Utrata widzenia jednym ze skutków ubocznych Ozempicu

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jak ustalił Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) EMA, semaglutyd zawarty w lekach Ozempic, Wegovy i Rybelsus może prowadzić do bardzo rzadkiego schorzenia nerwu wzrokowego (NAION), który potencjalnie może skutkować utratą widzenia.
wzrok oczy kobieta zmęczenie praca
Utrata wzroku jednym ze skutków ubocznych Ozempicu
shutterstock

W styczniu Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków rozpoczął przegląd leków, które w swoim składzie zawierają semaglutyd. Jest to substancja czynna obecna w preparatach takich jak Ozempic, Wegovy i Rybelsus. Naukowcy z PRAC zauważyli, że jednym z "bardzo rzadkich skutków ubocznych" stosowania tej substancji jest utrata wzroku. Może ona dotyczyć maksymalnie jednej osoby na 10 tys. osób przyjmujących lek.

Jak poinformowało EMA, osoby, które stosują lek Wegovy i Ozempic na odchudzanie i cukrzycę są narażeni na większe ryzyko wystąpienia rzadkiego schorzenia oczu, które może prowadzić do utraty wzroku.

NAION – co to takiego?

NAION to schorzenie spowodowane zmniejszonym przepływem krwi do nerwu wzrokowego, które może go uszkodzić i prowadzić do trwałej utraty widzenia. NAION to skrót od angielskiej nazwy Non-Arteritic Anterior Ischemic Optic Neuropathy, czyli Niearterytyczna przednia niedokrwienna neuropatia nerwu wzrokowego.

To poważne schorzenie okulistyczne, które polega na nagłym, bezbolesnym pogorszeniu widzenia z powodu zaburzeń ukrwienia nerwu wzrokowego. Objawami NAION są nagła, jednostronna utrata widzenia często zauważalna tuż po przebudzeniu, brak bólu oka, ubytek pola widzenia, a także obrzęk tarczy nerwu wzrokowego widoczny w badaniu dna oka. Oko nie wykazuje przy tym cech zapalenia – nie ma bólu przy ruchach gałką oczną.

Ostrzeżenie pojawi się w informacji o leku?

Według PRAC, NAION stanowi "bardzo rzadki skutek uboczny" semaglutydu. Naukowcy zaznaczają, że w przypadku osób chorych na cukrzycę ryzyko rozwoju NAION przy stosowaniu semaglutydu jest dwukrotnie wyższe niż u osób, które nie przyjmują tego leku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRAC zażądał zaktualizowania informacji o produkcie dla leków zawierających semaglutyd. Będą one musiały zawierać ostrzeżenie o NAION jako działaniu niepożądanym o częstości występowania określonej jako "bardzo rzadkie". By tak się stało decyzję ostateczną w tej sprawie musi podjąć Komisja Europejska.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link