Nowy przedmiot w szkołach od września 2025 roku – edukacja zdrowotna zamiast WDŻ. Episkopat apeluje o bojkot

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Od września 2025 roku do szkół trafi nowy, kontrowersyjny przedmiot – edukacja zdrowotna, która zastąpi WDŻ. Choć zajęcia są nieobowiązkowe, Episkopat Polski wezwał rodziców do ich bojkotu. Ministerstwo Edukacji odpowiada: „To wsparcie, nie deprawacja”.
szkoła edukacja zdrowotna nowy przedmiot szkolny 2025 wychowanie do życia w rodzinie WDŻ 2025 zmiany w szkołach 2025 edukacja seksualna w szkołach episkopat apel Paulina Piechna-Więckiewicz edukacja a Kościół prawa dziecka w szkole rezygnacja z zajęć zdrowie psychiczne dzieci zdrowie seksualne w szkole szkoła 2025 zmiany bojkot dzieci uczniowie
Nowy przedmiot w szkołach od września 2025 roku – edukacja zdrowotna zamiast WDŻ. Episkopat apeluje o bojkot
ShutterStock

Nowy, nieobowiązkowy przedmiot – edukacja zdrowotna – pojawi się w polskich szkołach od 1 września 2025 roku. Zastąpi dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie (WDŻ). Zmianie tej towarzyszy ostry spór światopoglądowy. Konferencja Episkopatu Polski apeluje do rodziców o rezygnację z zajęć, które ich zdaniem „deprawują dzieci”. Z kolei Ministerstwo Edukacji zapewnia, że nowy przedmiot to odpowiedź na realne potrzeby uczniów w zakresie zdrowia fizycznego, psychicznego i seksualnego.

Edukacja zdrowotna - nowy przedmiot w szkołach od września 2025 roku

Od 1 września 2025 roku do szkół wchodzi nowy i nieobowiązkowy przedmiot szkolny - edukacja zdrowotna, która zastąpi wychowanie do życia w rodzinie. Rodzic, który nie chce, by jego dziecko uczestniczyło w zajęciach z edukacji zdrowotnej, będzie musiał złożyć do 25 września pisemną rezygnację.

Zasady organizowania zajęć z edukacji zdrowotnej określono w rozporządzeniu w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

11 obszarów tematycznych – czego uczniowie będą się uczyć?

W podstawie programowej przedmiotu edukacja zdrowotna zapisano, że jego głównym celem jest "rozwijanie zaawansowanych kompetencji uczniów w zakresie całożyciowej dbałości o zdrowie, z uwzględnieniem samodzielności w podejmowaniu świadomych decyzji zdrowotnych oraz odpowiedzialności za zdrowie własne i otoczenia w zgodzie z aktualnymi wyzwaniami epidemicznymi oraz sytuacją geopolityczną". Podkreślono, że uczniowie uczą się, jak kształtować swój potencjał zdrowotny i kulturę zdrowotną oraz jak budować bezpieczeństwo zdrowotne, dzięki czemu stają się aktywnymi uczestnikami procesów prozdrowotnych w społeczeństwie.

Wymagania szczegółowe dotyczące wiedzy i umiejętności ujęte zostały w 11 działach tematycznych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • wartości i postawy,
  • zdrowie fizyczne,
  • aktywność fizyczna,
  • odżywianie,
  • zdrowie psychiczne,
  • zdrowie społeczne,
  • dojrzewanie (tylko w szkołach podstawowych),
  • zdrowie seksualne,
  • zdrowie środowiskowe,
  • internet i profilaktyka uzależnień,
  • system ochrony zdrowia (tylko w szkołach ponadpodstawowych).

Jak będą realizowane zajęcia z edukacji zdrowotnej?

Zajęcia w publicznych szkołach podstawowych będą realizowane w klasach IV-VIII w wymiarze jednej godziny tygodniowo w każdej z tych klas, przy czym zajęcia w klasie VIII mają być realizowane nie dłużej niż do końca stycznia danego roku szkolnego.

W liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia zajęcia będą realizowane w wymiarze jednej godziny tygodniowo w klasach I i II albo w klasach II i III, albo w klasach I i III (łącznie dwie godziny w okresie nauczania).

W szkołach niepublicznych liczba godzin zajęć z edukacji zdrowotnej nie może być mniejsza niż liczba godzin zajęć z edukacji zdrowotnej w szkole publicznej.

Zajęcia z edukacji zdrowotnej nie będą podlegały ocenie i nie będą miały wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej, ani na ukończenie szkoły przez ucznia.

Apel do rodziców: Nie pozwalajcie na udział w demoralizujących zajęciach

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski opublikowało w środę 14 maja list-apel do rodziców, aby nie zgadzali się na udział swoich dzieci "w tych demoralizujących zajęciach". Biskupi napisali w nim, że wizja seksualności i płci obecna w edukacji zdrowotnej jest niezgodna z polskim systemem prawnym. Według nich "prowadzona (...) propaganda podkreśla, że w edukacji zdrowotnej chodzi o zdrowie uczniów, a tymczasem w istotnej swej części przedmiot ten zawiera treści dotyczące tzw. zdrowia seksualnego, których celem jest całkowita zmiana w postrzeganiu rodziny i miłości".

"Pamiętajcie, że jesteście w sumieniu przed Bogiem odpowiedzialni za ich prawidłowe wychowanie. Nie wolno Wam zgodzić się na systemową deprawację Waszych dzieci, która ma być prowadzona pod pretekstem tzw. edukacji zdrowotnej. W trosce o wychowanie i zbawienie, apelujemy, abyście nie wyrażali zgody na udział Waszych dzieci w tych demoralizujących zajęciach" - napisali biskupi.

W czwartek 15 maja do apelu prezydium KEP odniosła się wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz. "Edukacja zdrowotna nie jest ‘systemową deprawacją dzieci’, jest systemowym działaniem na rzecz WSPARCIA dzieci. Dzieci mają prawa, w tym prawo do edukacji, do zdobywania wiedzy o sobie dostosowanej do ich rozwoju emocjonalnego i intelektualnego" - napisała na portalu X. Dodała, że szerzenie treści niezgodnych z prawdą o edukacji zdrowotnej szkodzi interesom dziecka.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link