Będą szczepienia DPS-ach? GIS daje zielone światło

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. osób starszych poświęcone było chorobom infekcyjnym u seniorów. „Choroby zakaźne są trzecią przyczyną zgonów po chorobach układu krążenia i nowotworach. Dominują wśród nich choroby układu oddechowego, głównie sezonowe: grypa, RSV i Covid oraz zakażenia bakteryjne, przede wszystkim pneumokokowe, które są najczęściej ich powikłaniem” – powiedział podczas posiedzenia Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski.
DPS szczepienia Covid
Będą szczepienia DPS-ach? GIS daje zielone światło
ShutterStock

Szczepienia seniorów były jednym z głównych tematów posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. osób starszych. Zdaniem ekspertów, wszędzie tam, gdzie pojawi się senior, np. w podmiocie leczniczym czy w aptece, szczepionka powinna na niego czekać.

Główny Inspektor Sanitarny podkreślił, że najlepszą ochroną osób starszych są szczepienia. Jak z kolei zauważyła Dagmara Korbasińska-Chwedczuk z Ministerstwa Zdrowia, system musi być spójny, a "taki na razie nie jest".

"Szczepionka przeciwko grypie jest powszechnie dostępna, bezpłatna dla grupy 65+. Szczepionka przeciwko RSV jest również bezpłatna dla tej populacji, ale już pod warunkiem spełnienia kryteriów dla grupy ryzyka. Analogicznie jest w przypadku szczepionki przeciwko półpaścowi czy przeciwko pneumokokom" – zauważył dr Grzesiowski.

Zdaniem dr Grzesiowskiego, w sezonie infekcyjnym grypa, RSV i Covid mają w populacji osób powyżej 60 roku życia charakter masowy. Dodał, że w ostatnim sezonie grypowym odnotowano ponad 2 mln zachorowań, a osoby w wieku 60-65+ stanowiły ok. 50 proc. chorych na krztusiec.

Będą szczepienia w DPS-ach?

Jak zauważyła Magdalena Stolarczyk z Naczelnej Rady Aptekarskiej, seniorzy mogliby być szczepieni nie tylko w aptekach, ale także np. w domach pomocy społecznej. Zdaniem głównego inspektora sanitarnego, nie istnieją ku temu żadne przeciwwskazania. "Szczepienia w terenie to przecież nic nowego. Chodzi tylko o rozszerzenie uprawnień" – zaznaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także prof. Agnieszka Naumann-Podczaska z Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego jest zwolenniczką pomysłu szczepień osób w DPS-ach i zakładach opieki długoterminowej. "Już w 2050 roku 50 proc. populacji Polski będzie należała do grupy starzejącej się. Tymczasem wyszczepialność przeciwko grypie jest w Polsce fatalna: nie przekracza 17 proc. i zamiast rosnąć, spada. Do 75 procent - a jest to poziom rekomendowany przez WHO - bardzo nam daleko” – zaznaczyła.

Dodała, że seniorzy, z uwagi na wielochorobowość, chorują na choroby infekcyjne nie tylko znacznie ciężej. Dodatkowo po przechorowaniu grypy mają mocno upośledzoną sprawność funkcjonalną, co powoduje wzrost kosztów.

„Pacjenci są hospitalizowani na najdroższych łóżkach w systemie, a często pojawia się konieczność kierowania ich później do opieki długoterminowej, do której już dziś czeka w kolejce 20 tys. osób. Tym bardziej każdy senior przebywający w takiej placówce powinien być zaszczepiony” – argumentowała.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link