
Spis treści
- Zdrowe stopy: jak zadbać latem
- Zdrowe stopy: nie czekaj na odcisk czy grzybicę, by się o nie zatroszczyć
- Zdrowe stopy: jak zadbać latem: czy potrzebujemy kremów do stóp?
- Zdrowe stopy: jak zadbać o swoje paznokcie nie tylko latem
- Zdrowe stopy: jak pozbyć się martwych martwego naskórka i modzeli?
- Zadbaj o stopy nie tylko latem: czym jest „stopa atlety”?
- Zadbaj o stopy nie tylko latem: co z grzybicą paznokci
- Zdrowe stopy: co robić z odciskami?
- Zadbaj o stopy nie tylko latem: na co muszą zwrócić uwagę diabetycy
Zdrowe stopy: jak zadbać latem
Lato jest tym okresem, kiedy o stopy zadbać należy szczególnie – dużo wędrujemy, pojawiają się odciski a ze względu na letnie klimaty większe jest zagrożenie grzybicami i długo by wymieniać zagrożenia.
Gdy już dojdzie do problemów, wyciągając wnioski z walki z przypadłościami, warto przekonać się i nauczyć działań profilaktycznych.
Zdrowe stopy: nie czekaj na odcisk czy grzybicę, by się o nie zatroszczyć
Stoimy na nich przez całe życie. A jednak często traktujemy nasze stopy jak zła macocha Kopciuszka. Nastolatki często chowają stopy w trampkach, co może prowadzić do pocenia się stóp lub wrastających paznokci.
A jest to szczególnie szkodliwe w przypadku mężczyzn, którzy mają tendencję do najmniejszego przejmowania się nimi. Stopy również wymagają odrobiny uwagi na bieżąco i wcale nie jest to trudne. Niestety, nie mamy hodowli ani wypożyczalni nowych stóp. Co więc jest dla nich dobre?
Jak dbać o stopy latem?
Najlepszym sposobem jest relaksująca kąpiel. Idealna temperatura dla zdrowych stóp wynosi od 36 do 40 stopni a czas trwania takiej kąpieli to 10 -20 minut. Do wody możemy wsypać trochę sody oczyszczonej (trzy łyżeczki na około dziesięć litrów), aby stopy stały się bardziej miękkie. Jako dodatek można również stosować rozmaryn lub lawendę. Ważne jest, aby po kąpieli stóp dokładnie osuszyć przestrzenie między palcami a następnie nałożyć produkt pielęgnacyjny, na przykład krem do stóp. Warto zaplanować regularne kąpiele i rutyny pielęgnacyjne.
Zdrowe stopy: jak zadbać latem: czy potrzebujemy kremów do stóp?
Zdecydowanie tak! Skóra na stopach jest inna, częściej wysycha, a także jest bardziej… zestresowana. Dlatego zwykły balsam do ciała nie wystarczy.
Do pielęgnacji stóp świetnie nadają się produkty z mocznikiem. Powinno się w nich znajdować od pięciu do dziesięciu procent tego związku organicznego. Dla zdrowych stóp odpowiednie stężenie to 5% mocznika. Wyższe, ponad 10 %, stężenie może powodować złuszczanie naskórka. Codzienna aplikacja kremu zapobiega pękaniu skóry a tym samym patogeny, takie jak grzybica, mają również mniejsze pole do popisu.
W drogeriach można kupić skarpetki do pielęgnacji stóp, ale…No właśnie, jeśli zawierają kwasy, np. kwas salicylowy do usuwania modzeli, to będą powodowały „rozpuszczanie” skóry, a to nie jest do końca zdrowe dla naszych stóp.
Tłuste kremy lub wazelina, które są nadal bardzo popularne wśród osób starszych, również nie są odpowiednie dla stóp. Takie produkty są po prostu tłuste, nie całkiem się wchłaniają i pozostawiają na stopach tłusty film.
Zdrowe stopy: jak zadbać o swoje paznokcie nie tylko latem
Obcinacze do paznokci - są idealne do grubych, twardych lub wrastających paznokci, ponieważ wywierają większą siłę nacisku i są łatwe w obsłudze. Jednak ten rodzaj narzędzi nie jest tak precyzyjny w użyciu jak na przykład nożyczki czy cążki. Ponadto przy użyciu obcinacza w paznokciu mogą wystąpić pęknięcia.
Zasadniczo przy obcinaniu nie usuwamy rogów paznokci, w przeciwnym razie paznokcie mogą zacząć wrastać w skórę. Zalecane jest proste cięcie z lekkim zaokrągleniem w kierunku wału paznokciowego a piłowanie ostrych krawędzi po obcięciu powinno odbywać się tylko w jednym kierunku.
Paznokcie też się starzeją, dlatego najlepiej zadbać o nie jak najwcześniej. Olejek do paznokci z dodatkami takimi jak olej migdałowy lub jojoba odżywia. Zwłaszcza po użyciu zmywacza do paznokci.
Zdrowe stopy: jak pozbyć się martwych martwego naskórka i modzeli?
