
Tomasz Kowalski
Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W Inforze od 1993 r. Współpracował z „Prawem Przedsiębiorcy”, „Prawem Spółek”, „Poradnikiem Gazety Prawnej", „Serwisem Prawno-Pracowniczym” i „Monitorem księgowego”. Specjalizuje się w zakresie prawa pracy, prawa cywilnego i prawa administracyjnego. Autor licznych publikacji prasowych.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Nowa ustawa o Krajowej Sieci Kardiologicznej ma zapewnić pacjentom szybszą diagnozę, lepsze leczenie i jednakowy dostęp do opieki – bez względu na miejsce zamieszkania. Sprawdź, co się zmienia.

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega: czarny wyciskacz do czosnku IKEA 365+ VÄRDEFULL może uwalniać drobne kawałki metalu podczas użytkowania. Produkt został objęty wycofaniem ze sprzedaży. Sprawdź, czy masz go w domu i co zrobić w razie zakupu.

Rak nerki często rozwija się bezobjawowo i bywa wykrywany zbyt późno. Z okazji Światowego Dnia Raka Nerki przypominamy, kto jest w grupie ryzyka, jak się chronić i jakie terapie dają dziś szansę na skuteczne leczenie tego groźnego nowotworu.

Rok 2024 został nazwany przez lekarzy rokiem krztuśca. W Polsce odnotowano wówczas ponad 32 tysiące przypadków tej choroby – było to ok. 35 razy więcej przypadków niż w roku poprzednim. Lekarze ostrzegają, że tylko szczepienia zapewniają skuteczną ochronę przed tą groźną chorobą.

Najnowszy raport Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wyjaśnia wątpliwości dotyczące wpływu pola elektromagnetycznego (PEM) na zdrowie. Badania przeprowadzone w ponad 1100 punktach pomiarowych w całej Polsce pokazują, że poziom PEM jest wielokrotnie niższy niż obowiązujące normy. Eksperci podkreślają, że nie ma powodów do obaw – nawet w rejonach objętych zasięgiem sieci 5G.

Państwowa Inspekcja Sanitarna ostrzega przed szklankami ze wzorem kwiatowym sprzedawanymi w sieci TEDi. Zawierają ołów i kadm – substancje niebezpieczne dla zdrowia. Produkt został wycofany z rynku. Dowiedz się, co zrobić, jeśli go kupiłeś.

Coraz więcej Polek sięga po antykoncepcję awaryjną, ale wokół "tabletki dzień po" nadal krąży wiele mitów. Sprawdź, jak działa ten rodzaj antykoncepcji, kiedy można z niego skorzystać i dlaczego warto zaufać faktom, a nie obiegowym opiniom.

W Centrum Zdrowia Psychicznego w Chorzowie w leczeniu depresji, schizofrenii i zaburzeń lękowych pomagają psy terapeutyczne. Labradory Sati i Fedi wspierają pacjentów, przełamując bariery i ucząc empatii. Efekty są widoczne już po kilku tygodniach.

W Polsce na chorobę Parkinsona cierpi prawie 100 tysięcy osób, a co roku diagnozę słyszy kolejne 8 tysięcy i coraz częściej są to młode osoby. Eksperci alarmują, że system leczenia nie nadąża za rosnącą liczbą pacjentów. Tymczasem nowoczesne terapie mogą diametralnie poprawić jakość życia chorych.

Dieta ma ogromny wpływ na pracę mózgu. Regularne spożywanie składników wspierających pracę układu nerwowego to skuteczna profilaktyka takich chorób jak demencja czy Alzheimer. Sprawdź, co jeść, by poprawić pamięć, koncentrację i chronić układ nerwowy przed starzeniem się i chorobami neurodegeneracyjnymi.

Z najnowszych badań wynika, że codzienne spożywanie jednej szklanki czarnej fasoli lub ciecierzycy może obniżać cholesterol i zmniejszać stany zapalne. To prosty i niedrogi sposób na zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych. Taka zmiana w diecie może przynieść realne korzyści dla zdrowia serca i profilaktyki cukrzycy.

Badanie genetyczne BRCA1 wykrywa predyspozycje do raka piersi i jajnika. 16 czerwca rusza program zdrowotny, który obejmuje konsultacje onkologiczne i psychologiczne. Mogą z niego skorzystać mieszkanki Częstochowy.

Nieprawidłowe przechowywanie żywności może prowadzić do jej szybszego psucia, utraty wartości odżywczych i marnowania jedzenia. Dowiedz się, jaka temperatura panuje w różnych strefach lodówki i gdzie najlepiej przechowywać mięso, nabiał czy warzywa.

Od 1 lipca 2025 roku wejdzie w życie nowa lista leków refundowanych. Znalazło się na niej aż 41 terapii onkologicznych i nieonkologicznych, w tym wiele długo wyczekiwanych przez pacjentów z chorobami rzadkimi.

Znany aktor Bartłomiej Nowosielski opowiada o swoim życiu z otyłością, walce z hejtem i braku zrozumienia społecznego. Jako ambasador kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” podkreśla, że to choroba przewlekła, która wymaga leczenia, cierpliwości i empatii, a nie oceniania i stygmatyzacji.