-
Ta popularna przyprawa może podnosić ryzyko choroby o 330 procent! Zaskakujące wyniki badań
24 kwietnia 2025, 06:30Wyniki badań naukowców wskazują na związek między spożywaniem soli a ryzykiem wystąpienia otyłości, także brzusznej. Wyniki badań zostaną zaprezentowane podczas Europejskiego Kongresu Otyłości 2025 w Maladze, który odbędzie się w dniach 11-14 maja. Jednak już dzisiaj znamy sporo szczegółów na ten temat.
-
Jedzenie w szpitalu – co warto wiedzieć?
11 kwietnia 2025, 15:25O kiepskiej jakości posiłków w polskich szpitalach krążą legendy. Nic więc dziwnego, że pacjenci decydują się zaopatrzyć we własny prowiant. W 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli (NIK) alarmowała, że polska ochrona zdrowia nie zapewnia pacjentom właściwego wyżywienia. Posiłki były przygotowywane z niskiej jakości składników o niewystarczających wartościach odżywczych.
-
Coraz więcej osób cierpi na tę chorobę. Dziś Światowy Dzień Choroby Parkinsona
11 kwietnia 2025, 10:32Dziś, 11 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. W tym dniu, 270 lat temu, urodził się James Parkinson – angielski chirurg, farmaceuta i paleontolog, który jako pierwszy opisał objawy choroby, nazwanej później chorobą Parkinsona. Niestety, osób cierpiących na tę chorobę przybywa.
-
7 na 10 Polek ma trudności z dostępem do badań ginekologicznych. Z czego to wynika?
28 marca 2025, 09:31Jak wynika z raportu „Bezwstydnie zdrowe”, 65 proc. Polek uważa, że dostęp do badań ginekologicznych jest utrudniony. W przypadku cyklicznych testów, takich jak cytologia, większość kobiet (71 proc.) wykonała je w ciągu ostatnich 3 lat, ale nadal 9 proc. nie zrobiło tego nigdy.
-
Gruźlica to przeszłość? Nie bardziej mylnego. Co roku umiera na nią ponad 1,2 mln osób
26 marca 2025, 13:42W 2023 roku z powodu gruźlicy na świecie zmarło 1,25 mln osób. Nie ma kraju, w którym ta choroba by nie występowała. Eksperci apelują o rozwiązania systemowe.
-
Ten czynnik zwiększa ryzyko zawału lub udaru. Mało osób o tym wie, a wystarczy proste badanie
25 marca 2025, 13:15Wiele osób bada poziom "złego" cholesterolu LDL podczas gdy niewiele osób zdaje sobie sprawę, że równie groźnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia jest… lipoproteina (a) oznaczana jako Lp(a). Co warto o niej wiedzieć?
-
Czy ekran i niebieskie światło "psują wzrok"? Specjalista odpowiada
25 marca 2025, 09:06Większość z nas w obecnych czasach korzysta przez co najmniej kilka godzin w ciągu doby z urządzeń elektronicznych emitujących światło niebieskie. Czy światło niebieskie emitowane przez ekrany smartfonów, komputerów czy tabletów wpływa na nasz wzrok? Wyjaśnia lek. Tomasz Tomczyk, okulista z kliniki Oko-Test w Olkuszu i Nowym Targu.
-
Rak wątroby – jak go rozpoznać? Oto pierwsze objawy choroby
25 marca 2025, 07:00Rak wątroby często rozwija się bez wyraźnych objawów, co sprawia, że jego wczesne wykrycie jest trudne. Jednak istnieje kilka symptomów, które mogą sygnalizować początek choroby. Wczesne rozpoznanie zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Poniżej przedstawiamy pięć pierwszych objawów raka wątroby, na które warto zwrócić uwagę
-
RSV. Co warto wiedzieć o tym wirusie?
25 marca 2025, 06:30Co warto wiedzieć o wirusie RSV? Jakie są objawy zakażenia RSV? Jakie jest leczenie RSV? Co ze szczepieniami przeciwko RSV? Wywiad z dr. hab. n.med. Tomaszem Dzieciątkowskim, mikrobiologiem, wirusologiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – Medycyna XXI
-
250 tys. dzieci w Polsce narażonych jest na kontakt z ołowiem. Powód zaskakuje
24 marca 2025, 14:54Ponad 250 tysięcy dzieci w Polsce ma podwyższony poziom ołowiu we krwi – alarmuje UNICEF. Jednym z głównych źródeł skażenia może być woda w kranie. Ołowiane rury to element starych instalacji wodociągowych wciąż funkcjonujących w wielu polskich budynkach.
-
Błonica. Co warto o niej wiedzieć? [WYWIAD]
24 marca 2025, 11:08Co warto wiedzieć o błonicy? Jakie są objawy błonicy? Jak odbywa się leczenie błonicy? Co ze szczepieniami przeciwko błonicy? Co robić, by uchronić się przed błonicą? Wywiad z dr. hab. n.med. Tomaszem Dzieciątkowskim, mikrobiologiem, wirusologiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Postępów Medycyny – Medycyna XXI.
-
Coraz więcej zwolnień z powodu zaburzeń psychicznych [DANE ZUS]
20 marca 2025, 15:44Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2024 r. zwiększył się udział procentowy zwolnień lekarskich spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowań.
-
Oto wczesne objawy demencji. Co powinno zwrócić naszą uwagę?
20 marca 2025, 09:58Im szybciej zdiagnozowana choroba, tym lepiej. Dotyczy to także choroby Alzheimera. Również w tym przypadku wczesne zauważenie objawów umożliwia dłuższe życie w lepszej formie. A te mogą pojawić się kilka, a nawet kilkanaście lat przed diagnozą. Jakich objawów nie warto ignorować?
-
"Prawidłowy wynik badania USG nie wyklucza raka trzustki". Ekspertka o diagnostyce i badaniach profilaktycznych
19 marca 2025, 15:04— Początkowe objawy w przypadku większości pacjentów nie są charakterystyczne. Wiążą się z "jakimś dyskomfortem w brzuchu", wzdęciami, zaburzeniami łaknienia, niestrawnością, często z nieintencjonalnym chudnięciem — mówi o raku trzustki w rozmowie z serwisem Medonet lek. Kamila Jakubiak z Radomskiego Centrum Onkologii.
-
Rak jelita grubego to nie wyrok. Ale te rzeczy trzeba wiedzieć
15 marca 2025, 07:05Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną i trudną do wykrycia. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jakie badania należy wykonać i do jakiego lekarza iść: gastroenterologa, chirurga czy onkologa? I co jeszcze warto wiedzieć na temat tego nowotworu? Sprawdź!