
Groźne choroby odkleszczowe
„W 2024 roku lekarze POZ udzielili pomocy ponad 98 tys. pacjentom z chorobami odkleszczowymi. Wśród nich, aż 62 tys. osób miało boreliozę – chorobę, która nieleczona prowadzi do groźnych powikłań neurologicznych i kardiologicznych” – podaje NFZ.
Rzadszą, ale bardziej niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu, na które w 2024 r. zachorowało 850 osób.
NFZ przypomina, iż nieleczona borelioza może prowadzić do wielu groźnych powikłań neurologicznych, zaburzeń serca i chorób stawów.
Jak rozpoznać zakażenie?
Otóż w ciągu 1-6 tygodni w miejscu ugryzienia przez kleszcza może się pojawić rumień wędrujący, gorączka, zmęczenie, bóle głowy i uczucie rozbicia. Trzeba pamiętać, iż samoistne zniknięcie rumienia wędrującego nie oznacza wyzdrowienia.
Ryzyko rozwinięcia się choroby jest mniejsze, jeżeli kleszcz zostanie w całości usunięty przed upływem 24 - 48 h od ukąszenia. NFZ przypomina, by kleszcza
- nie wyciągać „gołymi” palcami
- nie rozgniatać
- nie wyciskać
- nie wykręcać
- nie przypalać
- nie smarować tłustymi substancjami lub innymi chemikaliami np. kosmetykami do ciała, oliwą z oliwek
- nie usuwać igłą.
Z pomocy lekarza skorzystajmy, jeżeli wystąpiło zaczerwienie, obrzęk, pozostał duży fragment po usunięciu kleszcza i inne poważne objawy (wysoka gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne).
Co trzeba wiedzieć o kleszczach?
- pajęczaki te można spotkać w miejscach wilgotnych: w lasach, parkach, ogródku;
- kleszcz może mieć wielkość główki od szpilki;
- od wiosny do wczesnej jesieni są najbardziej aktywne.
Wybierając się na spacer warto zadbać o odpowiednie ubranie i środki odstraszające kleszcze.
Źródło: NFZ