Pierwszy na świecie przeszczep pęcherza moczowego! Przełomowa operacja w USA uratowała życie pacjentowi z rakiem

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Historyczna operacja w Los Angeles! Amerykańscy chirurdzy jako pierwsi na świecie przeszczepili pęcherz moczowy, ratując pacjenta cierpiącego na nowotwory nerek i pęcherza. Dzięki zabiegowi, mężczyzna odzyskał pełną funkcję układu moczowego i nie wymaga już dializ.
pacjent przeszczep pęcherza pierwszy przeszczep pęcherza moczowego przeszczep nerki i pęcherza nowotwory układu moczowego operacja robotyczna transplantacja transplantologia rak nerki rak pęcherza moczowego robot chirurgiczny medycyna USA przełom w medycynie historia pacjenta Oscar Larrainzar
Pierwszy na świecie przeszczep pęcherza moczowego! Przełomowa operacja w USA uratowała życie pacjentowi z rakiem
ShutterStock

4 maja 2025 roku zapisze się na kartach medycznej historii. W Centrum Medycznym im. Ronalda Reagana w Los Angeles amerykańscy specjaliści przeprowadzili pierwszy na świecie przeszczep pęcherza moczowego u żywego pacjenta. Zabieg był skomplikowany, trwał osiem godzin i został wykonany z pomocą robota chirurgicznego. Przeszczepienie poprzedziła transplantacja nerki. Operacja zakończyła się sukcesem, a pacjent już nie wymaga dializ. To medyczny kamień milowy, który może zmienić przyszłość leczenia nowotworów układu moczowego.

Rewolucyjna operacja – pierwszy przeszczep pęcherza moczowego

Specjaliści amerykańscy przeprowadzili pierwszy na świecie przeszczep pęcherza moczowego. Połączyli go z przeszczepem nerki u tego samego pacjenta cierpiącego na chorobę nowotworową. Był to wyjątkowo trudny technicznie zabieg, przygotowywany od wielu lat.

Skomplikowaną operację przy użyciu robota operacyjnego przeprowadzono 4 maja 2025 r. w Centrum Medycznym im. Ronalda Reagana w Los Angeles, ale poinformowano o niej dopiero teraz, gdy upewniono się, że wszystko jest w porządku, a pacjent czuje się dobrze. Głównymi operatorami byli prof. Nima Nassiri z University of California w Los Angeles oraz prof. Inderbir Gill z Keck Medicine of USC (University of Southern California).

- To historyczna chwila – oświadczył prof. Gill. Z kolei prof. Nassiri wyjaśnił, że do pierwszego przeszczepu pęcherza moczowego obaj specjaliści przygotowywali się od czterech lat.

Operowanym pacjentem jest Oscar Larrainzar, cierpiący na raka nerki oraz raka pęcherza. Z tego powodu przed siedmioma laty usunięto mu obie nerki i wymagał dializ, a potem trzeba było wyciąć też znaczny fragment pęcherza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlaczego przeszczep pęcherza to przełom w medycynie?

Przeszczep pęcherza moczowego jest wyjątkowo trudny technicznie ze względu na skomplikowany dostęp do tego narządu w miednicy oraz połączenia naczyniowe. Podczas trwającej osiem godzin operacji pacjentowi najpierw przeszczepiono pozyskaną od dawcy nerkę, a następnie pęcherz.

- Nerka natychmiast podjęła pracę i zaczęła odprowadzać duże ilości moczu – wyjaśnił prof. Nassiri. Dodał, że po operacji u pacjenta nie były już konieczne dializy, a mocz bez problemu spływał do przeszczepionego pęcherza. - Mimo dużego skomplikowania wszystko poszło zgodnie z planem i operacja okazała się sukcesem – stwierdził prof. Gill. Zaznaczył, że operowany mężczyzna czuje się dobrze, a poprawa jest zdrowia jest satysfakcjonująca.

Przygotowania do przeszczepu pęcherza moczowego

Obaj amerykańscy specjaliści przeprowadzili wcześniej podobne operacje na świniach, a potem wykonali tzw. autotransplantacje pęcherza moczowego u pięciu pacjentów w stanie śmierci mózgowej z bijącym sercem. Jak w 2023 r. informowali na łamach "The Journal of Urology", usunęli pęcherz zmarłym, a następnie wszczepili go ponownie.

- Był to konieczny etap przygotowań do przeszczepu pęcherza moczowego u żywych pacjentów – powiedział przy okazji tej publikacji prof. Gill. Chodziło o przećwiczenie techniki zabiegu oraz maksymalne skrócenie czasu jego wykonania. Już do tych operacji wykorzystano robota operacyjnego, co ułatwiło dostęp do ukrytego w miednicy pęcherza oraz łączenie naczyń krwionośnych.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link