Od 13. roku życia u psychologa bez zgody opiekuna. Zmiany coraz bliżej

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Do Senatu trafiła ustawa, która pozwoli dzieciom i młodzieży od 13. do 18. roku życia na korzystanie z porad psychologicznych i interwencji kryzysowej bez zgody rodziców czy opiekunów.
psycholog psychoterapia psychoterapeuta
Od 13. roku życia u psychologa bez zgody opiekuna. Zmiany coraz bliżej
shutterstock

W Polsce narasta kryzys psychiczny wśród dzieci i młodzieży. To złożony problem społeczny, edukacyjny i systemowy.

Kryzys psychiczny wśród dzieci i młodzieży

Dzieci i młodzież często od najmłodszych lat mierzą się z wysoką presją, np. pogonią za dobrymi ocenami, sukcesami, spełnianiem oczekiwań. Presja zaczyna się wcześnie, a nierzadkim jej elementem jest ocenianie i porównywanie. Obecnie dzieci i nastolatki często widzą w mediach społecznościowych świat, który wygląda idealnie – wyretuszowane, uśmiechnięte twarze, sukcesy bez potknięć. Nierzadko czują się gorsi, niepotrzebni, niewidzialni. A gdy pojawi się hejt, ośmieszenie czy wykluczenie cierpienie zamienia się w lęk, wstyd i poczucie samotności.

Wielu nastolatków otoczonych jest ludźmi, ale czuje się samych. W domu nie zawsze znajdą czas na spokojną rozmowę – rodzice często pracują, są zmęczeni lub nie wiedzą jak dotrzeć do dorastającego dziecka. Często towarzyszą temu niewypowiedziane emocje.

Choć dzieci mają takie same uczucia jak dorośli – smutek, złość, lęk, poczucie winy – często nie potrafią ich nazwać, wyrazić, ani zrozumieć. Bywa, że narażone są na trudne doświadczenia, takie jak rozwód rodziców, przemoc psychiczna, choroba w rodzinie, strata bliskiej osoby, które na dodatek bywają przemilczane lub lekceważone.

Do tego młode osoby żyją w świecie, który staje się coraz bardziej niepewny i nieprzewidywalny. Pandemia, wojna, kryzysy klimatyczne, inflacja, chaos informacyjny – to wszystko przenika do ich świadomości. To tylko niektóre z elementów, które mogą składać się na kryzys psychiczny młodego człowieka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wizyta u psychologa bez zgody opiekuna

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie wizyta u psychologa w ramach NFZ nie będzie wymagała zgody opiekunów prawnych małoletniego. Nie oznacza to jednak, że brak obowiązków po stronie specjalistów.

Dziecko czy nastolatek korzystający z wizyty u psychologa będzie miał obowiązek podania danych swoich oraz rodziców lub opiekunów. Natomiast psycholog czy podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych osobie małoletniej będzie musiał zawiadomić opiekuna ustawowego w ciągu 7 dni o udzielonym świadczeniu i stanie zdrowia dziecka.

Wyjątek będzie stanowiła sytuacja zagrożenia dobra małoletniego. Zawiadomienie zostanie wówczas skierowane do sądu opiekuńczego (np. w przypadku gdy dziecko jest bite, wykorzystywane seksualnie czy głodzone). W przypadku gdy dziecko np. obawiałoby się wrócić do domu, poinformowanie o wizycie w gabinecie opiekunów mogłoby spowodować eskalację niebezpiecznych zachowań. Informowanie rodziców czy opiekunów prawnych o tym, że dziecko skorzystało z pomocy psychologicznej będzie jednak podstawową zasadą, którą trzeba będzie respektować.

Podczas rozpatrywania ustawy senatorowie zgodzili się, że jest ona potrzebna. Zadeklarowali także poparcie dla jej wprowadzenia. Ustawę poparło również ponad 40 organizacji młodzieżowych.

Według danych WHO, samobójstwo jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów wśród osób w wieku 15-29 lat. Z kolei jak informuje Komenda Główna Policji, tylko w 2023 roku doszło do 145 samobójstw wśród dzieci i młodzieży.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link