
Spis treści
Uznaje się, że nadciśnienie występuje, gdy wartości ciśnienia skurczowego przekraczają 140 mmHg, a rozkurczowego 90 mmHg. W Polsce cierpi na tę chorobę 11 milionów osób. Sprawdź, czy przysługuje ci comiesięczny zasiłek.
Zasiłek pielęgnacyjny a nadciśnienie
Warto pamiętać, że w przypadku zaawansowanego stadium nadciśnienia tętniczego można ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom, które przede wszystkim posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Przy nadciśnieniu tętniczym oznacza to sytuację, w której choroba ogranicza samodzielność chorego, a także wymaga leczenia specjalistycznego i opieki ze strony innych osób.
Przypomnijmy, o zasiłek mogą się ubiegać - poza osobami z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności - osoby powyżej 75. roku życia (bez potrzeby uzyskiwania orzeczenia), a także opiekunowie dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Ponadto, w przypadku nadciśnienia podstawą do uzyskania zasiłku mogą być powikłania. Wśród nich są m.in. przebyte udary i zawały, przewlekła niewydolność serca lub nerek, problemy z poruszaniem się, a także konieczność ciągłej opieki i leczenia. Gdy lekarz orzecznik stwierdzi, że dana osoba nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, można ubiegać się o wsparcie.
Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny? Jak złożyć wniosek?
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego to 215,84 zł miesięcznie. By go otrzymać należy uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności, a następnie złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta (najczęściej w MOPS/GOPS) wraz z wymaganymi dokumentami.
Nadciśnienie zbiera żniwo
Wśród chorób cywilizacyjnych nadciśnienie tętnicze pozostaje jednym z najgroźniejszych, a jednocześnie najbardziej lekceważonych przeciwników. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z choroby. Powód? Nadciśnienie nie boli i nie daje sygnałów ostrzegawczych – zwłaszcza na początku. Tymczasem jego skutki mogą być dramatyczne.