
Spis treści
Przed spakowaniem walizki na urlop warto pamiętać o wyrobieniu karty EKUZ. To niewielki dokument o wielkim znaczeniu – nie tylko dla naszego bezpieczeństwa, ale i portfela.
Co to jest EKUZ i komu przysługuje?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument potwierdzający prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego na takich samych zasadach, jak obywatele danego państwa.
Karta przysługuje osobom ubezpieczonym w NFZ – pracownikom, emerytom, studentom, a także członkom ich rodzin, którzy podróżują razem. Dzięki EKUZ unikamy konieczności wykupywania kosztownego prywatnego ubezpieczenia za granicą lub opłacania wizyt lekarskich "z własnej kieszeni". Warto pamiętać, że EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Karta jest ważna tylko z dokumentem tożsamości, np. dowodem osobistym.
Jak wyrobić kartę EKUIZ?
Wniosek o kartę EKUZ można złożyć osobiście w najbliższym oddziale NFZ, online poprzez platformę ePUAP lub przez portal pacjent.gov.pl. Dokument zwykle jest wydawany w ciągu kilku dni roboczych, a jego ważność trwa od kilku miesięcy do roku, w zależności od dat wpisanych we wniosku. Warto dopełnić formalności z wyprzedzeniem – w szczycie sezonu urlopowego kolejki mogą być długie, a sprawa potrwać nieco dłużej.
Jakie korzyści daje posiadanie EKUZ?
Posiadanie karty EKUZ to gwarancja dostępu do publicznych placówek służby zdrowia w krajach UE na analogicznych warunkach finansowych jak dla tamtejszych mieszkańców. Oznacza to unikanie kosztów wizyt lekarskich, hospitalizacji czy leków refundowanych – niekiedy sięgających tysięcy euro. W razie nagłego zachorowania czy wypadku ratownictwo medyczne i transport chorego do szpitala są zrealizowane na dotychczasowej podstawie ubezpieczenia.
Brak karty EKUZ. Konsekwencje mogą być dotkliwe
Wyobraźmy sobie rodzinę, która spędza wakacje na hiszpańskim Costa Brava. Podczas górskiej wycieczki ojciec poślizgnął się i złamał nogę. W publicznym szpitalu w miejscowości Blanes opieka polegająca na założeniu gipsu i pobycie na oddziale przez kilka dni wiązałaby się z obowiązkiem pokrycia pełnych kosztów leczenia i pobytu. Takiego obowiązku nie byłoby w przypadku posiadania karty EKUZ.
EKUZ a prywatne ubezpieczenie turystyczne
Karta EKUZ nie zastępuje prywatnej polisy turystycznej, która dodatkowo oferuje ochronę w sytuacjach niewchodzących w zakres służby zdrowia publicznej, takich jak ratunek w górach, repatriacja czy odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone osobom trzecim. Kartę EKUZ można połączyć z komplementarnym ubezpieczeniem. W takim przypadku mamy pewność, że w każdej sytuacji wakacyjny wyjazd będzie bezpieczniejszy i wolny od finansowych niespodzianek.