
Spis treści
Domy Pomocy Społecznej (popularnie określane DPS-ami) to placówki świadczące całodobową opiekę osobom, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Choć ich celem jest pomoc najbardziej potrzebującym, pobyt w DPS wiąże się z określonymi opłatami.
Kto płaci za pobyt w DPS?
Obowiązek ponoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej dotyczy szeregu osób. W pierwszej kolejności jest to sam mieszkaniec. W drugiej kolejności do płacenia za pobyt w DPS zobowiązany jest małżonek, zstępni przed wstępnymi, a w trzeciej - gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej.
Opłata za DPS. Kontrowersje
Choć obecne przepisy obciążają opłatą za pobyt w DPS osoby najbliższe to sytuacja nie zawsze jest prosta. Zdarza się, że koszty muszą ponosić krewni, którzy np. przez wiele lat nie mieli kontaktu z daną osobą lub ci, których relacje nie układały się najlepiej. Co więcej, zdarzają się też sytuacje gdy do ponoszenia kosztów pobytu w domu pomocy społecznej zobowiązane są osoby… małoletnie.
Te osoby nie będą musiały płacić za pobyt w DPS
W imieniu osób małoletnich zaapelowała rzeczniczka praw dziecka. Według obecnie obowiązujących przepisów, zdarza się, że to małoletni zostają obciążeni obowiązkiem ponoszenia przedmiotowych opłat - nawet przed osobami pełnoletnimi.
Z tego względu rzeczniczka praw dziecka zaapelowała do resortu rodziny o wprowadzenie zmian, dzięki którym do ponoszenia odpłatności za pobyt osób bliskich w domu pomocy społecznej będą zobowiązane tylko osoby pełnoletnie.
Jak zadeklarowała wiceszefowa MRPiPS, Katarzyna Nowakowska, przepisy zostaną w tym zakresie doprecyzowane. Wyjaśniła, że po nowelizacji ma z nich wynikać wprost, że zobowiązani do ponoszenia odpłatności za pobyt osób bliskich w domu pomocy społecznej są tylko pełnoletni zstępni.
Jak poinformowało ministerstwo, rozważa ono także wprowadzenie zasady, według której odpłatność za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej ponosiłaby osoba obdarowana nieruchomością, nabywca nieruchomości na podstawie umowy dożywocia lub ewentualnie innych umów, na mocy których nabycie własności nieruchomości następuje w zamian za opiekę.