Najlepiej użyć szorstkiej gąbki. Elektryczne przyrządy do usuwania modzeli są wygodne i oczywiście można ich również używać. Specjaliści polecają jednak delikatniejsze sposoby: ryzyko usunięcia zbyt dużej ilości naskórka z modzeli jest mniejsze. W końcu modzele są nie tylko zbędne, ale także są pewnego rodzaju ochroną.
Zadbaj o stopy nie tylko latem: czym jest „stopa atlety”?
To krótko mówiąc infekcja grzybicza skóry stóp, zakażenie grzybicze, które najczęściej dotyczą przestrzeni między palcami, ale mogą rozprzestrzenić się na całą stopę. To powszechna dolegliwość, zwłaszcza wśród osób aktywnych fizycznie, stąd nazwa. Początkowe objawy to swędzenie i pieczenie skóry między palcami. Z czasem mogą pojawić się pęcherzyki, nieprzyjemny zapach stóp, łuszczenie się skóry oraz pęknięcia.
Jak zatem chronić stopy?
W wilgotnych pomieszczeniach, takich jak przebieralnie i zbiorowe prysznice, konieczne jest noszenie butów kąpielowych. Zaleca się również ostrożne osuszanie przestrzeni między palcami, w których objawy „stopy atlety” szczególnie lubią się zagnieździć, najlepiej osobnym ręcznikiem. Obowiązują również następujące zasady:
- nie nosimy zbyt ciasnych butów
- wietrzymy stopy tak często, jak to możliwe
- idealnie byłoby zmieniać buty codziennie, aby miały wentylację, a pot mógł wyschnąć.
„Stopa atlety” jak ją leczyć?
Produkty z różnymi składnikami aktywnymi, takimi jak klotrimazol czy terbinafina, są dostępne w aptekach bez recepty. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji stosowania.
Nawet jeśli grzybica skóry nie jest już widoczna, nie oznacza to, że jest całkowicie zagojona. Z reguły kuracja trwa około 28 dni. W przypadku domowych środków zaradczych, takich jak olejek z drzewa herbacianego, działanie lecznicze nie zostało udowodnione.
Zadbaj o stopy nie tylko latem: co z grzybicą paznokci
O! Ta jest szczególnie wredna. W leczeniu potrzebna jest cierpliwość, ponieważ paznokieć rośnie bardzo wolno i potrzeba nawet roku, aby całkowicie odrósł. Dlatego ważne jest, aby wcześnie podjąć działania przeciwko takiemu zjawisku. Im szybciej wykryjemy grzybicę paznokci, tym szybciej możemy się jej pozbyć.
Jeśli coś podejrzewamy, warto udać się do dermatologa. W razie konieczności, lekarz pobierze próbkę paznokci, aby sprawdzić, jaki to patogen.
W zależności od tego, jak bardzo dotknięte grzybicą są paznokcie, lekarz przepisze receptę na leki oraz instrukcję stosowania. Leczenie wymaga czasu i dyscypliny. Dobrze jest codziennie zmieniać buty oraz skarpety lub rajstopy, ponieważ mikroorganizmy czują się szczególnie komfortowo w wilgotnym środowisku. Ręczniki, skarpetki i pościel należy prać w gorącej wodzie – o temperaturze co najmniej 60 stopni – i uważać, aby nie rozprzestrzenić grzyba, na przykład przez maty prysznicowe.
Zdrowe stopy: co robić z odciskami?
W przypadku odcisków należy skontaktować się z profesjonalistami, którzy potrafią usunąć te punkty nacisku profesjonalnie, szybko, bezboleśnie i bez rozlewu krwi.
A my powinniśmy zadać sobie pytanie, dlaczego powstały: niewłaściwe obuwie lub deformacja stopy?
Specjaliści odradzają stosowania plastrów na odciski. Plastry zawierają kwas salicylowy, ponieważ często się ześlizgują, zamiast na odcisk, działają na zdrową skórę. Diabetycy lub pacjenci z neuropatią, czyli uszkodzeniem nerwów, powinni zdecydowanie trzymać się od plastrów na odciski z daleka.
Zadbaj o stopy nie tylko latem: na co muszą zwrócić uwagę diabetycy
Ta grupa pacjentów powinna regularnie sprawdzać swoje stopy. Cukrzyca może uszkodzić nerwy, więc wrażliwość skóry może być ograniczona.
Dlatego, ze względu na możliwie ograniczoną percepcję, nie należy kąpać stóp w temperaturze wyższej niż 30 do 35 stopni i nie dłużej niż pięć minut. Stopy powinny być tu dobrze pielęgnowane i nawilżone. Diabetycy z neuropatią zaleca się unikanie spacerów boso.
Co jeszcze jest dobre dla stóp?
Naszymi stopami porusza ponad 20 mięśni. Te też chcą też być trenowane – na przykład za pomocą piłeczki jeżyk lub drewnianych wałków. Nawet przed telewizorem możemy ćwiczyć nasze stopy. Wystarczy położyć ręcznik na podłodze, chwycić go palcami stóp i zwinąć. Albo stanąć na palcach i powoli przetoczyć się na pięty. To naprawdę dobre ćwiczenia utrzymujące elastyczność naszych stóp.
A wszystko po to, abyśmy mogli bezpiecznie stać na nich przez długi czas.