
Paula Nowak

Regularne spożywanie niektórych owoców i warzyw może nie tylko pomóc w naturalnym obniżeniu ciśnienia krwi, ale nawet poprawić ogólne zdrowie serca, krążenia i metabolizmu. Ich działanie jest najlepiej widoczne, gdy są częścią zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia.

Problemy ze zdrowiem jelit mogą objawiać się na różne sposoby – od chronicznego zmęczenia, przez dolegliwości trawienne, aż po schorzenia skórne i choroby autoimmunologiczne. Co, oprócz wspierania mikroflory jelitowej, spożywania fermentowanych produktów i dbania o nawodnienie może poprawić zdrowie jelit?

Witamina D3, nazywana „słoneczną witaminą”, jest kluczowa dla zdrowia kości, odporności i ogólnego samopoczucia. Nasz organizm produkuje ją w skórze pod wpływem promieni słonecznych, ale można ją także dostarczać z pożywienia lub suplementów. Jakie mogą być skutki niedoboru witaminy D3 oraz jakie są normy i zalecenia suplementacji? Sprawdź!

Unia Europejska pracuje nad stworzeniem ambitnego rozporządzenia środowiskowego, Chodzi o związki chemiczne nazywane „wiecznymi chemikaliami”, które znajdują się niemal w każdym domu i stanowią zagrożenie dla ekosystemu i zdrowia człowieka.

W projekcie kwietniowej listy refundacyjnej znalazł się nowy program lekowy. W jego ramach pacjenci będą mogli otrzymać innowacyjny lek, którego celem jest zahamowanie postępu poważnej choroby dziedzicznej.

Wiedza ginekologiczna w Polsce to temat, który wciąż wymaga większej uwagi zarówno ze strony systemu edukacji, jak i społeczeństwa – wynika z raportu Santander Consumer Banku "Bezwstydnie zdrowe". Tymczasem to właśnie wiedza z zakresu profilaktyki zdrowia ginekologicznego pozwala na świadome zadbanie o swoje ciało i regularne badania.

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną i trudną do wykrycia. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jakie badania należy wykonać i do jakiego lekarza iść: gastroenterologa, chirurga czy onkologa? I co jeszcze warto wiedzieć na temat tego nowotworu? Sprawdź!

Kuszą wygodą i różnorodnością, ale mogą też kryć pewne zagrożenia. Czy lepiej postawić na sałaty w główkach i przygotowywać własne kompozycje? Sprawdź, co warto wiedzieć przed sięgnięciem po paczkowaną zieleninę.

O tym, że leków nie powinno popijać się m.in. kawą wie wiele osób. Jednak świadomość tego, jak w interakcje z lekami mogą wchodzić niektóre owoce i warzywa nie jest już tak powszechna. Jakich owoców nie wolno łączyć z lekami?

Wędzone ryby cenione są za swój wyjątkowy smak i długą trwałość. Wędzenie jest jednym ze sposobów ich konserwacji, ale czy jest korzystne dla zdrowia?

Zdarza się, że są sprzedawane przez cały rok. Coraz popularniejsze stają się wczesną wiosną. Mają atrakcyjny wygląd i, nierzadko, intensywny aromat. Czy truskawki dostępne w supermarketach w marcu, poza sezonem naturalnym, są bezpieczne dla zdrowia?

Czy proces mrożenia prowadzi do utraty witamin i minerałów? Czy świeże warzywa są lepszym wyborem niż mrożone? A może jest wręcz odwrotnie? Porównajmy ich wartości odżywcze.

Smażenie to jedna z częstych metod przygotowywania posiłków. Jednak nie wszystkie oleje sprawdzają się w wysokich temperaturach. Niektóre nie tylko tracą swoje wartości odżywcze, ale nawet wytwarzają szkodliwe substancje. Jakie oleje najlepiej nadają się do smażenia, a które powinno się spożywać wyłącznie na zimno?

Ocet to nie tylko popularny dodatek kulinarny, ale także produkt o licznych właściwościach prozdrowotnych. Wśród najpopularniejszych rodzajów octu są ocet jabłkowy, winny i balsamiczny. Każdy z nich ma jednak nieco inne działanie na organizm. Który ocet jest najzdrowszy? Który ocet jest lepszy, winny czy jabłkowy i czym się różni ocet winny od balsamicznego? Sprawdzamy!

To, co powoduje wzrost poziomu cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL to wysoka zawartość tłuszczów nasyconych w majonezie. Z tego względu zbyt częste spożywanie określonych rodzajów majonezu może skutkować zatkaniem tętnic, miażdżycą, a w rezultacie – większym ryzykiem chorób serca.