Alarmujące dane NFZ o chorobach odkleszczowych. Jak rozpoznać zakażenie?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wciąż utrzymuje się wysoka liczba pacjentów z chorobami odkleszczowymi. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, iż w ubiegłym roku takich osób było ponad 98 tysięcy.
Jak chronić się przed kleszczami?
shutterstock

Groźne choroby odkleszczowe

„W 2024 roku lekarze POZ udzielili pomocy ponad 98 tys. pacjentom z chorobami odkleszczowymi. Wśród nich, aż 62 tys. osób miało boreliozę – chorobę, która nieleczona prowadzi do groźnych powikłań neurologicznych i kardiologicznych” – podaje NFZ.

Rzadszą, ale bardziej niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu, na które w 2024 r. zachorowało 850 osób.

Ważne

NFZ przypomina, iż nieleczona borelioza może prowadzić do wielu groźnych powikłań neurologicznych, zaburzeń serca i chorób stawów.

Jak rozpoznać zakażenie?

Otóż w ciągu 1-6 tygodni w miejscu ugryzienia przez kleszcza może się pojawić rumień wędrujący, gorączka, zmęczenie, bóle głowy i uczucie rozbicia. Trzeba pamiętać, iż samoistne zniknięcie rumienia wędrującego nie oznacza wyzdrowienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko rozwinięcia się choroby jest mniejsze, jeżeli kleszcz zostanie w całości usunięty przed upływem 24 - 48 h od ukąszenia. NFZ przypomina, by kleszcza

  • nie wyciągać „gołymi” palcami
  • nie rozgniatać
  • nie wyciskać
  • nie wykręcać
  • nie przypalać
  • nie smarować tłustymi substancjami lub innymi chemikaliami np. kosmetykami do ciała, oliwą z oliwek
  • nie usuwać igłą.

Z pomocy lekarza skorzystajmy, jeżeli wystąpiło zaczerwienie, obrzęk, pozostał duży fragment po usunięciu kleszcza i inne poważne objawy (wysoka gorączka, nudności i wymioty, bóle głowy lub objawy neurologiczne).

Co trzeba wiedzieć o kleszczach?

  • pajęczaki te można spotkać w miejscach wilgotnych: w lasach, parkach, ogródku;
  • kleszcz może mieć wielkość główki od szpilki;
  • od wiosny do wczesnej jesieni są najbardziej aktywne.

Wybierając się na spacer warto zadbać o odpowiednie ubranie i środki odstraszające kleszcze.

Źródło: NFZ

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link