Lekarka: Zbyt intensywne chłodzenie powietrza może prowadzić do infekcji

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W czasie upałów często korzystamy z klimatyzacji w samochodach i domach. Okazuje się jednak, iż może to mieć negatywne skutki zdrowotne. Trzeba szczególnie uważać na zbyt wysokie różnice temperatur.
Za duża różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i w aucie może prowadzić do infekcji
Shutterstock

Klimatyzacja źródłem problemów zdrowotnych?

Według dr Frejowskiej-Renieckiej z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu nie jest dobrym rozwiązaniem ustawianie klimatyzacji na niską temperaturę, szczególnie w upalne dni, kiedy na zewnątrz jest ponad 30 stopni. Podkreśliła, że optymalna różnica temperatury między wnętrzem a otoczeniem to 6–8 stopni Celsjusza.

Ważne

Zbyt duży kontrast termiczny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, szczególnie ze strony układu oddechowego.

Problem suchego powietrza i bakterii

Lekarska zwróciła uwagę, że klimatyzacja wysusza powietrze, co może prowadzić do zaostrzenia alergii, zespołu suchego oka czy podrażnienia błon śluzowych. Dodatkowo źle konserwowana instalacja może rozprzestrzeniać pleśnie, grzyby i roztocza, co dla osób uczulonych oznacza ryzyko nasilenia objawów chorób przewlekłych, w tym astmy.

„Latem trafiają do nas często młodzi pacjenci z zapaleniami płuc, których źródłem są klimatyzowane pomieszczenia i pojazdy. Szczególnie niebezpieczna jest legionella – bakteria rozwijająca się w zaniedbanych systemach chłodzenia” – ostrzegała pulmonolożka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodała, że zakażenia tym patogenem mogą wymagać hospitalizacji, nawet u młodych i dotąd zdrowych osób.

Jak radzić sobie w upał?

Zaapelowała, aby oprócz rozsądnego ustawiania temperatury regularnie serwisować urządzenia klimatyzacyjne i rozważyć inne metody chłodzenia, jak zasłanianie okien, wietrzenie czy ograniczanie ekspozycji na słońce.

„Zbyt intensywne chłodzenie może prowadzić do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, które w upalne lato są niestety coraz częstsze” – podsumowała. (PAP)

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link