Ci lekarze będą mogli orzec niepełnosprawność. To może być przełom

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jaki lekarz może wystawić orzeczenie o niepełnosprawności? Obecnie do wydania zaświadczenia o niepełnosprawności uprawnione są powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, a także wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Wkrótce jednak więcej lekarzy może zyskać takie uprawnienia, co może przełożyć się na krótszy czas oczekiwania.
dokumenty, dokumentacja zdrowotna
Ci lekarze będą mogli orzec niepełnosprawność. To może być przełom
shutterstock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym lekarze specjalizujący się i pracujący w zawodzie przez co najmniej pięć lat będą mogli orzekać o niepełnosprawności. Jak wyjaśnia resort, celem wprowadzenia zmian jest złagodzenie skutków kadrowego kryzysu w polskim systemie zdrowia.

W opinii resortu, zmiany nie tylko poprawią dostępność usług orzeczniczych, ale także będą odpowiedzią na społeczne oczekiwania. Mają też, w opinii ministerstwa, rozwiązać problemy z niewystarczającą liczbą lekarzy w tym obszarze.

Kto będzie mógł orzekać o niepełnosprawności?

Projekt zmieniający dotychczasowe przepisy dotyczące zasad orzekania o niepełnosprawności oraz ustalania jej stopnia trafił właśnie do konsultacji publicznych.

Proponowane zmiany dotyczą m.in. umożliwienia włączenia do komisji orzeczniczych lekarzy w trakcie specjalizacji oraz tych, którzy wykonują zawód od minimum pięciu lat.

Jak wyjaśnia ministerstwo, zmiana ta wynika z potrzeb związanych z niedoborem lekarzy, zwłaszcza w zespołach orzekających przy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak szacuje resort, jeśli zmiana wejdzie w życie "niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia częstotliwości posiedzeń składów orzekających", co z kolei powinno skrócić czas oczekiwania na wydanie decyzji dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzieci.

Kolejne zmiany

W projekcie mowa jest także o poszerzeniu możliwości objęcia funkcji przewodniczącego zespołu orzekającego. Mogliby nimi zostać lekarze odbywający szkolenie specjalizacyjne, którzy ukończyli drugi moduł podstawowy wymagany dla danej specjalizacji lub trzeci rok szkolenia w przypadku specjalizacji jednolitej. Dotyczy to takich dziedzin jak pediatria, choroby wewnętrzne, neurologia, ortopedia, psychiatria i okulistyka.

Także w tym przypadku przewodniczącym składu orzekającego mógłby zostać lekarz z co najmniej pięcioletnim doświadczeniem zawodowym. W okres ten nie wlicza się jednak staż podyplomowy ani praca o ograniczonym zakresie czynności.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link