Walory lecznicze wiśni mogą cię zaskoczyć. Sok na przeziębienie bo działanie przeciwzapalne, ale jeszcze lek na ból i bezpłodność!

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wiśnie są symbolem lata, radości życia i pożądania. I mogą pomóc w wielu problemach zdrowotnych. Choć sokiem z wiśni często wspomagamy leczenie przeziębień, to zaledwie jedna z niewielu prozdrowotnych właściwości tych powszechnie dostępnych, ale wciąż niedocenianych owoców.
Walory lecznicze wiśni daleko wykraczają poza samo przeziębienie
ShutterStock

Zielona herbata, żeńszeń, czerwony grapefruit, granat – długo by wymieniać owoce i warzywa, które o ostatnich latach robiły zawrotną karierę jako cudowne i zbawienne panaceum na całe antyzdrowotne zło. Tymczasem prawdziwa skarbnica zdrowia znajduje się na wielu wiejskich podwórkach i łatwiej po nią sięgnąć i z niej skorzystać niż nam się wydaje.
W ogrodzie moich dziadków rosło wielkie drzewo wiśniowe, dziadek stał na drewnianej drabinie i owocami napełniał kosz. My, dzieci, wyławialiśmy z kosza pary, wieszaliśmy je na uszach, czuliśmy się pięknie i chichotaliśmy, plując pestkami wiśni.

Jak zdrowe są wiśnie: walory lecznicze

Wiśnie to znacznie więcej niż owoce, są obietnicą: opowiadają o lecie i radości życia. Reprezentują również erotyczne pożądanie. Ich kolor przywodzi na myśl namiętność a pulchny kształt i gładka skóra symbolizują doskonałość i witalność. Wiele kultur kojarzy wiśnie z płodnością i szczęściem.
Oprócz tego, że wiśnie są pyszne pojawia się pytanie: czy wiśnie są zdrowe? Czy w ogóle mogą wpływać na zdrowie?

Co znajdziemy w wiśniach? Wiśnia jest "pokarmem bogatym w składniki odżywcze o stosunkowo niskiej zawartości kalorii i znacznych ilościach ważnych składników odżywczych i bioaktywnych składników odżywczych", zgodnie z Departamentu Rolnictwa USA i Uniwersytetu Kalifornijskiego, które podsumowały 29 badań naukowych.
Ogólnie rzecz biorąc, badania wykazały, że regularne spożywanie wiśni lub ekstraktów z wiśni może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Brytyjskie badanie, które analizuje rolę owoców w diecie stwierdza: "Wiśnie i ich składniki są klasyfikowane jako wysoce przeciwzapalne i przeciwutleniające, są uważane za naturalną alternatywę dla dostępnych bez recepty niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub przeciwbólowych".

Walory zdrowotne wiśni: witaminy. potas i polifenole

W wiśniach występuje dużo witaminy C oraz potasu. Ponadto owoce zawiera wiele polifenoli, czyli substancji roślinnych, które pełnią rolę antyoksydantów. Oznacza to, że chronią one komórki naszego ciała przed uszkodzeniem, a także mogą pomóc w zniwelowaniu stanów zapalnych w organizmie.
Czerwony kolor wiśni pochodzi od substancji zwanych antocyjanami. Najważniejszym z tych barwników jest cyjanidyno-3-glukozyd. Barwniki te są odpowiedzialne za wiele zdrowotnych efektów wiśni. Zawierają również substancje, które mogą pomóc nam zasnąć. Należą do nich tryptofan, serotonina, melatonina, które są związane z regulacją snu. Ilość tych substancji występuje w różnych stężeniach w zależności od odmiany.
Wiśnie są również bogate w błonnik i składają się w ponad 80 procentach z wody. To nasyca i zaopatruje organizm w płyny. Ponieważ zawierają niewiele kalorii, są dobre jako przekąska.

Walory zdrowotne wiśni: pomagają w dnie moczanowej i chorobie zwyrodnieniowej stawów?

Podagra jest zaburzeniem metabolicznym i najczęstszą postacią chorób zapalnych stawów (zapalenia stawów). Zgodnie z aktualnymi wytycznymi medycznymi dotyczącymi podagry, ostry atak podagry powinien być leczony terapią farmakologiczną. Pacjenci mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia napadów poprzez odżywianie.
Okazuje się, że w przypadku podagry spożywanie wiśni jako świeżej żywności jest dobre ale należy uważać na ilość, ponieważ utrudniają one wydalanie kwasu moczowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na chorobę zwyrodnieniową stawów, najczęstszą postać choroby stawów, dieta może mieć również pewien wpływ. Prawdopodobnie jednak możemy spodzieać się niewielkiego efektu po wiśniach. Pewne badanie przeprowadzone w Stanach Zjednochonych sugeruje, że cierpki sok wiśniowy może złagodzić objawy u pacjentów z łagodną lub umiarkowaną chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Ale grupa porównawcza, która otrzymała lek obojętny, również zgłosiła poprawę w podobnym stopniu.

Walory zdrowotne wiśni: balsam na obolałe mięśnie?

Badania pokazują, że wiśnie mogą obniżać poziom stanu zapalnego w organizmie. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób sportowcy lepiej się regenerują, gdy piją kwaśny sok wiśniowy, przeprowadzono badanie na Oregon Health & Science University w związku z niesławną sztafetą "Oregon Hood to Coast".
Na dystansie 320 kilometrów sztafety mają do pokonania dwa pasma górskie i strome wzniesienia. Przebadano 36 mężczyzn i 18 kobiet, którzy przebiegli średnio 26,3 kilometra (±2,5 kilometra) w ciągu 24 godzin.
Badani spożywali dużą szklankę soku wiśniowego lub napoju wiśniowego placebo dwa razy dziennie przez siedem dni, a także dwa razy dziennie w dniu zawodów. Po zawodach wszyscy uczestnicy zgłaszali dolegliwości bólowe. Ale grupa spożywająca sok wiśniowy odczuwała mniejszy ból niż druga grupa. Różnica była tak duża, że najprawdopodobniej nie był to przypadek. Biegacze, którzy pili sok wiśniowy, byli przekonani, że sok pomógł im w złagodzić ból.

Walory zdrowotne: co z bólem brzucha po zjedzeniu wiśni

Powszechny mit mówi: jeśli jesz wiśnie i pijesz wodę w tym samym czasie, dostaniesz okropnych bólów brzucha. Nie jest jasne, skąd pochodzi ta plotka a badań naukowych na ten temat brak. Jednak, podobnie jak inne owoce pestkowe, wiśnie zawierają dużo fruktozy i alkoholu cukrowego sorbitolu, które są trudne do strawienia w większych ilościach.
Ponadto osoby z nietolerancją mogą wchłaniać cukier tylko w pewnym stopniu, co powoduje wytwarzanie gazów w jelicie, które mogą powodować ból brzucha.
Nawet u osób bez nietolerancji substancje te mogą wywoływać wzdęcia i objawy spowodowane bakteriami jelitowymi – nawet bez udziału wody. Nawiasem mówiąc, nie należy połykać pestek: zawierają niewielkie ilości cyjanowodoru.

Wkrótce dojrzeją pierwsze wiśnie. Smacznego!

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link