Od lipca zmiany w kierowaniu na leczenie uzdrowiskowe. To warto wiedzieć [LISTA ZMIAN]

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Od 1 lipca zaczęły obowiązywać zmiany w kierowaniu na leczenie uzdrowiskowe, które mogą odmienić życie tysięcy pacjentów! Nowelizacja przepisów rozszerza kompetencje lekarzy, a także wprowadza uproszczenia formalności mające na celu odciążenie pacjentów od biurokratycznej męki.
Nadmorskie uzdrowiska cieszą się dużą popularnością wśród kuracjuszy
Nadmorskie uzdrowiska cieszą się dużą popularnością wśród kuracjuszy
Shutterstock

Szczegóły zmian w kierowaniu na leczenie uzdrowiskowe - lista

Celem zmian jest usprawnienie procesu kierowania na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitację uzdrowiskową oraz lepsze dopasowanie systemu do potrzeb społeczeństwa. Ministerstwo planuje osiągnąć ten cel poprzez wprowadzenie następujących zmian:

1. Nowy wzór skierowania

Od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy, uproszczony formularz skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Formularz wymaga m.in. wskazania trybu realizacji świadczenia (stacjonarny/ambulatoryjny). Brak tej informacji skutkuje odrzuceniem skierowania przez NFZ.

2. Rozszerzenie listy lekarzy uprawnionych do zatwierdzania skierowań

Skierowanie może teraz zatwierdzić nie tylko lekarz balneologii i medycyny fizykalnej czy rehabilitacji medycznej, ale również lekarze chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej, reumatologii lub ortopedii – pod warunkiem ukończenia kursu z zakresu podstaw balneologii. Zmiana ta ma na celu zwiększenie dostępności i skrócenie czasu oczekiwania na zatwierdzenie skierowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Uproszczenie dokumentacji

Nowy formularz ogranicza liczbę wymaganych danych – nie trzeba już wpisywać np. ciśnienia krwi czy masy ciała, jeśli są w normie. Skierowanie skupia się na wskazaniach do leczenia, przeciwwskazaniach i istotnych odchyleniach od normy.

4. Skrócenie czasu oczekiwania między turnusami

Czas oczekiwania pomiędzy kolejnymi turnusami zostaje skrócony z 12 do 6 miesięcy, co pozwala szybciej korzystać z leczenia uzdrowiskowego.

5. Dostępność dla nowych grup pacjentów

Rozszerzono katalog osób uprawnionych do leczenia uzdrowiskowego, m.in. o osoby po udarach, urazach czaszkowo-mózgowych oraz dzieci od 3. roku życia ze schorzeniami neurologicznymi.

Przepisy przejściowe
Skierowania wystawione przed 1 lipca 2025 r. zachowują ważność i są realizowane według dotychczasowych zasad – nie trzeba ich poprawiać ani uzupełniać.

Spadek liczby kuracjuszy leczonych stacjonarnie w uzdrowiskach w 2024 r.

Ze względu na zeszłoroczną powódź, o 2,5% spadła liczba kuracjuszy leczonych stacjonarnie w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego w porównaniu z 2023 r. Natomiast dwa województwa z zachodniej części Polski dalej są w czołówce, jeśli chodzi o najczęściej odwiedzane destynacje. Najwięcej kuracjuszy odwiedziło województwa:

  1. zachodniopomorskie - 210,5 tys.
  2. kujawsko-pomorskie - 166 tys.
  3. dolnośląskie - 95,2 tys.
  4. małopolskie - 94,3 tys.

Łącznie wyżej wymienione cztery województwa przyjęły 70,8% wszystkich pacjentów korzystających z opieki stacjonarnej. Zakłady lecznictwa uzdrowiskowego nie występują w województwach: lubuskim, opolskim i wielkopolskim.

Ponadto, o 18,8% wzrosła liczba pacjentów korzystających z rehabilitacji stacjonarnej w Polsce w 2024 roku w porównaniu z 2023 rokiem.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link