
Spis treści
Posiadanie legitymacji emeryta lub rencisty w 2025 roku wiąże się z wieloma korzyściami. Dokument ten daje dostęp nie tylko do świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ, ale także do licznych ulg i zniżek, które znacząco ułatwiają codzienne funkcjonowanie seniorów. W artykule wyjaśniamy, kto może otrzymać mLegitymację, w jakiej formie jest ona wydawana oraz jak z niej korzystać w praktyce – zarówno w wersji tradycyjnej, jak i elektronicznej.
Jakie korzyści daje legitymacja emeryta-rencisty?
Legitymacja emeryta-rencisty potwierdza prawo do świadczeń emerytalnych oraz rentowych, a także nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Legitymacja przede wszystkim potwierdza prawo do korzystania z opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Posiadacze tego dokumentu mogą umawiać się na wizyty u lekarzy oraz specjalistów bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Legitymacja emeryta-rencisty umożliwia także korzystanie ze zniżek na niektóre leki oraz w uzdrowiskach. Dzięki temu seniorzy mogą cieszyć się rehabilitacją w bardziej atrakcyjnych cenach.
Emeryci i renciści mają możliwość skorzystania także z innych ulg. Są to:
- zwolnienie z abonamentu RTV,
- zniżki na przejazdy komunikacją miejską oraz koleją,
- zniżki w placówkach kultury,
- zniżek w wybranych sklepach.
mLegitymacja – cyfrowa wersja dokumentu w aplikacji mObywatel
Legitymacja emeryta-rencisty występuje w dwóch wersjach:
- tradycyjnej, tj. spersonalizowanej karty identyfikacyjnej z tworzywa sztucznego (legitymacja),
- dokumentu elektronicznego (mLegitymacja).
Osoby, które obecnie uzyskują prawo do świadczeń, otrzymują tylko mLegitymację. Elektroniczna mLegitymacja emeryta-rencisty to wersja tradycyjnej, plastikowej, legitymacji. Dokument jest dostępny na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.
Jeśli senior nie korzysta jeszcze z aplikacji mObywatel, to w celu uzyskania elektronicznej legitymacji emeryta-rencista musi pobrać tę aplikację ze sklepów Google Play i App Store i zainstalować ją na smartfonie.
Po zalogowaniu w aplikacji mObywatel należy kliknąć w przycisk „Dodaj” a następnie wybrać z listy dokumentów „Legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.
Taki elektroniczny dokument działa tak jak tradycyjna legitymacja. Emeryt lub rencista pokazuje go na ekranie swojego smartfona, aby potwierdzić uprawnienie do ulgi lub świadczenia.
Jak zamówić tradycyjną plastikową legitymację?
Seniorzy, którzy nabyli uprawnienia do emerytury lub renty i mają legitymacje elektroniczne, jeśli zechcą, mogą dodatkowo otrzymać tradycyjną legitymację w postaci karty plastikowej. Aby dostać taką kartę, należy złożyć do ZUS wniosek na formularzu ERL (wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty w formie spersonalizowanej karty).