
Spis treści
Wychowywanie dzieci to duży wysiłek zarówno fizyczny, psychiczny, jak i emocjonalny. Często wiąże się także z wyzwaniami zdrowotnymi. Nierzadko oznacza przeciążenie fizyczne, przewlekłe zmęczenie, brak snu, a także stres i obciążenie psychiczne związane z odpowiedzialnością za dzieci, troską o ich bezpieczeństwo, edukację i przyszłość.
Ponadto, kobiety poświęcające się rodzinie często zaniedbują własne potrzeby zdrowotne. Niektórym z nich brakuje czasu na wizyty lekarskie, profilaktykę czy zdrową dietę, co może przyspieszać procesy starzenia i zwiększać ryzyko chorób przewlekłych.
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające określane potocznie jako "Mama 4+" zostało wprowadzone w 2019 roku. Z założenia miało ono wspierać kobiety, które poświęciły życie rodzinie i zrezygnowały z pracy zawodowej – przez co na starość nie mają emerytury lub jest ona bardzo niska. Celem świadczenia jest przeciwdziałanie ubóstwu kobiet, które skończyły co najmniej 60 lat i mężczyzn, którzy skończyli co najmniej 65 lat.
Co zrobić, by otrzymać świadczenie "Mama 4+"?
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może zostać przyznane:
- matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej 4 dzieci (albo ojcu, który wychował co najmniej 4 dzieci – w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia przez nią dzieci lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę),
- osobie, która nie posiada niezbędnych środków utrzymania;
- osobie, która osiągnęła wiek emerytalny (kobieta 60 lat, mężczyzna 65 lat);
- osobie, która mieszka w Polsce i której tzw. ośrodek interesów życiowych przez co najmniej 10 lat po ukończeniu 16 roku życia znajdował się w Polsce,
- obywatelowi Polski lub posiadającemu prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Polski obywatelowi państwa członkowskiego UE/EFTA lub Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, lub cudzoziemcowi legalnie przebywającemu w Polsce,
- osobie, która nie jest uprawniona do emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury,
- osobie, która nie jest tymczasowo aresztowana lub nie odbywa kary pozbawienia wolności (z wyjątkiem odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego).
Kontrowersje wokół świadczenia. "Mama 4+" także dla kobiet pracujących?
Co jakiś czas wracają kontrowersje i wątpliwości dotyczące kryteriów przyznawania tego świadczenia. Świadczenie nie przysługuje bowiem kobietom, które wychowały kilkoro dzieci, ale mimo to pracowały zawodowo. W rezultacie, nawet jeśli całe życie zarabiały niewiele i dziś ich emerytura wynosi np. 900 zł czy 1100 zł może dojść do sytuacji, w której otrzymują mniej, niż kobiety, które nie pracowały wcale. Z tego powodu wiele kobiet uważa, że obecny system nagradza bierność, a karze aktywność i pracowitość. Matki, które łączyły pracę zawodową z opieką nad dużą rodziną, obecne zasady uznają za niesprawiedliwe.