Opieka wytchnieniowa. Wciąż niewiele osób o niej wie. Jak z niej skorzystać?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia dla opiekunów osób niesamodzielnych. Polega ona na czasowym zastąpieniu ich w opiece nad podopiecznym. To ważna pomoc, zwłaszcza w przypadku opiekunów, którzy pełnią tę rolę przez wiele miesięcy, a nawet lat! Na czym polega i jak z niej skorzystać?
senior opieka wytchnieniowa
Opieka wytchnieniowa. Wciąż niewiele osób o niej wie. Jak z niej skorzystać?
shutterstock

Na czym polega Opieka wytchnieniowa?

Opieka wytchnieniowa, nazywana także wyręczającą, to czasowe zastąpienie rodziny, czyli opiekunów rodzinnych, w sprawowaniu opieki w domu nad osobą bliską, niesamodzielną z powodu choroby lub niepełnosprawności. Celem tej formy wsparcia jest odciążenie opiekunów i danie im możliwości odpoczynku, załatwienia spraw osobistych lub zadbania o własne zdrowie.

Warto pamiętać, że opieka wytchnieniowa może być świadczona w formie dziennej (np. w domu podopiecznego, w ośrodku wsparcia) lub całodobowej (np. w domu pomocy społecznej). Można więc z niej skorzystać zarówno w domu pacjenta, jak i np. w formie okresowych turnusów w domach pomocy społecznej.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad: dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, a także przez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

Opieka wytchnieniowa polega m.in. na pomocy w czynnościach samoobsługowych, w tym w utrzymaniu higieny osobistej, w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról społecznych, a także w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania czy podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Jak skorzystać z Opieki wytchnieniowej?

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

By skorzystać z opieki należy w pierwszej kolejności skontaktować się z ośrodkiem lub organizacją pomocy społecznej - odpowiednią ze względu na miejsce zamieszkania.

Następnie należy wypełnić wniosek o przyznanie usług opieki wytchnieniowej i przygotować wymagane dokumenty (m.in. orzeczenie o niepełnosprawności). Następnie, po przygotowaniu dokumentów, należy skontaktować się z gminą, na terenie której zamieszkuje osoba potrzebująca wsparcia. Zazwyczaj wniosek składa się za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS) lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS).

Dla przykładu, w 2025 roku m.st. Warszawa realizuje opiekę wytchnieniową dla opiekunów osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz opiekunów dzieci z niepełnosprawnościami w formule dziennej i całodobowej poza miejscem zamieszkania.

Limity przysługujące na 2025 rok to:

- do 240 godzin dla opiekuna, realizowany od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7:00 – 19:00 (w przypadku pobytu dziennego),

- do 14 dni (w przypadku pobytu całodobowego).

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link