
Spis treści
Choroby psychiczne, w tym schizofrenia, nadal bywają tematem tabu. Wiele osób dotkniętych tą chorobą oraz ich rodziny obawia się stygmatyzacji, co prowadzi do izolacji i opóźnionego leczenia. Tymczasem szybka diagnoza i kompleksowa terapia znacząco poprawiają jakość życia pacjentów. W artykule wyjaśniamy, czym jest schizofrenia, jak ją rozpoznać, na czym polega leczenie oraz jakie formy wsparcia są dostępne dla chorych i ich bliskich.
Czym jest schizofrenia? Objawy i pierwsze symptomy choroby
Schizofrenia to przewlekła choroba, którą trzeba leczyć. Objawia się głębokimi zaburzeniami, w których przebiegu występuje brak spójności między myśleniem, emocjami i zachowaniem.
Objawy schizofenii można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą urojenia, omamy, zaburzenia mowy, dezorganizacja zachowania – są to tzw. objawy pozytywne, dość łatwo zauważalne. W drugiej grupie są symptomy skutkujące utratą zdolności do przeżywania i wyrażania emocji, które mogą powodować izolację osoby chorej i jej wycofanie się z życia społecznego. To tzw. objawy negatywne, trudne do rozpoznania.
Pierwsze objawy choroby pojawiają się zazwyczaj dość wcześnie – przed ukończeniem 30 lat.
Na czym polega leczenie schizofrenii? Farmakoterapia i psychoterapia
Odpowiednie leczenie może sprawić, że chory będzie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Leczenie polega na łagodzeniu ostrych napadów choroby i zapobieganiu ich nawrotom. W jego zakres wchodzą:
- farmakoterapia – podstawowa metoda leczenia, polegająca na stosowaniu leków przeciwpsychotycznych;
- psychoterapia – wspiera chorego w zrozumieniu i akceptacji choroby;
- psychoedukacja – przekazywanie wiedzy pacjentowi i jego bliskim o chorobie i sposobach radzenia sobie z nią;
- terapia zajęciowa – aktywizacja społeczna i zawodowa chorych;
- elektrowstrząsy – stosowane bardzo rzadko, jedynie w ciężkich przypadkach.
W ostrych napadach choroby pacjenci często muszą być leczeni w szpitalu psychiatrycznym. Ogromne znaczenie dla skuteczności leczenia ma współpraca pacjenta z lekarzem oraz systematyczność i samodyscyplina pacjenta.
Pomoc dla osób chorych na schizofrenię i ich rodzin
Oferowana pomoc ma różną postać. Są to świadczenia medyczne, pieniężne, rzeczowe oraz pomoc w opiece nad chorym na schizofrenię. Jeżeli chory nie jest samodzielny, ulgi przysługują również jego opiekunowi, np. w opłatach za przejazdy środkami transportu publicznego czy pobyt wraz z chorym na leczeniu sanatoryjno-rehabilitacyjnym.
Informacje o tym, gdzie i jakiej pomocy oczekiwać, można uzyskać w powiatowych centrach pomocy rodzinie.
Fundacje i organizacje pomagające osobom z zaburzeniami psychicznymi
Nieocenioną pomoc oferują stowarzyszenia chorych i ich rodzin oraz organizacje pozarządowe. Jedną z nich jest Fundacja eFkropka, która współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia w ramach Forum Organizacji Pacjentów.
Główną misją Fundacji jest zapobieganie izolacji osób po kryzysie zdrowia psychicznego, przeciwdziałanie ich stygmatyzacji i przełamywanie stereotypów związanych z chorobami psychicznymi.