Co się naprawdę dzieje ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Z kosmosu trafił do lekarzy

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
To nie scenariusz science fiction, ale rzeczywistość drugiego Polaka w historii, który poleciał w kosmos. Sławosz Uznański-Wiśniewski, członek misji Ax-4, 25 czerwca br. znalazł się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zamiast długiego urlopu po gwiezdnej przygodzie, czeka go... maraton badań i rehabilitacji.
Sławosz Uznański-Wiśniewski
Sławosz Uznański-Wiśniewski
materiały prasowe ESA

Jak wygląda powrót z przestrzeni kosmicznej na Ziemię oczami lekarzy? Eksperci centrum medycznego enel-med nie mają złudzeń – to nie bajka o bohaterze, a walka o powrót do normalnego życia.

Kosmiczne skutki mikrograwitacji: organizm w szoku!

Choć jego podróż trwała zaledwie kilkanaście dni, to dla ciała to jak Mount Everest stresu. – Pobyt w mikrograwitacji jest dla organizmu ogromnym wyzwaniem. Powrót na Ziemię to również silny stres fizjologiczny – podkreśla dr Piotr Grzyb, nefrolog i specjalista chorób wewnętrznych.

Już w pierwszych godzinach po lądowaniu astronauta musi przejść rygorystyczne procedury medyczne znane z NASA czy ESA. Organizm, który przez kilkanaście dni „nie wiedział, co to grawitacja”, musi nauczyć się żyć na nowo.

Ciało w trybie awaryjnym: rehabilitacja zaczyna się dzień po lądowaniu

Nie ma czasu na odpoczynek. Drugiego dnia po powrocie rozpoczyna się intensywny program ćwiczeń, który trwa co najmniej dwie godziny dziennie przez minimum 45 dni. Obejmuje on nie tylko klasyczną rozgrzewkę i ćwiczenia rozciągające, ale także trening oporowy, aktywność aerobową, ćwiczenia równoważne i propriocepcyjne (czyli rozwijające czucie głębokie), a także trening funkcjonalny. Raz w tygodniu przeprowadzana jest szczegółowa ocena postępów fizycznych uczestnika, a cały plan jest indywidualnie dostosowany do wyników testów sensomotorycznych.

Wzrok w tarapatach. Co z oczami astronauty?

Brak grawitacji oznacza zaburzenia w przepływie płynów ustrojowych. Może to prowadzić do zawrotów głowy, nudności, dezorientacji przestrzennej i problemów z koordynacją ruchową. U wielu astronautów pojawiają się również zaburzenia widzenia, spowodowane nie tylko zmianami w krążeniu płynu mózgowo-rdzeniowego, ale także przemieszczaniem się płynów ustrojowych w górną część ciała. Notuje się też przypadki zaburzeń refrakcji, które często wymagają noszenia soczewek korekcyjnych jeszcze podczas misji. Po powrocie na Ziemię przeprowadzane jest kompleksowe badanie okulistyczne z użyciem zaawansowanych testów, ponieważ część zmian – szczególnie w obrębie siatkówki – może mieć charakter nieodwracalny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Serce nie zna grawitacji. Układ krążenia po powrocie z orbity

W warunkach mikrograwitacji dochodzi do redystrybucji płynów ustrojowych, co skutkuje zmniejszeniem objętości krwi krążącej w naczyniach oraz przesunięciem płynów w górną część ciała. W efekcie u astronautów często pojawia się hipotonia ortostatyczna, czyli spadek ciśnienia krwi przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą. Aby temu przeciwdziałać, bezpośrednio po lądowaniu podaje się dożylnie sól fizjologiczną. Dodatkowo wykonywana jest szczegółowa analiza elektrokardiograficzna, ponieważ nie są rzadkością zaburzenia rytmu serca. Rozpoczyna się także długotrwała rehabilitacja, mająca na celu odbudowę wydolności układu sercowo-naczyniowego i przywrócenie prawidłowej pracy układu równowagi i propriocepcji.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link