Choroba a zwolnienie z pracy: kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choroba nie zawsze chroni przed zwolnieniem. Sprawdź, kiedy pracodawca ma prawo zakończyć umowę o pracę z niezdolnym do pracy pracownikiem i co możesz zrobić, jeśli Cię to dotyczy.
choroba szpital zwolnienie z pracy z powodu choroby niezdolność do pracy a ochrona pracownika prawa pracownika podczas choroby rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia kodeks pracy choroba zwolnienie lekarskie a umowa o pracę ochrona przed zwolnieniem w czasie L4 konsultacja ze związkami zawodowymi świadczenie rehabilitacyjne a wypowiedzenie choroba zakaźna a zwolnienie z pracy
Choroba a zwolnienie z pracy: kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę?
ShutterStock

Niezdolność do pracy a ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę

W polskim prawie pracy obowiązują przepisy chroniące pracownika, który z powodu choroby stał się czasowo niezdolny do wykonywania obowiązków zawodowych. Jednak ta ochrona nie jest bezterminowa. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika – ale tylko w określonych przypadkach i po spełnieniu warunków ustawowych.

Ochrona chorego pracownika uzależniona jest od stażu pracy u danego pracodawcy. Umowę o pracę z pracownikiem można rozwiązać, jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby trwa:

  • dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Obliczając staż pracy pracownika do celów związanych z rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca powinien pamiętać o wliczaniu wcześniejszego zatrudnienia, gdy:

  • zakład pracy przeszedł na innego pracodawcę (na podstawie art. 231 Kodeksu pracy),
  • nowy pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego.

Okresu chorobowego nie wlicza się do stażu 6 miesięcy, jeśli pracownik zachorował na początku zatrudnienia.

Kiedy zwolnienie jest niezgodne z prawem?

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika jest niedozwolone, gdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • pracownik wrócił do pracy;
  • pracownik przebywa w izolacji z powodu choroby zakaźnej i pobiera wynagrodzenie i zasiłek;
  • pracownik sprawuje opiekę nad dzieckiem i otrzymuje zasiłek opiekuńczy;
  • pracodawca wręczył pismo o rozwiązaniu umowy o pracę w okresie ochronnym, ale data rozwiązania umowy przypada po jego zakończeniu.

Co z konsultacją ze związkami zawodowymi?

Przed podjęciem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę pracodawca powinien zasięgnąć opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej.

Z tego powodu pracodawca powinien poinformować związkowców o przyczynach wypowiedzenia. Związek ma 3 dni na wydanie opinii – po tym czasie decyzję podejmuje pracodawca.

W przypadku pracownika niezrzeszonego, jeśli związek zawodowy podejmie się jego obrony, pracodawca także musi zasięgnąć opinii związkowców.

Forma rozwiązania umowy – co musi zawierać pismo?

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika musi nastąpić na piśmie. W dokumencie powinny znaleźć się:

  • konkretna przyczyna rozwiązania umowy,
  • pouczenie o prawie odwołania się do sądu pracy.

Powrót do pracy – czy można odzyskać zatrudnienie?

Pracownik, który w ciągu 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę zgłosi gotowość powrotu, powinien zostać ponownie zatrudniony, jeśli pracodawca ma taką możliwość.

W razie odmowy pracodawcy, pracownik może:

  • wystąpić z roszczeniem o zawarcie umowy o pracę,
  • żądać odszkodowania za pozostawanie bez pracy, jeśli pracodawca nie zatrudnił go, chociaż miał taką możliwość.
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link