"Cichy zabójca". Choruje już 11 mln Polaków. Wiele osób o tym nie wie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Alarmujące dane dla Polaków. Już 11 mln Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze. To jedna z głównych przyczyn śmierci z powodu chorób układu krążenia. Niestety, nadciśnienie często nie daje żadnych objawów, a na dodatek coraz częściej dotyka… dzieci i młodzież.
mężczyzna
"Cichy zabójca". Choruje już 11 mln Polaków. Wiele osób o tym nie wie
shutterstock

Gdy wartości ciśnienia tętniczego przekraczają 140/90 mmHg w co najmniej dwóch niezależnych pomiarach wówczas mówimy o nadciśnieniu. Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, na nadciśnienie tętnicze cierpi aż 11 mln Polaków.

Nadciśnienie – dlaczego nazywane jest "cichym zabójcą"?

Nadciśnienie tętnicze może przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Często wykrywane jest przypadkowo podczas rutynowej wizyty u lekarza lub w czasie diagnostyki innych schorzeń. Niestety, nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń naczyń krwionośnych, a także mózgu, serca, nerek i oczu.

W 90 proc. przypadków stwierdza się nadciśnienie pierwotne, czyli samoistne. Nie są znane jego przyczyny. W pozostałych przypadkach diagnozowane jest nadciśnienie wtórne. Jest ono skutkiem innych chorób, takich jak np. cukrzyca, przewlekła choroba nerek, zaburzenia hormonalne, zwężenie aorty czy obturacyjny bezdech senny.

Nadciśnienie często rozwija się bez żadnych objawów. Z tego powodu wiele osób przez lata nie zdaje sobie sprawy z problemu – czasem aż do momentu wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań, takich jak zawał serca czy udar.

Nadciśnienie coraz częściej diagnozowane u osób młodych

Nadciśnienie coraz częściej diagnozuje się u młodych dorosłych, a nawet… u dzieci. Dlatego w jego kontekście coraz częściej używa się słowa "epidemia". Ryzyko jego wystąpienia zwiększa występowanie chorób układu krążenia w rodzinie, a także styl życia pozbawiony aktywności fizycznej, oparty na niezdrowej diecie, nadmiernym stresie i używkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadciśnienie tętnicze. Jakie są objawy i jak wygląda rozpoznanie?

Jak wspomnieliśmy wyżej, nadciśnienie często nie daje charakterystycznych objawów – czasem może pojawić się ból głowy, zawroty, uczucie kołatania serca lub zaburzenia widzenia. Z tego powodu kluczowe jest regularne mierzenie ciśnienia, zwłaszcza gdy występują czynniki ryzyka. Diagnozę stawia lekarz na podstawie wielokrotnych pomiarów oraz badania ogólnego, czasem wspieranego przez 24-godzinne monitorowanie ciśnienia.

Leczenie nadciśnienia. Na czym polega?

Podstawą terapii jest wprowadzenie korzystnych zmian w stylu życia: redukcja masy ciała, regularna aktywność fizyczna (minimum 150 minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo) oraz dieta DASH, bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty i uboga w sól. W zależności od stopnia nadciśnienia lekarz może także przepisać leki obniżające ciśnienie, które należy przyjmować regularnie, nie pomijając dawek - nawet przy chwilowej poprawie samopoczucia.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link