
Spis treści
Odpoczynek daje chwilę oddechu od codziennych zmartwień i obowiązków. Poprawia samopoczucie, a nawet pomaga zapobiegać wielu chorobom. Przemęczenie i brak relaksu zwiększają bowiem ryzyko problemów z sercem, a także nadciśnienia, cukrzycy czy osłabienia odporności. Odpoczynek pozwala mięśniom się zregenerować, nierzadko zapobiega kontuzjom i poprawia ogólną wydolność organizmu. Na dodatek relaks pomaga w walce z przygnębieniem i zmniejsza poczucie lęku.
Dofinansowanie do wczasów z PFRON
Warto pamiętać, że PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) oferuje dofinansowanie do wczasów m.in. seniorom, którzy spełnią określone kryteria. Dzięki temu mogą oni skorzystać m.in. z turnusów rehabilitacyjnych oraz świadczeń socjalnych.
Kto może skorzystać z turnusów rehabilitacyjnych w ramach PFRON? O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby posiadające orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności lub osoby o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów lub niepełnosprawności, wydane przez ukończeniem 16 roku życia.
Ważne jest także spełnienie kryterium dochodowego. Przeciętny miesięczny dochód podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym nie może przekroczyć 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym lub 65 proc. przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
Jednak nawet w przypadku przekroczenia wyżej wymienionych kwot można otrzymać dofinansowanie. Pomniejsza się je jednak o kwotę, o którą został przekroczony dochód.
Ile wynosi dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego?
Dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego wynosi:
30 proc. przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności; osoby niepełnosprawnej w wieku do 16. roku życia; osoby niepełnosprawnej w wieku 16-24 lat uczącej się i niepracującej, bez względu na stopień niepełnosprawności,
27 proc. przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
25 proc. przeciętnego wynagrodzenia - dla osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności,
20 proc. przeciętnego wynagrodzenia - dla opiekuna osoby niepełnosprawnej,
20 proc. przeciętnego wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w zakładzie pracy chronionej, niezależnie od posiadanego stopnia niepełnosprawności.
Jednak przy szczególnie trudnej sytuacji życiowej osoby niepełnosprawnej dofinansowanie może zostać podwyższone nawet do 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia co oznacza, że dopłata może wynieść nawet ponad 2500 zł.