
Na czym polega Opieka wytchnieniowa?
Opieka wytchnieniowa, nazywana także wyręczającą, to czasowe zastąpienie rodziny, czyli opiekunów rodzinnych, w sprawowaniu opieki w domu nad osobą bliską, niesamodzielną z powodu choroby lub niepełnosprawności. Celem tej formy wsparcia jest odciążenie opiekunów i danie im możliwości odpoczynku, załatwienia spraw osobistych lub zadbania o własne zdrowie.
Warto pamiętać, że opieka wytchnieniowa może być świadczona w formie dziennej (np. w domu podopiecznego, w ośrodku wsparcia) lub całodobowej (np. w domu pomocy społecznej). Można więc z niej skorzystać zarówno w domu pacjenta, jak i np. w formie okresowych turnusów w domach pomocy społecznej.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad: dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, a także przez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
Opieka wytchnieniowa polega m.in. na pomocy w czynnościach samoobsługowych, w tym w utrzymaniu higieny osobistej, w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról społecznych, a także w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania czy podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Jak skorzystać z Opieki wytchnieniowej?
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
By skorzystać z opieki należy w pierwszej kolejności skontaktować się z ośrodkiem lub organizacją pomocy społecznej - odpowiednią ze względu na miejsce zamieszkania.
Następnie należy wypełnić wniosek o przyznanie usług opieki wytchnieniowej i przygotować wymagane dokumenty (m.in. orzeczenie o niepełnosprawności). Następnie, po przygotowaniu dokumentów, należy skontaktować się z gminą, na terenie której zamieszkuje osoba potrzebująca wsparcia. Zazwyczaj wniosek składa się za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS) lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS).
Dla przykładu, w 2025 roku m.st. Warszawa realizuje opiekę wytchnieniową dla opiekunów osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami w formule dziennej i całodobowej poza miejscem zamieszkania.
Limity przysługujące na 2025 rok to:
- do 240 godzin dla opiekuna, realizowany od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7:00 – 19:00 (w przypadku pobytu dziennego),
- do 14 dni (w przypadku pobytu całodobowego).