Ci mężczyźni są narażeni na wystąpienie demencji. I to aż o 10 lat wcześniej niż kobiety

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wyniki badań opublikowanych w Journal of Neurology Neurosurgery & Psychiatry wskazują, że niektórych mężczyzn demencja dotknie o 10 lat wcześniej niż kobiety. Naukowcy wskazują o jaką grupę mężczyzn chodzi i jak można temu zapobiec. 
Mężczyzna pracuje przy komputerze, praca online
Ci mężczyźni są narażeni na wystąpienie demencji. I to aż o 10 lat wcześniej niż kobiety
Shutterstock

Naukowcy dostrzegają zależność między rozwojem demencji a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Istotne są, ich zdaniem, także inne schorzenia, takie jak cukrzyca typu 2, otyłość czy nadciśnienie, a także palenie papierosów. Wyniki najnowszych badań wskazują, że mężczyźni znajdujący się w określonej grupie narażeni są na wystąpienie demencji 10 lat wcześniej niż kobiety. 

Codzienne nawyki a ryzyko rozwoju demencji

Okazuje się, że na rozwój demencji mają wpływ m.in. czynniki środowiskowe oraz codzienne nawyki, a także np. choroby układu sercowo-naczyniowego. Naukowcy wykorzystali w swoich badaniach dane z brytyjskiego UK Biobanku. Wykorzystano dokumentację medyczną 34 425 osób w wieku od 45 do 82 lat. Średni wiek wynosił 63 lata. Każdej z osób wykonano skany jamy brzusznej i mózgu. 

Za pomocą przelicznika nazwanego Framingham Risk Score obliczono ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego (na podstawie takich parametrów jak np. wiek, poziom tłuszczów we krwi czy skurczowe ciśnienie krwi). Dodatkowo wykorzystano technikę neuroobrazowania w przypadku oceny mózgu. Dzięki temu, eksperci byli w stanie ocenić wpływ ryzyka sercowo-naczyniowego, tłuszczu brzusznego i trzewnej tkanki tłuszczowej na neurodegenerację mózgu. 

Wyniki wykazały, że w przypadku kobiet i mężczyzn wyższy poziom tłuszczu brzusznego i tkanki tłuszczowej taczającej narządy wewnętrzne związany był z mniejszą objętością istoty szarej w mózgu. Zdaniem badaczy, wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe i otyłość były na przestrzeni dziesięcioleci związane ze stopniową utratą objętości mózgu. 

To, co było jednak szczególnie zaskakujące to fakt, że otyłość i ryzyko sercowo-naczyniowe wiązało się z większym prawdopodobieństwem neurodegeneracji wśród mężczyzn - i to o 10 lat wcześniej niż w przypadku kobiet. W badaniu okazało się, że negatywny wpływ otyłości i ryzyka sercowo-naczyniowego najbardziej oddziaływał na mężczyzn w wieku od 55 do 74 lat podczas gdy u kobiet – w wieku od 64 do 65 lat. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naukowcy twierdzą również, że oprócz ryzyka sercowo-naczyniowego wpływ na pojawienie się demencji może mieć także palenie papierosów, nadciśnienie i cukrzyca. Stąd wniosek, że są to czynniki, na które w dużej mierze wiele osób ma wpływ

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Tematy:
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link