To może być przełom w leczeniu otyłości. Znany lek będzie w wersji doustnej

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Novo Nordisk, producent m.in. leku na odchudzanie o nazwie Wegova, nawiązał współpracę z amerykańską firmą biotechnologiczną Septerna. Jak informuje serwis Business Insider, głównym celem podpisanej umowy jest opracowanie doustnych leków na otyłość i cukrzycę typu 2.
odchudzanie chudnięcie
To może być przełom w leczeniu otyłości. Znany lek będzie w wersji doustnej
shutterstock

Jak informuje Business Insider, Novo Nordisk – producent m.in. popularnego leku odchudzającego Wegovy – zamierza wzmocnić swoją pozycję na rynku leków na otyłość.

Amerykańskie organy regulacyjne zaakceptowały w tym miesiącu wniosek Novo Nordisk o doustną wersję Wegovy. To oznacza, że jeśli zostanie ona zatwierdzona, stanie się pierwszą w Stanach Zjednoczonych doustną terapią otyłości z klasy leków GLP-1. Ale to nie wszystko.

Współpraca gigantów stała się faktem

Szacuje się, że rynek leków na otyłość ma potencjalną wartość 150 mld dolarów. W ramach podpisanej współpracy obie firmy mają zamiar rozpocząć cztery programy rozwoju potencjalnych terapii małocząsteczkowych ukierunkowanych na wybrane cele GPCR (GPCRs – ang. G protein coupled receptors, czyli receptory sprzężone z białkami G).

Firma biotechnologiczna Septerna opracowuje terapie ukierunkowane na receptory sprzężone z białkiem G (GPCR). Jest to klasa białek, które służą jako główny kanał dla substancji chemicznych, które przedostają się przez błonę komórkową i są pobierane przez komórkę.

Obawy inwestorów budził fakt, że pierwszy na rynku lek Novo Nordisk traci przewagę w stosunku do konkurencyjnej spółki Eli Lilly. Sprzedaż jej produktu, leku Zepbound, od połowy marca przewyższyła bowiem sprzedaż Wegovy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GPCR – co to takiego?

Receptory sprzężone z białkiem G (GPCR, z ang. G protein–coupled receptors) to swego rodzaju "anteny" na powierzchni komórek, które odbierają sygnały z zewnątrz – hormony, neuroprzekaźniki czy nawet pachnące cząsteczki. Gdy coś się do nich "przyłączy", uruchamiają wewnątrzkomórkowy kaskadowy przekaz informacji, który może zmieniać pracę komórki: od skurczu mięśnia, przez wydzielanie hormonów, aż po regulację metabolizmu. W organizmie mamy wiele typów GPCR – to jedna z największych rodzin receptorów, dlatego są też popularnym celem leków.

W odchudzaniu GPCR odgrywają ważną rolę, bo wiele hormonów wpływających na uczucie głodu, sytości czy tempo spalania energii korzysta właśnie z tych receptorów. Na przykład grelina ("hormon głodu") działa przez swój GPCR i pobudza apetyt, a peptyd YY czy GLP-1 ("hormony sytości") hamują łaknienie i zwalniają opróżnianie żołądka, sygnalizując, że jesteśmy najedzeni. Nowoczesne leki przeciwotyłościowe często modulują aktywność GPCR, wzmacniając sygnały sytości lub blokując te zachęcające do jedzenia, co wspiera kontrolę masy ciała.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link