Te osoby nie będą musiały płacić za pobyt w DPS

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Opłaty za pobyt w DPS mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Jest to wydatek, na który nie jest sobie w stanie pozwolić wielu seniorów czy ich rodzin. Tymczasem szykują się zmiany, które mogą realnie wspomóc osoby potrzebujące tego rodzaju opieki.
DPS
Te osoby nie będą musiały płacić za pobyt w DPS
ShutterStock

Domy Pomocy Społecznej (popularnie określane DPS-ami) to placówki świadczące całodobową opiekę osobom, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Choć ich celem jest pomoc najbardziej potrzebującym, pobyt w DPS wiąże się z określonymi opłatami.

Kto płaci za pobyt w DPS?

Obowiązek ponoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej dotyczy szeregu osób. W pierwszej kolejności jest to sam mieszkaniec. W drugiej kolejności do płacenia za pobyt w DPS zobowiązany jest małżonek, zstępni przed wstępnymi, a w trzeciej - gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej.

Opłata za DPS. Kontrowersje

Choć obecne przepisy obciążają opłatą za pobyt w DPS osoby najbliższe to sytuacja nie zawsze jest prosta. Zdarza się, że koszty muszą ponosić krewni, którzy np. przez wiele lat nie mieli kontaktu z daną osobą lub ci, których relacje nie układały się najlepiej. Co więcej, zdarzają się też sytuacje gdy do ponoszenia kosztów pobytu w domu pomocy społecznej zobowiązane są osoby… małoletnie.

Te osoby nie będą musiały płacić za pobyt w DPS

W imieniu osób małoletnich zaapelowała rzeczniczka praw dziecka. Według obecnie obowiązujących przepisów, zdarza się, że to małoletni zostają obciążeni obowiązkiem ponoszenia przedmiotowych opłat - nawet przed osobami pełnoletnimi.

Z tego względu rzeczniczka praw dziecka zaapelowała do resortu rodziny o wprowadzenie zmian, dzięki którym do ponoszenia odpłatności za pobyt osób bliskich w domu pomocy społecznej będą zobowiązane tylko osoby pełnoletnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zadeklarowała wiceszefowa MRPiPS, Katarzyna Nowakowska, przepisy zostaną w tym zakresie doprecyzowane. Wyjaśniła, że po nowelizacji ma z nich wynikać wprost, że zobowiązani do ponoszenia odpłatności za pobyt osób bliskich w domu pomocy społecznej są tylko pełnoletni zstępni.

Jak poinformowało ministerstwo, rozważa ono także wprowadzenie zasady, według której odpłatność za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej ponosiłaby osoba obdarowana nieruchomością, nabywca nieruchomości na podstawie umowy dożywocia lub ewentualnie innych umów, na mocy których nabycie własności nieruchomości następuje w zamian za opiekę.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link