Niepokojący ból kończyny? Może to być objaw rzadkiego nowotworu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przewlekły ból kończyny trwający przez kilka tygodni nie powinien być ignorowany, ponieważ może sygnalizować obecność mięsaka – rzadkiego nowotworu kości i tkanek miękkich – przypominają onkolodzy w związku z lipcowymi obchodami Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Mięsaków (Sarcoma Awareness Month).
Niepokojący ból kończyny? Może to być objaw rzadkiego nowotworu
Shutterstock

Poważna przyczyna bólu kończyny

Onkolodzy zwrócili uwagę, że takie objawy, jak ból kończyny, obrzęk, ograniczenie ruchu, najczęściej mają związek z przeciążeniem fizycznym lub drobnym urazem. U dzieci bóle kości mogą też być spowodowane szybkim wzrostem. Ale jeśli próby łagodzenia dolegliwości nie dają efektu, a objawy utrzymują się tygodniami, przyczyna może być poważniejsza. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych mogą to być symptomy rzadkiego nowotworu kości i tkanek miękkich, tj. mięsaka.

Zachowanie czujności jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych, u których objawy nowotworów złośliwych bywają mało charakterystyczne i łatwe do przeoczenia.

„W Polsce co roku diagnozuje się około 1100–1200 nowotworów złośliwych u dzieci, z czego około 7 proc. stanowią mięsaki kości lub tkanek miękkich” – powiedziała prof. Anna Raciborska, kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka. Jak wyjaśniła, u dzieci i młodzieży najczęściej rozpoznawanym mięsakiem tkanek miękkich jest mięśniakomięsak prążkowanokomórkowy (rhabdomyosarcoma), a jeśli chodzi o mięsaki kości - kostniakomięsak (osteosarcoma) i mięsak Ewinga.

Według specjalistki najbardziej oczywistym i najczęstszym objawem mięsaka jest guz czy wybrzuszenie w tkankach miękkich. Często na początku może nie boleć, ale też nie ustępuje, a nawet może się powiększać. Niekiedy jest mylony z krwiakiem, naczyniakiem lub obrzękiem. „Równolegle lub nawet wcześniej, zwłaszcza w przypadku mięsaków kości, pojawia się ból, który może być jedynym objawem i przypominać typowe dolegliwości wieku rozwojowego: bóle wzrostowe, przeciążeniowe czy pourazowe. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej niż dwa – trzy tygodnie, nasila się w nocy i nie ustępuje mimo odpoczynku lub leczenia objawowego, warto wykonać bardziej szczegółową diagnostykę” – podkreśliła prof. Raciborska.

To może być mięsak

Charakter bólu może być istotną wskazówką w rozpoznaniu – w przeciwieństwie do tych wzrostowych, które są obustronne, przerywane i ustępują po masażu, ból nowotworowy bywa jednostronny, stały, nasilający się nocą i oporny na leczenie przeciwbólowe. Dodatkowo mięsakom mogą towarzyszyć: gorączka bez uchwytnej przyczyny, spadek masy ciała, ogólne osłabienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

U dzieci objawy bywają trudne do interpretacji, ale również u dorosłych mięsak może długo pozostać niezauważony – choć z innych powodów. „W przypadku mięsaków tkanek miękkich problemem jest to, że guz może rosnąć bezobjawowo przez wiele tygodni lub miesięcy” – powiedział prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Dodał, że pacjenci często zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy zmiana osiąga kilka centymetrów średnicy i zaczyna sprawiać trudności - powiększa się, uciska na nerwy, powoduje ból lub ogranicza ruchomość. Często zmiana długo pozostaje bezbolesna i przypomina łagodne zmiany podskórne, takie jak tłuszczaki czy torbiele.

Im większy guz, tym trudniejsze leczenie – często konieczna jest rozległa operacja, rekonstrukcja tkanek, często także radioterapia lub leczenie systemowe. Dlatego szybkie skierowanie do ośrodka specjalistycznego już na etapie podejrzenia nowotworu ma ogromne znaczenie” – zaznaczył prof. Rutkowski.

Leczenie bez konieczności apmutacji

Podkreślił, że mięsaki powinny być diagnozowane i leczone w wyspecjalizowanych ośrodkach, które mają doświadczenie w terapii tych nowotworów. Leczenie często jest skojarzone – obejmuje chirurgię, chemioterapię, a w niektórych przypadkach także radioterapię. U dzieci, ze względu na młody wiek, szczególną rolę odgrywa rehabilitacja oraz – tam, gdzie to możliwe – zastosowanie nowoczesnych endoprotez, które pozwalają uniknąć amputacji.

„Dziś leczymy nie tylko skutecznie, ale z myślą o przyszłości pacjenta. U młodych osób dążymy do leczenia oszczędzającego kończynę, często z wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań rekonstrukcyjnych. Równie ważne jest wsparcie psychologiczne, rehabilitacja i powrót do życia społecznego” – zaznaczyła prof. Raciborska.

Jak podsumowali eksperci, mięsaki występują rzadko, ale wczesna diagnostyka niezależnie od wieku ma w ich przypadku ogromne znaczenie – dla skuteczności leczenia, zakresu terapii i jakości życia po jej zakończeniu.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link