Nadciśnienie tętnicze zagrożeniem już dla dzieci i młodych dorosłych

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Nadciśnienie dotyka już 11 mln Polaków. Coraz częściej diagnozowane jest u młodych osób i dzieci. Sprawdź, jak je rozpoznać i skutecznie mu zapobiegać.
ciśnienie krwi ciśnienie tętnicze nadciśnienie choroby serca profilaktyka zdrowotna dieta śródziemnomorska zdrowie dzieci zdrowie młodych dorosłych pomiar ciśnienia zawał serca udar mózgu NFZ cichy zabójca styl życia a nadciśnienie
Nadciśnienie tętnicze zagrożeniem już dla dzieci i młodych dorosłych
shutterstock

Nadciśnienie tętnicze to jedna z najczęstszych i najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce choruje na nie już ponad 11 milionów osób, a coraz częściej diagnozuje się je również u młodych osób. To schorzenie, które przez długi czas może przebiegać bezobjawowo, a jego nieleczenie prowadzi do poważnych powikłań – zawału serca, udaru czy niewydolności nerek. Dlatego kluczowe jest wczesne wykrycie i odpowiednia profilaktyka.

Czym jest nadciśnienie tętnicze i jak je rozpoznać?

Nadciśnienie tętnicze, które jest jedną z głównych przyczyn zgonów z powodu chorób układu krążenia, ma 11 mln Polaków. Narodowy Fundusz Zdrowia alarmuje, że problem coraz częściej dotyka także młodych dorosłych, a nawet dzieci.

Nadciśnienie jest diagnozowane, gdy wartości ciśnienia tętniczego przekraczają 140/90 mmHg w co najmniej dwóch niezależnych pomiarach. Może ono przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Często wykrywane jest przypadkowo – podczas rutynowej wizyty u lekarza lub w czasie diagnostyki innych schorzeń. Nieleczone prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń naczyń krwionośnych, serca, mózgu, nerek i oczu.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego i jego rodzaje

90 proc. przypadków to nadciśnienie pierwotne (samoistne). Jego przyczyny nie są do końca poznane. W pozostałych przypadkach diagnozowane jest nadciśnienie wtórne będące efektem innych chorób, takich jak:

  • cukrzyca,
  • przewlekła choroba nerek,
  • zaburzenia hormonalne (np. zespół Cushinga, hiperaldosteronizm),
  • zwężenie aorty,
  • obturacyjny bezdech senny.

Ryzyko wzrasta, gdy w rodzinie występowały choroby układu krążenia, a styl życia oparty jest na braku ruchu, niezdrowej diecie, nadmiernym stresie i używkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nadciśnienie tętnicze często rozwija się bez żadnych objawów, dlatego bywa nazywane cichym zabójcą. Wiele osób przez lata nie zdaje sobie sprawy z problemu aż do momentu wystąpienia poważnych powikłań jak zawał serca czy udar. Regularne pomiary ciśnienia są więc kluczowe, aby wcześnie wykryć chorobę i zapobiec jej konsekwencjom – podkreśla prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego kardiolog prof. Robert Gil.

Jak zapobiegać nadciśnieniu? Kluczowe działania profilaktyczne

Lekarze zalecają regularne pomiary ciśnienia – nie tylko podczas wizyt lekarskich, ale również samodzielnie w domu, najlepiej o stałej porze dnia.

W profilaktyce nadciśnienia istotną rolę odgrywa zdrowy styl życia, tj. dieta śródziemnomorska, codzienna aktywność fizyczna i ograniczenie soli oraz używek, które istotnie zwiększają ryzyko nadciśnienia i chorób sercowo-naczyniowych.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link