Aż 2 tys. przypadków zakażeń HIV. Niepokojący wzrost zakażeń w Polsce

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W ciągu ostatnich lat liczba zakażeń wirusem HIV w Polsce niepokojąco wzrasta. Specjaliści proponują szereg zmian mających na celu ograniczenie liczby zakażeń. Tymczasem tylko w ciągu 10 miesięcy w Polsce odnotowano blisko 2 tys. nowych zakażeń.
podróż dziewczyny przyjaciele przyjaciółki podróże
Aż 2 tys. przypadków zakażeń HIV. Niepokojący wzrost zakażeń w Polsce
shutterstock

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że od 1985 roku do końca 2024 roku odnotowano ok. 35,2 tys. przypadków zakażeń wirusem HIV, leczono 4,4 tys. chorych na AIDS, a 1,5 tys. chorych zmarło.

Od kilku lat w Polsce odnotowuje się duży wzrost wskaźnika nowych zakażeń HIV. Specjaliści łączą to m.in. z ruchami migracyjnymi. Od 2 lat liczba nowo wykrytych zakażeń HIV, nie tylko w populacjach migrujących, ale także w Polsce, jest rekordowa. Tylko do końca października 2024 roku odnotowano blisko 2 tys. nowych przypadków zakażeń. Wiele z nich było już w zaawansowanym stadium choroby.

Testy na HIV w POZ

W Polsce w maju tego roku wprowadzono do podstawowej opieki zdrowotnej testy wykrywające zakażenie wirusem HIV. Wcześniej anonimowe testy na HIV były dostępne w punktach konsultacyjno-diagnostycznych. W Polsce odsetek osób testujących się na HIV jest na niskim poziomie i wynosi ok. 10 proc. dorosłej populacji.

Lek przez kontaktem zmniejsza ryzyko zakażenia

Najczęstszą drogą zakażenia HIV jest kontakt seksualny. Rosnącą grupą wśród zakażonych są osoby młode w wieku 20–35 lat.

Ryzyko zakażenia HIV można jednak zmniejszyć np. przyjmując lek przed kontaktem. Tzw. profilaktyka przedekspozycyjna (PrEP) jest coraz popularniejsza na świecie i polega na przyjmowaniu leku przez osobę, która jest narażona na kontakt z osobą będącą nosicielem i zakażającą HIV.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po przyjęciu leku, jeśli u osoby narażonej utrzymuje się odpowiednie wysycenie lekiem, ryzyko zakażenia HIV zmniejsza się nawet o 70 - 86 proc., a w przypadku nowszych leków - powyżej 90 proc. Profilaktyka tego typu polega na przyjęciu jednej tabletki raz dziennie, 7 dni przed i 7 dni po narażeniu na zakażenie.

Wiele europejskich krajów finansuje program profilaktyki przedekspozycyjnej HIV. W Polsce leki tego typu są pełnopłatne i kosztują ok. 160 - 200 zł miesięcznie. Jak się szacuje, sięga po nie ok. 3 tys. osób.

Zakażenie HIV wciąż jednak w wielu przypadkach pozostaje niezdiagnozowane. Wiele osób dowiaduje się o swoim statusie dopiero po kilku latach, czasem dopiero przy okazji wystąpienia AIDS.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link