-
Dlaczego podczas urlopu trzeba odciąć się od pracy?
Zabierasz obowiązki służbowe na wakacje? To błąd, który uniemożliwia regenerację i odpoczynek. W natłoku codziennych zadań coraz częściej zapominamy o zdrowych nawykach.
-
Leśne jagody źródłem groźnej choroby, wszystko przez lisy. Rezygnacja z borówek nie jest konieczna – to trzeba zrobić, by uniknąć zagrożenia
Leśne jagody są szczególnie wskazane dla osób z chorobami układu krążenia oraz na diecie niskokalorycznej. Poza wszystkim jednak to smaczne owoce, pełne witamin i mikroelementów. W przeciwieństwie do borówki amerykańskiej uprawianej na plantacjach, jagody leśne mogą być nośnikiem groźnej choroby, którą roznoszą list. W prosty sposób można jednak to niebezpieczeństwo wyeliminować.
-
Zapalenie spojówek: objawy, leczenie i zagrożenia [WYWIAD]
Wirusowe, bakteryjne czy alergiczne – zapalenie spojówek może mieć różne przyczyny, ale łączy je jedno: potrafią być wyjątkowo uciążliwe i niebezpieczne, jeśli zostaną zlekceważone. O tym, jak rozpoznać objawy, kiedy udać się do lekarza i czy domowe sposoby mają sens, rozmawiamy z dr Anną Golke, mikrobiologiem z Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – MEDYCYNA XXI.
-
Ruszyła ogólnopolska kampania nt. świadomej suplementacji "Patrz na skład"
Ruszyła ogólnopolska kampania nt. świadomej suplementacji "Patrz na skład". Inicjatorem kampanii jest polska marka suplementów diety Biowen. Kampania ma skłaniać do refleksji nad codziennymi wyborami oraz promować odpowiedzialne podejście do suplementacji.
-
Kompleksowe leczenie endometriozy na NFZ. Lista ośrodków
Od 1 lipca 2025 r. kompleksowe leczenie endometriozy jest w koszyku świadczeń gwarantowanych, czyli finansowanych ze środków publicznych. Realizację programu rozpoczęło osiem ośrodków w Polsce. Czy obowiązuje w nich rejonizacja?
-
Po menopauzie znika migrena? Neurolożka: to mit
Migrena nie musi ustępować po menopauzie, przeciwnie, u wielu kobiet może się nasilić i stać bardziej oporna na leczenie. Tak wynika z przeglądu badań, którego główną autorką jest polska neurolożka dr hab. Marta Waliszewska-Prosół.
-
Od lipca zmiany w kierowaniu na leczenie uzdrowiskowe. To warto wiedzieć [LISTA ZMIAN]
Od 1 lipca zaczęły obowiązywać zmiany w kierowaniu na leczenie uzdrowiskowe, które mogą odmienić życie tysięcy pacjentów! Nowelizacja przepisów rozszerza kompetencje lekarzy, a także wprowadza uproszczenia formalności mające na celu odciążenie pacjentów od biurokratycznej męki.
-
Co dla dziecka z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w 2025 r.? [Lista]
Dziecko z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Czasami to możliwe! Prezentujemy aktualne przepisy i listę najważniejszych świadczeń w 2025 roku.
-
Nowy standard opieki okołoporodowej. Jakich zmian mogą spodziewać się kobiety w ciąży?
W obliczu alarmującego spadku dzietności w Polsce, przyszłe matki stają na progu rewolucji w opiece okołoporodowej! Prace nad nowelizacją standardów nabierają tempa, a zmiany mogą być wprowadzone jeszcze w tym roku. Jakich zmian mogą spodziewać się kobiety w ciąży?
-
Tężec – objawy, zakażenie, leczenie i szczepienia [WYWIAD]
Choć tężec wydaje się chorobą minionych czasów, jego przetrwalniki wciąż czyhają w glebie, a zaniedbania w szczepieniach mogą mieć tragiczne skutki. O tym, czym naprawdę jest tężec, jak się przed nim chronić i dlaczego nie wolno lekceważyć dawek przypominających – opowiedziała mikrobiolog z Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – MEDYCYNA XXI dr Anna Golke.
-
ADHD u dorosłych nie zawsze jest prawidłowo diagnozowane
Badania kliniczne dotyczące terapii ADHD przeanalizowali naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego i Uniwersytetu w Sao Paulo. Zdaniem uczonych ADHD u osób dorosłych często jest nieprawidłowo diagnozowane.
-
Oszuści podszywają się pod NFZ! Na co uważać?
To kolejne "oszustwo na NFZ". Tym razem chodzi o zwrot składek na ubezpieczenie społeczne. Jak nie dać się oszukać? Gdzie zgłosić incydent?
-
Diagnostyka wątroby. Czy Sztuczna Inteligencja zastąpi biopsje?
Sztuczna inteligencja powoli wchodzi na medyczne salony i staje się narzędziem wspomagającym decyzje lekarzy. Liczne badania potwierdzają wysoką skuteczność AI w nieinwazyjnej diagnostyce chorób wątroby. Czy rosnący potencjał AI daje realną szansę zmniejszenia liczby inwazyjnych procedur diagnostycznych, czyli biopsji?
-
Przepyszna i zdrowa przekąska z cukinii. Nie tylko wyśmienicie smakuje, ale też zawiera wiele witamin
Przekąska z cukinii z serem i ziołami to doskonały sposób na wykorzystanie tego sezonowego warzywa. Prezentuje się efektownie, a na dodatek można ją przygotować w niecałe 30 minut!