Dlaczego podczas urlopu trzeba odciąć się od pracy?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zabierasz obowiązki służbowe na wakacje? To błąd, który uniemożliwia regenerację i odpoczynek. W natłoku codziennych zadań coraz częściej zapominamy o zdrowych nawykach.
Jak skutecznie się zregenerować podczas urlopu?
shutterstock

Psychiatra: brak odpoczynku to zdrowotny kredyt, który trzeba będzie spłacić

Współczesne tempo życia i kult pracy powodują, że coraz więcej osób ma trudności z prawdziwym relaksem. Brak odpoczynku to zdrowotny kredyt, który trzeba będzie spłacić – powiedział PAP psychiatra ze Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie dr Michał Opielka.

Zdaniem specjalisty w natłoku codziennych obowiązków ludzie coraz rzadziej znajdują czas na odpoczynek.

– Jest on bardzo ważny, żeby zachować zdrowie psychiczne i fizyczne – podkreślił dr Opielka.

Praca na wakacjach to częsty nawyk

Dodał, że wiele osób nie potrafi się mentalnie oderwać od pracy nawet wtedy, gdy formalnie przebywa na wakacjach.

Z obserwacji lekarza wynika, że powszechnym zjawiskiem jest zabieranie obowiązków służbowych na urlop, co uniemożliwia realną regenerację. Jak zaznaczył, nawet okazjonalne sprawdzenie służbowego maila może zakłócić odpoczynek i utrwalić niezdrowe nawyki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Są osoby, które wręcz zabierają pracę na urlop i nie potrafią go spędzić bez kontaktu z obowiązkami zawodowymi. Taki odpoczynek zupełnie nie sprzyja regeneracji – zaznaczył psychiatra.

Jak skutecznie odpoczywać?

Podkreślił, że skuteczny odpoczynek powinien wiązać się z całkowitym odcięciem się od pracy i ze skupieniem się na aktywnościach sprzyjających odbudowie psychicznej i fizycznej. Zwrócił uwagę, że organizm potrzebuje zmiany rytmu i środowiska, aby się zregenerować.

– Odpoczynek zazwyczaj powinien być aktywny i niezwiązany z charakterem pracy, którą wykonujemy na co dzień. Trzeba się oderwać od codziennej rzeczywistości i ukierunkować na inne aktywności – wskazał.

Dodał, że powrót do równowagi wymaga czasu i konsekwencji. Wypracowanie zdrowych nawyków odpoczynku to proces, który – jak każdy inny mechanizm psychologiczny – musi być wdrażany stopniowo.

– Nie ma jednej prostej rady, która pozwoliłaby z dnia na dzień zmienić podejście. Trzeba małymi krokami wypracowywać nowe mechanizmy, uświadamiając sobie, że obecny styl życia ma swoje konsekwencje – powiedział dr Opielka.

Poważne konsekwencje braku relaksu

Wśród tych konsekwencji wymienił m.in. zaburzenia lękowe, depresyjne, trudności ze snem, bóle głowy i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dodał, że nawet fizyczna postawa ciała, np. wielogodzinne siedzenie przy komputerze, wpływa negatywnie na stan zdrowia, również podczas wakacji.

– To jest takie zaciąganie kredytu zdrowotnego. Im wcześniej sobie to uświadomimy i zaczniemy zmiany, tym lepiej dla nas – podsumował dr Michał Opielka. (PAP)

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link