Niepełnosprawność ze względu na otyłość. Jakie ulgi i świadczenia przysługują?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Niepełnosprawność to trwała lub czasowa niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu ograniczonej sprawności organizmu. Jest przyznawana m.in. z powodu trudności w samodzielnym funkcjonowaniu, podjęciu pracy czy korzystaniu z życia społecznego na równi z innymi. Na jakie ulgi i świadczenia może liczyć osoba z niepełnosprawnością?
otyłość niepełnosprawność
Niepełnosprawność ze względu na otyłość. Jakie ulgi i świadczenia przysługują?
Shutterstock

Otyłość to duży problem zdrowotny – na dodatek o wymiarze globalnym. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), od 1975 roku liczba osób z otyłością niemal się potroiła. W 2022 roku na świecie żyło ponad 1 miliard osób z otyłością, w tym aż 340 milionów dzieci i nastolatków. Problem dotyczy nie tylko krajów rozwiniętych – coraz częściej także biedniejsze państwa zmagają się z epidemią nadwagi.

Według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) z 2023 roku, co druga dorosła osoba w Polsce ma nadwagę, a co piąta – otyłość. Około 25 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn w Polsce cierpi na otyłość, a wśród osób powyżej 60. roku życia problem ten dotyczy nawet 40–45 proc. populacji.

Otyłość i jej skutki

Otyłość powoduje m.in. wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2 (według danych NFZ, 90 proc. chorych na cukrzycę typu 2 ma nadwagę lub otyłość), coraz większą liczbę przypadków nadciśnienia, miażdżycy i chorób serca, a także zwiększone ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów (np. jelita grubego, piersi, trzustki).

Otyłość a cukrzyca - orzeczenie o niepełnosprawności

Osoby, które wskutek otyłości zachorowały na cukrzycę, mogą zostać uznane za osoby z niepełnosprawnością. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą oznaczaną w systemie orzekania o niepełnosprawności symbolem 11-I.

Osoby, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z wielu ulg i przywilejów. Mogą otrzymać m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 215,84 zł miesięcznie (dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub powyżej 75 lat),

- świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców i opiekunów dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności (w wysokości nawet 3287 zł miesięcznie),

- dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych przez PFRON,

- ulgę rehabilitacyjną w PIT, np. na adaptację mieszkania, przystosowanie pojazdu czy zakup sprzętu i leków,

- kartę parkingową dla osób ze znacznie ograniczoną mobilnością,

- zwolnienie z płacenia abonamentu RTV (w przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz osób po 75. roku życia),

- pierwszeństwo w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych m.in. u lekarza rodzinnego, lekarzy specjalistów i w szpitalach.

- brak konieczności skierowania do specjalisty (w przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności).

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link