-
Suche i popękane usta to defekt kosmetyczny? Uwaga, to może być objaw poważnej choroby
16 stycznia 2025, 07:00Spierzchnięte i pękające usta to problem, który trapi nas często w okresie jesienno-zimowym. W ruch idą wtedy nawilżające balsamy do ust. Warto jednak przyjrzeć się temu uważnie, bo może być to nie tylko defekt kosmetyczny. Takie są np. symptomy cukrzycy lub braku witamin w organizmie.
-
Alarmujące dane. Liczba przypadków demencji może się podwoić. Wyniki badań
16 stycznia 2025, 06:45Demencja to zespół objawów związanych z postępującym pogorszeniem funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie, orientacja, czy zdolność podejmowania decyzji. Właśnie opublikowano najnowsze wyniki badań dotyczące liczby osób dotkniętych tym schorzeniem.
-
Nadzwyczajne odkrycie w walce z otyłością. Pomoże milionom ludzi na świecie
15 stycznia 2025, 08:44To odkrycie daje nadzieję milionom ludzi, którzy chorują na otyłość. Problem ten dotyczy około 650 milionów ludzi na całym świecie. Chodzi o białko, zidentyfikowane w ludzkim organizmie, które blokuje spalanie tłuszczu.
-
Słuch a ryzyko choroby Parkinsona. Te ustalenia naukowców mogą zaskoczyć
14 stycznia 2025, 10:11Naukowcy z Lancaster University prowadzili badania, o których mowa przez 14 lat. Opublikowano je na łamach Parkinsonism and Related Disorders. Okazuje się, że utrata słuchu wiąże się z chorobą Parkinsona. W jaki sposób?
-
Anna Nehrebecka zmaga się z rakiem. Tak dowiedziała się o chorobie
11 stycznia 2025, 15:49Anna Nehrebecka, którą widzowie znają m.in. z serialu "Złotopolscy" po raz pierwszy wyznała, że choruje na raka. Jak aktorka dowiedziała się o chorobie? "To było bardzo ładnie powiedziane - mówi o momencie, gdy usłyszała diagnozę.
-
Wegetariańskie burgery a obniżony nastrój? To pokazują nowe wyniki badań
09 stycznia 2025, 14:55Coraz więcej osób rezygnuje, z różnych powodów, z jedzenia mięsa. Naukowcy przyglądają się, jak bezmięsna dieta wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Pojawiły się np. doniesienia, że częste jedzenie wysokoprzetworzonych zamienników mięsa może powodować obniżony nastrój.
-
Przerażające statystyki. Zimą na zapalenie płuc umiera bardzo dużo Polaków
09 stycznia 2025, 07:00Te statystyki nie napawają optymizmem. Zimą w Polsce znacznie wzrasta liczba zgonów z powodu zapalenia płuc; miesięcznie umiera na nie nawet 3,5 tys. osób – alarmują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych. Przypominają, że w dużym stopniu można się przed tą podstępną chorobą zabezpieczyć poprzez szczepienia.
-
Grozi nam epidemia hMPV? Będzie powtórka sytuacji z czasu ataku koronawirusa?
08 stycznia 2025, 12:57Wirus hMPV nie ma dużego potencjału epidemicznego, nie grozi nam pandemia nim spowodowana. Do wzrostu zakażeń dochodzi każdego roku w sezonie zimowym, jednak są to infekcje samoograniczające się lub wymagające jedynie leczenia objawowego - powiedział wirusolog prof. UW Tomasz Dzieciątkowski.
-
Nocą często wstajesz do toalety? Uwaga, to mogą być objawy choroby
08 stycznia 2025, 07:00Niewinne, jak może się wydawać, budzenie się nocą, by iść do toalety, może być symptomem poważnych kłopotów ze zdrowiem. Nie należy bagatelizować tych sygnałów, które wysyła organizm.
-
Problemy ze snem mają wpływ na ryzyko tej choroby. W mózgu zostają toksyczne odpady
08 stycznia 2025, 06:20Z badań australijskich naukowców wynika, że problemy ze snem u osób starszych zwiększają ryzyko choroby Alzheimera. To jak śpimy ma ogromny wpływ na zapobieganie zaburzeń poznawczych. Co się dzieje, gdy stan snu u osób starszych się pogarsza?
-
Maja Hyży walczy o zdrowie. Czym jest choroba Otto-Chrobaka?
07 stycznia 2025, 12:57Maja Hyży w grudniu 2024 roku przeszła siódmą operację. Jak wyznała w ostatnim poście jej wyniki badań wciąż są złe. Artystka od lat zmaga się z chorobą Otto-Chrobaka. Co to za przypadłość?
-
Problemy z sercem można dostrzec na nogach. Jaki objaw powinien zaniepokoić?
07 stycznia 2025, 11:11Choroby serca to m.in. choroba wieńcowa, niewydolność serca, arytmie, wady wrodzone serca czy zapalenie mięśnia sercowego. Wśród czynników ryzyka są m.in. nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, a także otyłość, palenie tytoniu, przewlekły stres i brak aktywności fizycznej. Czy wiesz, że niektóre choroby serca można dostrzec na… kostkach?
-
Sensacyjne doniesienia. Bioniczna trzustka może zostać wszczepiona człowiekowi w 2026 r.
07 stycznia 2025, 09:00Miliony pacjentów na całym świecie czekają na narządy do przeszczepów. Jest nadzieja na to, by im pomóc. Trwają zaawansowane badania, które prowadzą do produkcji spersonalizowanych narządów dla pacjentów metodą biodruku. Prof. Michał Wszoła opracował bioniczną trzustkę, którą chce wszczepić pierwszemu pacjentowi w 2026 r.
-
Rybie białko naprawi ludzkie serce? Otwarte drzwi do ukierunkowanych terapii regeneracyjnych
07 stycznia 2025, 07:00Rysuje się nadzieja dla tych, którzy przeszli zawał serca. Naukowcy odkryli, że białko popularnego wśród akwarystów i naukowców danio pręgowanego może obudzić uśpione geny, które przyczynią się do naprawy serca.
-
Naukowcy odkryli związek wirusa opryszczki z chorobą Alzheimera
06 stycznia 2025, 13:16Zaskakujący związek między chorobą Alzheimera a wirusem opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1) wykryli naukowcy z University of Pittsburgh. Z ich badań wynika, że infekcje wirusowe mogą mieć wpływ na rozwój tego schorzenia. Szczególną uwagę naukowcy zwracają na typowe gromadzące się w mózgu białko tau.