To byłaby rewolucja. NFZ zwróci pieniądze za prywatną wizytę?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Pacjent dostanie zwrot kosztów prywatnej wizyty lekarskiej jeśli czas oczekiwania w ramach NFZ przekroczy 60 dni? To propozycja posłów Konfederacji i Wolnych Republikanów. Projekt jest na etapie prac w komisjach sejmowych.
Lekarz lekarka pacjent NFZ
To byłaby rewolucja. NFZ zwróci pieniądze za prywatną wizytę?
ShutterStock

Problem długich kolejek do lekarzy to jedna z największych bolączek polskiego systemu ochrony zdrowia. Mimo stopniowego zwiększania nakładów na służbę zdrowia, wielu pacjentów nadal czeka tygodniami, a czasem nawet miesiącami, na wizytę u specjalisty. Sytuacja dotyczy zarówno poradni publicznych, jak i coraz częściej – prywatnych.

Ile trzeba czekać w kolejce do lekarza?

Średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty w Polsce wynosi 3,4 miesiąca. Najdłużej czeka się do endokrynologa (8 miesięcy), ortopedy (6 miesięcy), neurologa dziecięcego (w niektórych regionach powyżej 12 miesięcy) czy kardiologa (do 5 miesięcy).

Przyczyn długich kolejek jest wiele. To m.in. niedobór lekarzy (Polska ma jeden z najniższych wskaźników liczby lekarzy na 1000 mieszkańców w UE), starzejące się społeczeństwo (coraz więcej osób potrzebuje opieki specjalistycznej), biurokracja (wielu lekarzy zamiast leczyć, spędza godziny na wypełnianiu dokumentów) i nierówny dostęp regionalny (mieszkańcy mniejszych miejscowości często muszą dojeżdżać dziesiątki kilometrów, by dostać się do specjalisty). Często też problemem są nieodwołane wizyty pacjentów, którzy nie stawiają się na konsultację.

NFZ zapłaci za prywatne wizyty lekarskie?

Gdyby proponowane zmiany weszły w życie obowiązywałby zwrot kosztów za prywatne wizyty lekarskie w przypadku gdy oczekiwania na wizytę w ramach NFZ przekroczyłby 60 dni. W opinii projektodawców, nowe prawo rozwiązałoby problem długich kolejek do specjalistów.

Proponowane zmiany określają procedurę zwrotu kosztów. W takiej sytuacji pacjent składałby wniosek do właściwego oddziału NFZ. Ten miałby 30 dni na dokonanie zwrotu środków. Zdaniem projektodawców, Narodowy Fundusz Zdrowia zostanie w ten sposób zobowiązany do takiego planowania i finansowania świadczeń, by zapewnić ich dostępność w wymaganym terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według projektodawców nowe przepisy przełożą się na wczesne rozpoczęcie leczenia, szybszą diagnozę i poprawę ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa.

Obawy resortu zdrowia

Do projektu odniosło się Ministerstwo Zdrowia. Wyraziło ono obawy, że wprowadzenie tego typu rozwiązania mogłoby się wiązać z ryzykiem nadużyć, utraty płynności finansowej NFZ, a także wzrostu cen na rynku prywatnym.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link