
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia, zgodnie z którym lekarze specjalizujący się i pracujący w zawodzie przez co najmniej pięć lat będą mogli orzekać o niepełnosprawności. Jak wyjaśnia resort, celem wprowadzenia zmian jest złagodzenie skutków kadrowego kryzysu w polskim systemie zdrowia.
W opinii resortu, zmiany nie tylko poprawią dostępność usług orzeczniczych, ale także będą odpowiedzią na społeczne oczekiwania. Mają też, w opinii ministerstwa, rozwiązać problemy z niewystarczającą liczbą lekarzy w tym obszarze.
Kto będzie mógł orzekać o niepełnosprawności?
Projekt zmieniający dotychczasowe przepisy dotyczące zasad orzekania o niepełnosprawności oraz ustalania jej stopnia trafił właśnie do konsultacji publicznych.
Proponowane zmiany dotyczą m.in. umożliwienia włączenia do komisji orzeczniczych lekarzy w trakcie specjalizacji oraz tych, którzy wykonują zawód od minimum pięciu lat.
Jak wyjaśnia ministerstwo, zmiana ta wynika z potrzeb związanych z niedoborem lekarzy, zwłaszcza w zespołach orzekających przy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Jak szacuje resort, jeśli zmiana wejdzie w życie "niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia częstotliwości posiedzeń składów orzekających", co z kolei powinno skrócić czas oczekiwania na wydanie decyzji dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzieci.
Kolejne zmiany
W projekcie mowa jest także o poszerzeniu możliwości objęcia funkcji przewodniczącego zespołu orzekającego. Mogliby nimi zostać lekarze odbywający szkolenie specjalizacyjne, którzy ukończyli drugi moduł podstawowy wymagany dla danej specjalizacji lub trzeci rok szkolenia w przypadku specjalizacji jednolitej. Dotyczy to takich dziedzin jak pediatria, choroby wewnętrzne, neurologia, ortopedia, psychiatria i okulistyka.
Także w tym przypadku przewodniczącym składu orzekającego mógłby zostać lekarz z co najmniej pięcioletnim doświadczeniem zawodowym. W okres ten nie wlicza się jednak staż podyplomowy ani praca o ograniczonym zakresie czynności.