Popularny lek przeciwbólowy pilnie wycofywany ze sprzedaży. Stosują go milionów Polaków

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Główny Inspektor Farmaceutyczny pilnie wycofuje z obrotu na terenie Polski lek Apap Extra (Paracetamolum + Coffeinum) 500 mg + 65 mg, tabletki powlekane. W leku wykryto zanieczyszczenia ciałem obcym.
lek leki
Popularny lek przeciwbólowy pilnie wycofywany ze sprzedaży. Stosują go milionów Polaków
Shutterstock

Spis treści

    Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu produkt leczniczy o nazwie:

    Apap Extra (Paracetamolum + Coffeinum) 500 mg + 65 mg, tabletki powlekane, 10 tabl. w blistrze, GTIN 05909991107123, w zakresie serii: numer U1508501, termin ważności 10.2027, podmiot odpowiedzialny: "US PHARMACIA" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ z siedzibą we Wrocławiu.

    GIF zakazuje wprowadzania do obrotu wskazanej powyżej serii produktu, a niniejszej decyzji nadaje rygor natychmiastowej wykonalności. Powodem jest otrzymana przez GIF informacja od podmiotu odpowiedzialnego, która dotyczy stwierdzenia ryzyka zanieczyszczenia ciałem obcym wspomnianego produktu leczniczego.

    Przeprowadzone przez wytwórcę dochodzenie wykazało, że w trakcie produkcji produktu leczniczego Apap Extra, Paracetamolum + Coffeinum, 500 mg + 65 mg doszło do zanieczyszczenia ciałem obcym na etapie wyładunku granulatu, z powodu uszkodzenia uszczelki zaworu spustowego granulatora.

    "Spośród wszystkich objętych przez wytwórcę postępowaniem wyjaśniającym serii, do obrotu na rynek polski została zwolniona jedynie seria o numerze U1508501. Podmiot odpowiedzialny na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka zarekomendował wycofanie z obrotu przedmiotowej serii” – czytamy w uzasadnieniu.

    Dalszy ciąg materiału pod wideo

    Niezgodność w postaci obecności ciała obcego może wpływać na bezpieczeństwo stosowania produktu leczniczego. Główny Inspektor Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego oraz zakazie wprowadzania do obrotu serii tego produktu.

    Jak wyjaśnił, "wystąpienie wady jakościowej wymaga przeprowadzenia postępowania administracyjnego w sposób niecierpiący zwłoki, jak również nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności".

    ©℗
    Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
    Zapisz się na newsletter
    Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
    Zaznacz wymagane zgody
    loading
    Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
    Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
    success

    Potwierdź zapis

    Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

    failure

    Coś poszło nie tak

    Newsletter
    Drukuj
    Skopiuj link