-
Alergia na pyłki: objawy, leczenie i sposoby łagodzenia dolegliwości
19 maja 2025, 12:01Czerwone oczy, katar i częste kichanie mogą być objawem alergii na pyłki. Sprawdź, jak rozpoznać uczulenie, co je wywołuje i jak skutecznie złagodzić objawy sezonowej alergii.
-
Samotność może prowadzić do utraty słuchu. Nowe badania ujawniają niepokojący związek
19 maja 2025, 11:11Samotność zwiększa ryzyko utraty słuchu - tak wynika z szeroko zakrojonych badań, o wynikach których informuje pismo „Health Data Science”. Badania przeprowadzone z udziałem blisko pół miliona osób pokazują, że osoby samotne mają aż o 24 proc. wyższe ryzyko utraty słuchu. Co jeszcze odkryli naukowcy?
-
Pierwszy na świecie przeszczep pęcherza moczowego. Przełomowa operacja w USA uratowała życie pacjentowi z rakiem!
19 maja 2025, 10:17Historyczna operacja w Los Angeles! Amerykańscy chirurdzy jako pierwsi na świecie przeszczepili pęcherz moczowy, ratując pacjenta cierpiącego na nowotwory nerek i pęcherza. Dzięki zabiegowi, mężczyzna odzyskał pełną funkcję układu moczowego i nie wymaga już dializ.
-
HPV: Dlaczego warto zaszczepić dziecko już od 9. roku życia?
16 maja 2025, 11:55Szczepionka przeciw HPV chroni przed rakiem szyjki macicy i innymi nowotworami. Sprawdź, dlaczego warto zaszczepić dziecko jak najwcześniej.
-
Choroba Zalewu Wiślanego znów atakuje. GIS ostrzega przed jedzeniem ryb z tego akwenu
16 maja 2025, 09:26Pięć osób trafiło do szpitala po zjedzeniu ryb z Zalewu Wiślanego. Objawy sugerują tzw. chorobę Zalewu Wiślanego, której skutki mogą być groźne dla zdrowia. Sanepid ostrzega: do końca maja lepiej unikać flądry i węgorza z tego akwenu.
-
Udar, stwardnienie rozsiane. Choroby neurologiczne są częstsze niż się wydaje
15 maja 2025, 12:36Choroby neurologiczne nie zawsze są widoczne choć coraz częściej są obecne w naszym otoczeniu. Udar mózgu, stwardnienie rozsiane czy mózgowe porażenie dziecięce to diagnozy, z którymi mierzą się nie tylko pacjenci, lecz także ich bliscy.
-
Osoby z tą grupą krwi są bardziej narażone na udar. Ryzyko wyższe nawet o kilkanaście procent
09 maja 2025, 09:28Naukowcy z University of Maryland potwierdzili związek między grupą krwi a ryzykiem wystąpienia udaru mózgu. Które osoby są w grupie ryzyka?
-
Wirus HCV wyniszcza organizm i może wywołać raka. Kluczowe jest jego wykrywanie
07 maja 2025, 11:29Wirusem HCV można zakazić się głównie poprzez kontakt z zakażoną krwią. Może do tego dojść np. podczas operacji chirurgicznej, przetaczania krwi, jej pobierania, a także podczas wykonywania tatuażu, kolczykowania czy manicure, gdy dojdzie do zranienia.
-
Jak rozpoznać niewydolność serca? Tych objawów nie wolno ignorować
06 maja 2025, 07:05W dniach 5-11 maja obchodzimy Światowe Dni Świadomości Niewydolności Serca. Szacuje się, że w Polsce zmaga się z tą chorobą około 1,2 miliona pacjentów, a liczba ta rośnie. Jakie są objawy niewydolności serca?
-
Alarmujące dane dotyczące boreliozy. Kiedy choroba zagraża sercu? Tych objawów nie należy bagatelizować
05 maja 2025, 12:53Ukąszenie kleszcza może być początkiem choroby, która nieleczona potrafi latami siać spustoszenie w organizmie, również w sercu. Mowa o boreliozie. Tzw. krętki borrelia mogą zaatakować każdą strukturę serca - od mięśnia po układ przewodzenia. Jak rozpoznać zagrożenie? Jakie objawy powinny zaniepokoić i jak skutecznie chronić się przed kleszczami? Mówi o tym dr n. med. Iwona Stefania Banasiewicz-Szkróbka, kardiolożka American Heart of Poland.
-
„Niezrównoważeni, nieprzewidywalni”. Mity o schizofrenii, depresji i padaczce
28 kwietnia 2025, 18:14Pomimo postępu medycyny i rosnącej świadomości społecznej, wiele błędnych przekonań na temat chorób mózgu wciąż jest głęboko zakorzenionych w świadomości Polaków. Raport opracowany w ramach kampanii „Wyprostuj Spojrzenie”, ujawnia niepokojące statystyki dotyczące mitów o schizofrenii, depresji i padaczce, które prowadzą do stygmatyzacji osób chorych. Jakie są najczęstsze nieporozumienia i jak wpływają na codzienność pacjentów? Czas obalić mity i spojrzeć na choroby mózgu z właściwej perspektywy.
-
Co warto wiedzieć o nieuleczalnych chorobach z którymi można żyć?
28 kwietnia 2025, 06:30Co warto wiedzieć o nieuleczalnych chorobach z którymi można żyć? Zapytaliśmy o to prof. MSWIA, dr hab. Piotra Korczyńskiego z Kliniki Pulmonologii, Pulmonologii Onkologicznej i Transplantologicznej Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.
-
Krztusiec. Co warto wiedzieć o krztuścu?
27 kwietnia 2025, 06:45Co warto wiedzieć o krztuścu? Jakie są objawy krztuśca? Jakie jest leczenie krztuśca? Co ze szczepieniami przeciwko krztuścowi? Na te i inne pytania dotyczące krztuśca, odpowiedział redakcji ZdrowieGO prof. MSWIA, dr hab. Piotr Korczyński z Kliniki Pulmonologii, Pulmonologii Onkologicznej i Transplantologicznej Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA.
-
Choroba wieńcowa może skończyć się tragicznie. Lekarz wyjaśnia, jak ją rozpoznać
24 kwietnia 2025, 09:46Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt wiele osób lekceważy pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o rozwijającym się schorzeniu. Jak rozpoznać chorobę wieńcową?
-
Ta popularna przyprawa może podnosić ryzyko choroby o 330 procent! Zaskakujące wyniki badań
24 kwietnia 2025, 06:30Wyniki badań naukowców wskazują na związek między spożywaniem soli a ryzykiem wystąpienia otyłości, także brzusznej. Wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas Europejskiego Kongresu Otyłości 2025 w Maladze, który odbędzie się w dniach 11-14 maja. Jednak już dzisiaj znamy sporo szczegółów na ten temat.