
Spis treści
DPS-y zapewniają zakwaterowanie, pomoc medyczną i całodobową opiekę personelu. Prowadzone są zarówno przez samorządy terytorialne, związki wyznaniowe i fundacje, jak i stowarzyszenia i osoby fizyczne.
Decyzja o skierowaniu do DPS. Kto ją wydaje?
Pobyt w DPS wymaga uzyskania skierowania. Decyzję o umieszczeniu w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy prowadzącej dom pomocy społecznej lub starosta powiatu prowadzącego dom pomocy społecznej. W przypadku regionalnych domów pomocy społecznej decyzję wydaje marszałek województwa.
W pierwszej kolejności składa się wniosek we właściwym (ze względu na miejsce zameldowania osoby zainteresowanej) Ośrodku Pomocy Społecznej. Wniosek o umieszczenie w domu pomocy społecznej składa osoba zainteresowana lub jej opiekun prawny.
Wniosek może także złożyć z urzędu Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie lub Ośrodek Pomocy Społecznej. Co istotne, powinna znaleźć się w nim zgoda zainteresowanego na umieszczenie w DPS.
Jak długo czeka się na przyjęcie do DPS?
Po złożeniu wniosku oraz wymaganych dokumentów gmina ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Należy jednak pamiętać, że w przypadku np. braków w dokumentacji czas ten może się wydłużyć. Co więcej, otrzymanie decyzji nie jest równoznaczne z uzyskaniem miejsca w domu opieki.
Może zdarzyć się tak, że w domu pomocy społecznej położonym najbliżej miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej nie ma wolnego miejsca. Jeśli więc zależy nam na czasie można ubiegać się o miejsce w innym rejonie.
W praktyce czas oczekiwania do DPS-u może wynieść nawet kilka miesięcy. W 2024 roku w Polsce funkcjonowało 2138 zakładów stacjonarnych pomocy społecznej, które posiadały łącznie 132,6 tys. miejsc. Okazuje się, że mimo to niektórzy czekają na miejsce nawet kilka lat.
Dla przykładu, w marcu 2025 roku w województwie świętokrzyskim, działało 21 zakładów opiekuńczo-leczniczych. W marcu tego roku przebywało w nich blisko 930 pacjentów, a aż 500 czekało na miejsce.
Publiczne domy opieki są tańsze od prywatnych, co także sprawia, że czas oczekiwania na miejsce jest dłuższy. Średni czas oczekiwania to ok. pół roku.
Dodatkowo, czas oczekiwania na miejsce w publicznym domu opieki może wydłużyć się nawet do 2-3 lat. Powodem jest to, że w trakcie oczekiwania na miejsce osobę zainteresowaną mogą "wyprzedzić" inne osoby - przyjmowane w tzw. trybie pilnym, a także osoby z pierwszeństwem.
Kto ma pierwszeństwo do DPS?
Pierwszeństwo do DPS przysługuje kombatantom, ofiarom represji wojennych i okresu powojennego, a także działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych.
Mówi o tym art. 12 ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych. Działaczom opozycji antykomunistycznej oraz osobom represjonowanym z powodów politycznych przysługuje także możliwość zwolnienia z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.