Popularna sieć sklepów wycofuje truskawki. Wykryto salmonellę

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Główny Inspektorat Sanitarny wydał publiczne ostrzeżenie dotyczące wykrycia obecności bakterii Salmonella w jednej partii mrożonych truskawek. Dotyczy ono produktu "Mroźna Kraina Truskawki bez szypułek, 450 g".
truskawki
Popularna sieć sklepów wycofuje truskawki. Wykryto salmonellę
Shutterstock

W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto Salmonella spp. w 1 z 5 próbek produktu. Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

W opinii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego obecność bakterii Salmonella w produkcie stanowi realne zagrożenie dla zdrowia konsumentów w przypadku spożycia produktu bez obróbki cieplnej, np. jako bezpośredni dodatek do ciast, deserów, koktajli, owsianek. Obecność Salmonella spp. w produktach spożywczych może ponadto prowadzić do krzyżowego zanieczyszczenia środowiska przygotowywania żywności.

Salmonella w partii mrożonych truskawek

Produkt objęty ostrzeżeniem to:

Mroźna Kraina Truskawki bez szypułek, 450 g.
Kwestionowana partia ma numer 011/04/25.
Krajem pochodzenia produktu jest Egipt.
Data minimalnej trwałości to 03.2027.
Producentem jest firma Handsman Food Sp. z o.o. z siedzibą w Rogoźnicy Kolonii.
Produkt został wyprodukowany dla Jeronimo Martins Polska S.A..

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odpowiedzi na wykrycie producent rozpoczął procedurę wycofania wspomnianego produktu z rynku. Producent oraz dystrybutor przeprowadzili badania dodatkowych próbek truskawek mrożonych z tej samej partii, w których nie wykryto obecności Salmonella. Organy urzędowej kontroli żywności nadzorują proces wycofywania kwestionowanej partii z obrotu.

Niewykrycie Salmonella w innych próbkach z partii nie podważa prawidłowości wyników badań potwierdzających jej obecność. Rozmieszczenie mikroorganizmów w produktach spożywczych najczęściej nie jest jednolite, a bakterie namnażają się w skupiskach, co oznacza, że próbki pobierane nawet równolegle z tej samej partii mogą dawać różniące się wyniki badań.

W związku z zaistniałą sytuacją zalecenia dla konsumentów są jasne: nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem, a w przypadku pojawienia się objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wymienionego produktu, zaleca się kontakt z lekarzem.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link