
Domy pomocy społecznej przeznaczone są dla osób w podeszłym wieku, przewlekle somatycznie chorych, przewlekle psychicznie chorych, dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, niepełnosprawnych fizycznie i uzależnionych od alkoholu. DPS-y zapewniają zakwaterowanie, pomoc medyczną i opiekę wyspecjalizowanego personelu przez całą dobę.
Kto może ubiegać się o przyjęcie do DPS-u?
W DPS-ie mogą zamieszkać osoby wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, chorób lub niepełnosprawności, które nie mogą samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu i którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.
Skierowanie do DPS-u. Kto może je wydać?
Wniosek o skierowanie do DPS-u składa się we właściwym Ośrodku Pomocy Społecznej znajdującym się na terenie zameldowania osoby zainteresowanej. Wniosek nie musi być złożony osobiście. Może zrobić to pośrednik. Wniosek może złożyć także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie lub Ośrodek Pomocy Społecznej. Powinna znaleźć się w nim zgoda zainteresowanego na umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej.
Do wydania decyzji o skierowanie do DPS-u potrzebne jest także uzyskanie zaświadczenia lekarskiego. Lekarz specjalista przeprowadza badanie, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną. Do zaświadczenia lekarskiego powinna być też dołączona aktualna decyzja organu emerytalno-rentowego i zaświadczenie o wysokości dochodów. Zainteresowany musi także dołączyć do wniosku pisemną zgodę na ponoszenie opłaty i potrącanie jej w ustalonej części ze świadczenia emerytalno-rentowego lub zasiłku.
Decyzję o skierowaniu do Domu Pomocy Społecznej może wydać ośrodek pomocy społecznej (MOPS, GOPS, MGOPS) znajdujący się w miejscu zamieszkania osoby starającej się o skierowanie. Wydanie decyzji przez ośrodek następuje po wizycie pracownika socjalnego i przeprowadzeniu przez niego rodzinnego wywiadu środowiskowego. Wywiad środowiskowy ma na celu stwierdzenie braku możliwości zapewnienia wnioskodawcy właściwej opieki w miejscu zamieszkania. Skierowanie wydawane jest na czas nieokreślony.
Osobę wymagającą tej formy wsparcia kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej jej miejsca zamieszkania osoby kierowanej (chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej), po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej.