
Paula Nowak

Dla jednych to ekscytująca podróż, dla innych źródło silnego stresu, a nawet ataków paniki. Lęk przed lataniem dotyka więcej osób, niż mogłoby się wydawać. Skąd się bierze i czy można się z nim uporać? Przyglądamy się mechanizmom, które stoją za tym zjawiskiem.

Do Senatu trafiła ustawa, która pozwoli dzieciom i młodzieży od 13. do 18. roku życia na korzystanie z porad psychologicznych i interwencji kryzysowej bez zgody rodziców czy opiekunów.

W niemal połowie (49 proc.) skontrolowanych próbek lodów sanepid wykrył enterobakterie. To bakterie żyjące naturalnie w jelicie grubym człowieka, zaś ich obecność w żywności wskazuje najczęściej na niewystarczającą higienę, np. zanieczyszczone urządzenia do lodów, brak dezynfekcji lub nieumyte ręce personelu.

Średnio Polak spożywa 45–50 kg cukru rocznie – to ponad 2 razy więcej niż zaleca WHO. I choć niektórzy bagatelizują ilości spożywanego przez siebie cukru warto pamiętać, że ma on konkretny, potwierdzony wpływ na zdrowie. Sprawdź, co się stanie z twoim ciałem, gdy przestaniesz jeść cukier na 30 dni!

Pacjent dostanie zwrot kosztów prywatnej wizyty lekarskiej jeśli czas oczekiwania w ramach NFZ przekroczy 60 dni? To propozycja posłów Konfederacji i Wolnych Republikanów. Projekt jest na etapie prac w komisjach sejmowych.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zdecydował o tym, by dwa leki przeciwbólowe zawierające określoną substancję czynną były dostępne tylko na receptę.

Wynagrodzenia lekarzy w Polsce to temat, który budzi zainteresowanie zarówno opinii publicznej, jak i samych pracowników ochrony zdrowia. Różnice w zarobkach bywają kolosalne i zależą od wielu czynników, m.in. specjalizacji, miejsca zatrudnienia, formy umowy czy liczby przepracowanych godzin.

Odpoczynek odgrywa niezwykle ważną rolę zarówno w utrzymaniu zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dla zdrowia fizycznego oznacza przede wszystkim regenerację, dla psychicznego – redukcję stresu i napięcia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że mogą otrzymać dofinansowanie do urlopu ze środków PFRON. Jakie wymagania należy spełnić?

Posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. osób starszych poświęcone było chorobom infekcyjnym u seniorów. „Choroby zakaźne są trzecią przyczyną zgonów po chorobach układu krążenia i nowotworach. Dominują wśród nich choroby układu oddechowego, głównie sezonowe: grypa, RSV i Covid oraz zakażenia bakteryjne, przede wszystkim pneumokokowe, które są najczęściej ich powikłaniem” – powiedział podczas posiedzenia Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski.

Niepełnosprawność to trwała lub czasowa niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu ograniczonej sprawności organizmu. Jest przyznawana m.in. z powodu trudności w samodzielnym funkcjonowaniu, podjęciu pracy czy korzystaniu z życia społecznego na równi z innymi. Na jakie ulgi i świadczenia może liczyć osoba z niepełnosprawnością?

Jaki lekarz może wystawić orzeczenie o niepełnosprawności? Obecnie do wydania zaświadczenia o niepełnosprawności uprawnione są powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, a także wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Wkrótce jednak więcej lekarzy może zyskać takie uprawnienia, co może przełożyć się na krótszy czas oczekiwania.

Jak ustalił Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) EMA, semaglutyd zawarty w lekach Ozempic, Wegovy i Rybelsus może prowadzić do bardzo rzadkiego schorzenia nerwu wzrokowego (NAION), który potencjalnie może skutkować utratą widzenia.

Kawa zbożowa przez wiele lat była kojarzona z okresem PRL-u – gdy stanowiła tańszą alternatywę dla klasycznej kawy. Dziś wraca do łask — nie tylko jako napój nostalgiczny, ale także jako świadomy wybór osób dbających o zdrowie i styl życia. Co daje picie kawy zbożowej? Kiedy nie pić kawy zbożowej? Czy mogą pić ją dzieci i kobiety w ciąży?

Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia dla opiekunów osób niesamodzielnych. Polega ona na czasowym zastąpieniu ich w opiece nad podopiecznym. To ważna pomoc, zwłaszcza w przypadku opiekunów, którzy pełnią tę rolę przez wiele miesięcy, a nawet lat! Na czym polega i jak z niej skorzystać?

Morfologia krwi, glukoza z krwi żylnej, kreatynina, THS, lipidogram, badanie ogólne moczu, AST czy ALT – to tylko niektóre z badań, które można zrobić za darmo w ramach rządowego programu. Wciąż jednak niewiele osób o nim wie.