Koniec z częstym odnawianiem orzeczeń o niepełnosprawności. Nowe przepisy już od czerwca 2025 roku

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nowe rozporządzenie podpisane przez minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk znosi obowiązek częstego odnawiania orzeczeń o niepełnosprawności dla osób z rzadkimi chorobami genetycznymi. Sprawdź, co się zmienia od czerwca 2025 roku.
niepełnosprawność choroby genetyczne orzeczenie o niepełnosprawności MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk świadczenia dla opiekunów zmiany w przepisach wsparcie dla zdrowia polityka społeczna zdrowie publiczne zespół downa osoby niepełnosprawne
Koniec z częstym odnawianiem orzeczeń o niepełnosprawności. Nowe przepisy już od czerwca 2025 roku
Shutterstock

Od czerwca 2025 roku osoby z trwałą niepełnosprawnością spowodowaną rzadkimi chorobami genetycznymi lub zespołem Downa nie będą musiały już co kilka lat odnawiać orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadza długo oczekiwaną zmianę, która odciąży nie tylko osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, ale także całe zespoły orzecznicze.

Deregulacja orzekania o niepełnosprawności

Zniesienie obowiązku regularnych badań kontrolnych dla osób z trwałą niepełnosprawnością było jednym z głównych postulatów deregulacyjnych w ostatnich tygodniach. To już się dzieje - 26 maja 2025 roku minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Czego ono dotyczy? Do tej pory komisje wydające orzeczenia o niepełnosprawności w chorobach rzadkich i genetycznych często wydawały orzeczenia o krótkim terminie ważności. Przy braku rokowań na poprawę stanu zdrowia taki obowiązek jest niezwykle uciążliwy dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Warto bowiem zaznaczyć, że wymagało to powtórnego gromadzenia dokumentacji medycznej i obywania wizyt lekarskich.

Dłuższy czas ważności orzeczeń – kto skorzysta?

Nowe rozporządzenie nie tylko odciąży osoby z niepełnosprawnościami i ich bliskich, ale pozwoli też zmniejszyć obciążenia pracą zespołów orzeczniczych. Obecnie w Polsce funkcjonuje 16 wojewódzkich zespołów oraz 295 powiatowych.

Wprowadzane w rozporządzeniu przepisy określają minimalne okresy ważności orzeczeń:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • minimalny okres orzeczenia dla osób powyżej 16. roku życia: 7 lat – w przypadku rzadkich chorób genetycznych (według załącznika do rozporządzenia dotyczy to 208 chorób, m.in. wodogłowia wrodzonego, mukowiscydozy czy rdzeniowego zaniku mięśni) lub zespołu Downa;
  • minimalny okres orzeczenia dla osób poniżej 16. roku życia: 3 lata;
  • przyznawanie orzeczeń o niepełnosprawności osobom poniżej 16 roku życia - do ukończenia przez nie 16. roku życia, czyli do końca możliwego okresu, w jakim przysługuje orzeczenie o niepełnosprawności, w przypadku potwierdzenia u dziecka rzadkiej choroby genetycznej lub zespołu Downa.

Na jakie świadczenia można liczyć?

Przyznanie orzeczenia z wyżej wymienionymi wskazaniami wiąże się z udostępnieniem danej osobie następującego wsparcia:

  • świadczenie pielęgnacyjne – dla opiekunów niepełnoletnich osób niepełnosprawnych, jeśli nie mogą podjąć pracy z powodu konieczności sprawowania opieki;
  • zasiłek pielęgnacyjny – wsparcie finansowe dla osób z niepełnosprawnością wymagających opieki;
  • ulgi podatkowe – np. możliwość odliczenia wydatków na opiekę w ramach ulgi rehabilitacyjnej;
  • pierwszeństwo w dostępie do usług społecznych i opiekuńczych;
  • udogodnienia w dostępie do świadczeń zdrowotnych – np. rehabilitacji, leczenia sanatoryjnego;
  • prawo do karty parkingowej – dla osób, które mają również znaczne ograniczenia w poruszaniu się;
  • dodatkowe wsparcie w edukacji – możliwość uzyskania asystenta w szkole czy indywidualnego toku nauczania.

Kogo obejmą zmiany? Dane pokazują skalę

Jak wynika z danych Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności, liczba osób z niepełnosprawnościami do 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem na stałe wynosi 71,3 tys. Pozostała grupa – blisko 192 tys. – ma orzeczenia na czas określony i to właśnie w tej grupie znajdują się ci, którzy mogą skorzystać na zmianach.

Z kolei liczba osób z niepełnosprawnościami po 16. roku życia z orzeczeniami o niepełnosprawności na stałe wynosi 1,72 mln, a na czas określony – 1,24 mln.

Przepisy przejściowe i termin wejścia w życie

Rozporządzenie zawiera przepisy przejściowe regulujące sprawy w toku oraz sprawy, w których przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wszczęto postępowanie przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych. Do spraw w toku będzie się stosować nowe przepisy, które są korzystniejsze od przepisów dotychczas obowiązujących.

Rozporządzenie zmieniające wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link