Aktywność społeczna wydłuża życie seniorów. Nowe badanie potwierdza związek ze zdrowym starzeniem się

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Seniorzy, którzy angażują się w wolontariat, opiekę nad wnukami czy kluby towarzyskie, żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem – dowodzą naukowcy z USA. Oto, co warto wiedzieć.
senior zdrowie seniorzy długowieczność aktywność społeczna wolontariat zdrowe życie starzenie geriatra styl życia badania psychologia zdrowie publiczne
Aktywność społeczna wydłuża życie seniorów. Nowe badanie potwierdza związek ze zdrowym starzeniem się
Shutterstock

Czy życie towarzyskie może wpływać na długość życia? Najnowsze badania opublikowane w „Journal of the American Geriatrics Society” wskazują, że tak. Naukowcy z University of California w San Francisco przeanalizowali dane ponad dwóch tysięcy osób po 60. roku życia. Wyniki są jednoznaczne – osoby aktywne społecznie żyją dłużej i starzeją się zdrowiej. To przełomowe odkrycie może wpłynąć na przyszłość polityki zdrowotnej wobec seniorów.

Aktywni seniorzy żyją dłużej – co pokazuje badanie?

Seniorzy zaangażowani w działalność charytatywną oraz inne rodzaje aktywności społecznej żyją dłużej – wynika z badania, które publikuje czasopismo „Journal of the American Geriatrics Society”. Naukowcy z University of California w San Francisco doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych wśród 2268 obywateli USA w wieku 60 lat i starszych, uczestników badania pt. Health and Retirement Study (HRS). W 2016 roku wypełniali oni testy psychologiczne i na temat stylu życia. Pobierano od nich również próbki krwi do analizy.

O 42 proc. niższe ryzyko zgonu dzięki aktywności społecznej

Zaobserwowano silną zależność między aktywnością społeczną badanych osób a niższym ryzykiem zgonu w ciągu czterech kolejnych lat. Śmiertelność wśród badanych, którzy najbardziej angażowali się np. w działalność charytatywną, w wychowywanie wnucząt, w życie klubów sportowych czy towarzyskich, była o 42 proc. niższa niż w przypadku osób mało aktywnych społecznie.

Aktywność fizyczna i powolniejsze starzenie – klucz do długowieczności

Czynnikami, które miały wpływ na tę zależność okazały się być: regularna aktywność fizyczna i spowolnienie procesu starzenia biologicznego.

- Te wyniki potwierdzają, że udział w życiu społecznym przyczynia się do lepszego zdrowia osób starszych podsumował współautor pracy Ashraf Abugroun.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem badaczy wyniki te mogą pomóc w opracowaniu interwencji klinicznych oraz polityki zdrowia publicznego, które przyczynią się do promowania zdrowszego starzenia się.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link