Masz ciągłą ochotę na słodycze? Oto możliwe powody

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czekolada po obiedzie, ciastko do kawy, a wieczorem lody – brzmi znajomo? Wiele osób odczuwa niemal nieodpartą chęć na słodkie przekąski, nawet gdy nie są głodne. Choć może się to wydawać jedynie kwestią przyzwyczajenia lub słabej woli, za tym zjawiskiem stoją konkretne mechanizmy – nie tylko biologiczne, psychologiczne czy środowiskowe.
słodycze
Masz ciągłą ochotę na słodycze? Oto możliwe powody
shutterstock

Co oznacza chęć na słodycze? Czego objawem jest ochota na słodycze? Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca. Często okazuje się, że za ten mechanizm odpowiada nie tylko biologia. Z kolei świadomość istniejących mechanizmów często stanowi pierwszy krok do odzyskania kontroli nad swoją dietą – na dodatek nie przez rygorystyczne zakazy, ale zrozumienie i świadome wybory.

Co oznacza chęć na słodycze? Możliwe przyczyny

Rola dopaminy i układu nagrody

Spożycie słodyczy powoduje wyrzut dopaminy – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za uczucie przyjemności. Jak pokazują badania opublikowane w Neuroscience & Biobehavioral Reviews z 2011 roku, mechanizm ten jest zbliżony do działania substancji uzależniających, takich jak nikotyna czy kokainachoć w znacznie mniejszym nasileniu.

Cukier aktywuje tzw. układ nagrody w mózgu, powodując, że pragniemy go coraz częściej. Z tego względu słodycze mogą być szczególnie kuszące w sytuacjach stresu czy zmęczenia, kiedy nasz organizm "szuka nagrody".

Wpływ fluktuacji poziomu glukozy i insuliny

Spożycie produktów bogatych w cukry proste powoduje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi, po czym następuje szybki jej spadek – tzw. efekt "hipoglikemii reaktywnej". Jak wykazały badania opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition, nagły spadek glukozy prowadzi do uczucia głodu i zwiększonego łaknienia – często właśnie na produkty bogate w cukier, które szybko podnoszą poziom glukozy.

Aspekty psychologiczne: stres, emocje i nawyki

Słodycze często pełnią funkcję emocjonalnej "nagrody" lub formy pocieszenia. Osoby pod wpływem stresu mają większą skłonność do sięgania po wysokokaloryczne, słodkie produkty. Dzieje się tak dlatego, że cukier może obniżać poziom kortyzolu – hormonu stresu – przynosząc chwilową ulgę. Nie bez znaczenia są także wzorce wyniesione z dzieciństwa. Dla wielu osób słodycze były formą nagrody lub "poprawiacza humoru", co utrwalało pozytywne skojarzenia z ich spożyciem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mikrobiota jelitowa może "podpowiadać" co jeść

Coraz więcej badań sugeruje, że mikroorganizmy zamieszkujące nasze jelita (mikrobiota) mogą wpływać na nasze zachcianki żywieniowe. Zespół z University of California zauważył, że niektóre bakterie preferujące cukier mogą modulować sygnały wysyłane do mózgu, zwiększając apetyt na konkretne produkty, które sprzyjają ich rozwojowi.

Przyzwyczajenie – siła codziennej rutyny

Wielu specjalistów zwraca uwagę, że jedną z najczęstszych przyczyn sięgania po słodycze jest po prostu… nawyk. Codzienne rytuały – np. ciastko do popołudniowej kawy, deser po obiedzie czy czekoladka przed snem mogą z czasem stać się automatyczną czynnością, wykonywaną bez realnej potrzeby energetycznej. Jak pokazują badania opublikowane w Health Psychology w 2012 roku, większość naszych zachowań żywieniowych nie wynika ze świadomych decyzji, lecz z ustalonego schematu działania.

Złamanie tego cyklu wymaga wypracowania nowych rytuałów, np. zastąpienia słodyczy zdrowszą przekąską lub aktywnością, która daje podobną satysfakcję (np. spacerem, filiżanką herbaty czy krótką medytacją).

Cukier w diecie zachodniej – rola środowiska i marketingu

Nie sposób pominąć także wpływu środowiska. Współczesna dieta zachodnia jest bogata w przetworzoną żywność z dodatkiem cukrów prostych. Cukier znajduje się nawet w produktach, które nie są typowo słodkie – np. sosach, pieczywie czy gotowych daniach. Jak pokazują analizy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przeciętny mieszkaniec krajów rozwiniętych spożywa znacznie więcej cukru niż zalecane 25 g dziennie. Co więcej, marketing, opakowania i obecność słodyczy na każdym kroku (przy kasach, w automatach, w biurach) tylko potęgują pokusę na coś słodkiego.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link