
Spis treści
Do niedawna leki takie jak Pyralgina MAX i Dialginum można było kupić bez recepty. Oba są skuteczne w leczeniu umiarkowanego i silnego bólu oraz gorączki. Ich główną substancją czynną jest metamizol sodowy, który wykazuje większą moc działania niż np. paracetamol czy ibuprofen, ale też większy potencjał ryzyka działań niepożądanych.
Pyralgina MAX – jakie ma działanie i zastosowanie?
Pyralgina MAX to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy zawierający substancję czynną metamizol sodowy (500 mg lub 1000 mg w jednej tabletce, w zależności od wersji leku). Metamizol należy do grupy pochodnych pirazolonu, które działają silnie przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, a w pewnym stopniu także spazmolitycznie (rozkurczająco).
Działanie leku opiera się na hamowaniu syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym, co zmniejsza odczuwanie bólu i obniża temperaturę ciała. Pyralgina MAX jest często stosowana jako silniejsza alternatywa dla leków typu ibuprofen czy paracetamol, zwłaszcza w przypadkach bólu o większym nasileniu.
Zastosowanie Pyralginy MAX to bóle o umiarkowanym i dużym nasileniu (np. bóle zębów, bóle głowy, bóle miesiączkowe), bóle pourazowe i pooperacyjne, bóle towarzyszące nowotworom i gorączka, która nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwgorączkowych.
Metamizol może jednak w rzadkich przypadkach powodować ciężką reakcję niepożądaną – agranulocytozę (gwałtowny spadek liczby białych krwinek). Dlatego jego stosowanie powinno być ostrożne.
Działanie i zastosowanie Dialginum
Także Dialginum to lek zawierający metamizol sodowy, o działaniu bardzo zbliżonym do Pyralginy. Występuje zazwyczaj w postaci czopków (dla dzieci i dorosłych), tabletek lub roztworu do wstrzykiwań. Często wybierany jest w sytuacjach, gdy potrzebne jest szybkie i silne działanie przeciwbólowe, zwłaszcza gdy doustne podanie jest niemożliwe.
Dialginum wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także łagodne działanie rozkurczowe, co czyni go skutecznym w bólach trzewnych (np. kolki nerkowe, bóle menstruacyjne).cStosuje się go w przypadku ostrego i przewlekłego bólu o dużym nasileniu, gorączki opornej na inne leki, bólów nowotworowych, silnych bólów pourazowych i pooperacyjnych.
Dialginum, podobnie jak Pyralgina, może być stosowany jedynie przez ograniczony czas i z zachowaniem środków ostrożności, z uwagi na możliwe działania niepożądane (szczególnie hematologiczne). Zaletą czopków jest możliwość stosowania go u pacjentów z trudnością w połykaniu tabletek lub z wymiotami.
Pyralgina MAX i Dialginum tylko na receptę
Decyzja o sprzedaży Pyralginy MAX na receptę weszła w życie 17 czerwca, a Dialginum - od 25 czerwca. Jednak nie jest tak, że od momentu wejścia w życie przepisów, leki Pyralgina MAX i Dialginum są dostępne tylko na receptę. Jak informuje firma Polpharma, zmianą kategorii zostały objęte wyłącznie opakowania leków Pyralgina MAX zwolnione do obrotu po 17 czerwca 2025. To oznacza, że lek Pyralgina MAX zwolniony do obrotu przed tą datą, nadal jest dostępny bez recepty aż do wyprzedawania partii leków przeznaczonych do obrotu w kategorii OTC.