-
Utrata widzenia jednym ze skutków ubocznych Ozempicu
14 lipca 2025, 15:06Jak ustalił Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) EMA, semaglutyd zawarty w lekach Ozempic, Wegovy i Rybelsus może prowadzić do bardzo rzadkiego schorzenia nerwu wzrokowego (NAION), który potencjalnie może skutkować utratą widzenia.
-
Aż 2 tys. przypadków zakażeń HIV. Niepokojący wzrost zakażeń w Polsce
11 lipca 2025, 10:40W ciągu ostatnich lat liczba zakażeń wirusem HIV w Polsce niepokojąco wzrasta. Specjaliści proponują szereg zmian mających na celu ograniczenie liczby zakażeń. Tymczasem tylko w ciągu 10 miesięcy w Polsce odnotowano blisko 2 tys. nowych zakażeń.
-
Widzisz te objawy? Nie zwlekaj może to być Reumatoidalne Zapalenia Stawów
09 lipca 2025, 20:14Czujesz ból w stawach, poranne sztywności czy uczucie zmęczenia, które nie znika? Nie bagatelizuj tych symptomów! Reumatoidalne zapalenie stawów to poważna choroba, a w początkowej fazie może przebiegać bezobjawowo. Wczesna diagnoza i leczenie mogą spowolnić rozwój tej nieuleczalnej choroby.
-
Zapalenie spojówek: objawy, leczenie i zagrożenia [WYWIAD]
09 lipca 2025, 06:10Wirusowe, bakteryjne czy alergiczne – zapalenie spojówek może mieć różne przyczyny, ale łączy je jedno: potrafią być wyjątkowo uciążliwe i niebezpieczne, jeśli zostaną zlekceważone. O tym, jak rozpoznać objawy, kiedy udać się do lekarza i czy domowe sposoby mają sens, rozmawiamy z dr Anną Golke, mikrobiologiem z Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – MEDYCYNA XXI.
-
Po menopauzie znika migrena? Neurolożka: to mit
08 lipca 2025, 09:02Migrena nie musi ustępować po menopauzie, przeciwnie, u wielu kobiet może się nasilić i stać bardziej oporna na leczenie. Tak wynika z przeglądu badań, którego główną autorką jest polska neurolożka dr hab. Marta Waliszewska-Prosół.
-
Tężec – objawy, zakażenie, leczenie i szczepienia [WYWIAD]
07 lipca 2025, 12:48Choć tężec wydaje się chorobą minionych czasów, jego przetrwalniki wciąż czyhają w glebie, a zaniedbania w szczepieniach mogą mieć tragiczne skutki. O tym, czym naprawdę jest tężec, jak się przed nim chronić i dlaczego nie wolno lekceważyć dawek przypominających – opowiedziała mikrobiolog z Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – MEDYCYNA XXI dr Anna Golke.
-
ADHD u dorosłych nie zawsze jest prawidłowo diagnozowane
07 lipca 2025, 11:54Badania kliniczne dotyczące terapii ADHD przeanalizowali naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego i Uniwersytetu w Sao Paulo. Zdaniem uczonych ADHD u osób dorosłych często jest nieprawidłowo diagnozowane.
-
Diagnostyka wątroby. Czy Sztuczna Inteligencja zastąpi biopsje?
06 lipca 2025, 18:47Sztuczna inteligencja powoli wchodzi na medyczne salony i staje się narzędziem wspomagającym decyzje lekarzy. Liczne badania potwierdzają wysoką skuteczność AI w nieinwazyjnej diagnostyce chorób wątroby. Czy rosnący potencjał AI daje realną szansę zmniejszenia liczby inwazyjnych procedur diagnostycznych, czyli biopsji?
-
Mężczyźni częściej diagnozowani na choroby weneryczne. Skala może być jeszcze większa
05 lipca 2025, 21:17W Polsce rok rocznie odnotowuje się coraz więcej zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową. W tej niechlubnej statystyce mężczyźni są na czołowej pozycji, jeśli chodzi o kiłę, rzeżączkę i niestety HIV. Czy poza niepokojącymi liczbami kryją się głębsze przyczyny tego zjawiska? Jak można zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób wenerycznych?
-
Ten wirus zabija niemal wszystkich zakażonych. Wywołuje ciężkie zapalenie mózgu
04 lipca 2025, 15:56Wirus Borna uznawany jest za jeden z najgroźniejszych patogenów. Zakażenie wirusem u człowieka kończy się śmiercią niemal wszystkich zakażonych. Naukowcy biją na alarm. Ich zdaniem, ryzyko jest większe niż do tej pory przypuszczano.
-
Ciągłe zamartwianie się to nie cecha charakteru. Jak zdiagnozować i leczyć GAD?
04 lipca 2025, 15:27Każdy czasem się martwi. Praca, zdrowie, przyszłość dzieci, rachunki – to naturalne. Problem zaczyna się wtedy, gdy lęk przestaje być reakcją na konkretną sytuację, a staje się codziennością. Gdy towarzyszy ci niemal cały czas, nawet wtedy, gdy obiektywnie nie ma ku temu powodów, możliwe, że cierpisz na zespół lęku uogólnionego, czyli GAD (z jęz. angielskiego Generalized Anxiety Disorder).
-
Powiększona śledziona? Eksperci: To może być objaw rzadkiego nowotworu
02 lipca 2025, 09:15Mielofibroza jest rzadką chorobą nowotworową krwi. Hematolodzy podkreślają, iż u większości pacjentów z tym schorzeniem dochodzi do powiększenia śledziony. Może to powodować ból, uczucie pełności, brak apetytu. To typowe objawy zaawansowanej postaci choroby.
-
Chirurg usuwa raka prostaty będąc 7000 km od pacjenta
01 lipca 2025, 21:51Telechirurgia nie jest nowością, ale od niedawna jej rozwój nabrał tempa. Coraz więcej przykładów zdalnych operacji, jak ten na linii Kuwejt-Szanghaj pokazuje, że jest to kierunek, który w przyszłości ułatwi dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej, bez konieczności podróży na drugi koniec świata.
-
Zdrowie zębów w kosmosie. Jak loty w przestrzeń kosmiczną wpływają na jamę ustną astronautów?
01 lipca 2025, 13:55Astronauta musi być okazem zdrowia – także stomatologicznego. Choć kosmos wydaje się odległy, to wpływ warunków panujących poza Ziemią na zęby i dziąsła staje się coraz lepiej poznany. Zmienne ciśnienie, stres, ograniczona higiena i mikrograwitacja mogą prowadzić do problemów, o których nie myślimy na co dzień. Z czym muszą liczyć się osoby odbywające misje kosmiczne?
-
Żylaki u mężczyzn: Jak siedzący tryb życia niszczy Twoje żyły i jak temu zapobiec?
01 lipca 2025, 13:10Siedzący tryb życia to cichy wróg zdrowych nóg. U mężczyzn brak ruchu, praca przy biurku i złe nawyki zwiększają ryzyko żylaków. Sprawdź, jakie są pierwsze objawy i jak skutecznie wspomagać krążenie przy pomocy nowoczesnych podkolanówek uciskowych.