Cierpisz na nadciśnienie? Po ten produkt warto sięgnąć

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi ok. 10-12 mln dorosłych - choć szacuje się, że ta liczba może być wyższa. Tymczasem badania opublikowane na łamach "American Journal of Physiology-Renal Physiology" wskazują, że jeden owoc może być szczególnie pomocny w walce z nadciśnieniem.
owoce zakupy
Cierpisz na nadciśnienie? Po ten produkt warto sięgnąć
shutterstock

Szacuje się, że blisko co trzeci Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze. Okazuje się jednak, że jeden popularny w naszym kraju owoc może mieć korzystny wpływ na regulację ciśnienia krwi. Z jakiego powodu?

Banan może pomóc w walce z nadciśnieniem krwi

W badaniu przeprowadzonym w 2025 roku naukowcy przeanalizowali wpływ spożycia potasu na regulację ciśnienia krwi. Jak zauważyli, wyższe spożycie potasu wiązało się z zauważalnym spadkiem ciśnienia.

Dietetyczka Violeta Morris podkreśliła, że w tym procesie główną rolę odgrywają nerki, które za sprawą potasu skuteczniej usuwają nadmiar sodu z organizmu. Z kolei zasada "więcej potasu to mniej sodu i niższe ciśnienie" wynika z działania mechanizmów fizjologicznych.

Banany są bogatym źródłem potasu. Zalecenia dotyczące dziennego spożycia potasu to 3400 mg dla mężczyzn i 2600 mg dla kobiet. To oznacza, że nawet jeden banan dziennie może mieć korzystny wpływ na zdrowie.

Banany – popularny owoc o niezwykłych właściwościach

Bogactwo potasu i wsparcie dla serca to nie jedyna zaleta bananów. Banany to także jedne z najbardziej energetycznych owoców – średniej wielkości banan dostarcza około 90–100 kcal, głównie w postaci łatwo przyswajalnych węglowodanów, takich jak glukoza, fruktoza i sacharoza. Dzięki temu są idealną przekąską przed lub po wysiłku fizycznym, szczególnie dla sportowców i osób aktywnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Banany zawierają też błonnik pokarmowy, który korzystnie wpływa na układ trawienny. Szczególnie wartościowa jest obecność pektyn. To rodzaj błonnika rozpuszczalnego, który pomaga regulować poziom cukru we krwi i wspomaga perystaltykę jelit. Dojrzałe banany mogą łagodzić objawy biegunki, natomiast niedojrzałe – wspierać leczenie zaparć.

Banany dostarczają także witamin z grupy B, zwłaszcza B6, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, produkcję serotoniny i regulację poziomu hormonów. Co ciekawe, banany zawierają też tryptofan – aminokwas będący prekursorem serotoniny, tzw. hormonu szczęścia. Nic dziwnego, że po zjedzeniu banana wiele osób odczuwa poprawę nastroju.

Oprócz podstawowych składników odżywczych banany zawierają też przeciwutleniacze, takie jak dopamina i witamina C. Chronią one komórki przed stresem oksydacyjnym, wspierają odporność i działają przeciwzapalnie. Choć nie są owocem "cytrusowym", banany wciąż stanowią solidne wsparcie dla układu immunologicznego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link