Schizofrenia – objawy, leczenie i dostępna pomoc. Co warto wiedzieć?

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Schizofrenia to jedna z najczęstszych chorób psychicznych, której objawy mogą być trudne do rozpoznania. Wczesne leczenie i wsparcie społeczne mają kluczowe znaczenie. Sprawdź, jak rozpoznać symptomy i gdzie szukać pomocy.
schizofrenia choroba psychiczna objawy schizofrenii leczenie schizofrenii choroby psychiczne wsparcie dla chorych psychicznie fundacje zdrowie psychiczne psychoterapia pomoc dla rodzin osób chorych psychicznie stygmatyzacja chorób psychicznych NFZ leczenie psychiatria leczenie
Schizofrenia – objawy, leczenie i dostępna pomoc. Co warto wiedzieć?
shutterstock

Choroby psychiczne, w tym schizofrenia, nadal bywają tematem tabu. Wiele osób dotkniętych tą chorobą oraz ich rodziny obawia się stygmatyzacji, co prowadzi do izolacji i opóźnionego leczenia. Tymczasem szybka diagnoza i kompleksowa terapia znacząco poprawiają jakość życia pacjentów. W artykule wyjaśniamy, czym jest schizofrenia, jak ją rozpoznać, na czym polega leczenie oraz jakie formy wsparcia są dostępne dla chorych i ich bliskich.

Czym jest schizofrenia? Objawy i pierwsze symptomy choroby

Schizofrenia to przewlekła choroba, którą trzeba leczyć. Objawia się głębokimi zaburzeniami, w których przebiegu występuje brak spójności między myśleniem, emocjami i zachowaniem.

Objawy schizofenii można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą urojenia, omamy, zaburzenia mowy, dezorganizacja zachowania – są to tzw. objawy pozytywne, dość łatwo zauważalne. W drugiej grupie są symptomy skutkujące utratą zdolności do przeżywania i wyrażania emocji, które mogą powodować izolację osoby chorej i jej wycofanie się z życia społecznego. To tzw. objawy negatywne, trudne do rozpoznania.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się zazwyczaj dość wcześnie – przed ukończeniem 30 lat.

Na czym polega leczenie schizofrenii? Farmakoterapia i psychoterapia

Odpowiednie leczenie może sprawić, że chory będzie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Leczenie polega na łagodzeniu ostrych napadów choroby i zapobieganiu ich nawrotom. W jego zakres wchodzą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • farmakoterapia – podstawowa metoda leczenia, polegająca na stosowaniu leków przeciwpsychotycznych;
  • psychoterapia – wspiera chorego w zrozumieniu i akceptacji choroby;
  • psychoedukacja – przekazywanie wiedzy pacjentowi i jego bliskim o chorobie i sposobach radzenia sobie z nią;
  • terapia zajęciowa – aktywizacja społeczna i zawodowa chorych;
  • elektrowstrząsy – stosowane bardzo rzadko, jedynie w ciężkich przypadkach.

W ostrych napadach choroby pacjenci często muszą być leczeni w szpitalu psychiatrycznym. Ogromne znaczenie dla skuteczności leczenia ma współpraca pacjenta z lekarzem oraz systematyczność i samodyscyplina pacjenta.

Pomoc dla osób chorych na schizofrenię i ich rodzin

Oferowana pomoc ma różną postać. Są to świadczenia medyczne, pieniężne, rzeczowe oraz pomoc w opiece nad chorym na schizofrenię. Jeżeli chory nie jest samodzielny, ulgi przysługują również jego opiekunowi, np. w opłatach za przejazdy środkami transportu publicznego czy pobyt wraz z chorym na leczeniu sanatoryjno-rehabilitacyjnym.

Informacje o tym, gdzie i jakiej pomocy oczekiwać, można uzyskać w powiatowych centrach pomocy rodzinie.

Fundacje i organizacje pomagające osobom z zaburzeniami psychicznymi

Nieocenioną pomoc oferują stowarzyszenia chorych i ich rodzin oraz organizacje pozarządowe. Jedną z nich jest Fundacja eFkropka, która współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia w ramach Forum Organizacji Pacjentów.

Główną misją Fundacji jest zapobieganie izolacji osób po kryzysie zdrowia psychicznego, przeciwdziałanie ich stygmatyzacji i przełamywanie stereotypów związanych z chorobami psychicznymi.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link