Ile stopni powinno być w mieszkaniu? Zdziwisz się, jaka jest optymalna temperatura

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Za dworze mróz, a ty chodzisz po domu w koszulce z krótkim rękawem, bo temperatury są jak w tropikach? Sprawdź, jak działa na domowników zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu i jak temperatura w domu wpływa na nasze samopoczucie. Okazuje się, że przegrzewanie mieszkania ma negatywne skutki nie tylko dla ludzi, ale także dla budynku i środowiska naturalnego. 
Kaloryfer
Ile stopni powinno być w mieszkaniu? Zdziwisz się, jaka jest optymalna temperatura
Shutterstock

Dane pochodzące z Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie nie pozostawiają złudzeń. W sezonie grzewczym 2021/2022 ponad połowa Polaków nagminnie przegrzewała swoje mieszkania. Utrzymywana w nich temperatura zimą wynosiła średnio aż 22 stopnie Celsjusza! Jaki ma to wpływ na zdrowie? 

Wysoka temperatura w domu a zdrowie 

Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu może mieć negatywne skutki dla organizmu człowieka. Wśród nich są m.in. złe samopoczucie, wysuszenie błony śluzowej gardła i nosa i co za tym idzie – częstsze infekcje. Przegrzewanie mieszkania niekorzystnie wpływa także na sen, ponieważ w intensywnie ogrzewanym domu powietrze jest suche. 

Drogi oddechowe nie lubią suchego powietrza, przez co może pojawić się chrypka, kaszel i zatkany noc. Przesuszona śluzówka naraża nas również na niższą odporność. Ale to nie wszystko. Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu zimą może mieć też negatywny wpływ na samopoczucie domowników. Może sprzyjać bólom głowy, rozdrażnieniu i powodować senność. Wreszcie, przegrzewanie mieszkań sprzyja także rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów

Wysoka temperatura a urządzenia grzewcze 

Przegrzewanie mieszkania negatywnie wpływa też na materiały budowlane i urządzenia grzewcze. Utrzymywanie optymalnej, nie za wysokiej temperatury w mieszkaniu, nie przeciąża systemu grzewczego, zmniejsza ryzyko awarii i wydłuża jego żywotność. Także producenci np. grzejników podają na swoich urządzeniach oczekiwaną temperaturę w pomieszczeniu, do której dobiera się urządzenia grzewcze.

Ile powinno być stopni w domu w zimie? 

By nie narażać się na dolegliwości takie jak kaszel, infekcje dróg oddechowych czy zespół suchego oka i by zapewnić sobie zdrowy sen temperatura w mieszkaniu powinna wynosić od ok. 19 do 21 stopni Celsjusza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka temperatura powinna być w sypialni?

Zbyt ciepłe, a więc suche powietrze, źle wpływa na oczy i zwiększa ryzyko pojawienia się zespołu suchego oka. Skutek? Uczucie piasku pod powiekami, ból, pieczenie i zaczerwienienie oczu, a czasem nawet pogorszenie widzenia. Przegrzewanie mieszkania skutkuje też gorszą jakością snu, który może stać się płytszy. Dlatego zalecaną, optymalną temperaturą do spania jest ok. 19-20 stopni Celsjusza

Optymalna temperatura w poszczególnych pomieszczeniach 

Każde pomieszczenie w domu pełni inną funkcję, co wpływa na idealną temperaturę, jaką powinniśmy w nim utrzymywać. Z tego względu wskazuje się następujące wartości:

  • Salon – 20–22 stopnie Celsjusza. To pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Optymalna temperatura w tym przedziale zapewnia komfort cieplny bez przegrzewania. 
  • Kuchnia – 18–20 stopni Celsjusza. W kuchni często korzystamy z urządzeń emitujących ciepło, takich jak piekarnik czy kuchenka. Dlatego temperatura może być niższa niż w salonie.  
  • Łazienka – 22–24 stopnie Celsjusza. Wyższa temperatura w łazience to kwestia komfortu – szczególnie po kąpieli lub prysznicu. 
  • Przedpokój – 16–18 stopni Celsjusza. Jako miejsce przejściowe, nie wymaga wysokiej temperatury. Utrzymanie tu niższych wartości pozwala także na oszczędności.
©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link