Udar, stwardnienie rozsiane. Choroby neurologiczne są częstsze niż się wydaje

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choroby neurologiczne nie zawsze są widoczne choć coraz częściej są obecne w naszym otoczeniu. Udar mózgu, stwardnienie rozsiane czy mózgowe porażenie dziecięce to diagnozy, z którymi mierzą się nie tylko pacjenci, lecz także ich bliscy.
senior
Choroby neurologiczne są częstsze niż się wydaje. Co druga osoba zna kogoś, kto się z nimi mierzy
shutterstock

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Ottobock Polska, 34 proc. badanych ma w rodzinie osobę z niepełnosprawnością neurologiczną, a kolejne 30 proc. ma ją wśród znajomych. Mimo to tylko 3 proc. respondentów uważa, że społeczeństwo rozumie potrzeby osób żyjących z takimi chorobami.

Czasem na chorobę neurologiczną cierpi babcia, która po udarze przestaje mówić płynnie. Innym razem młoda kobieta, której drżą dłonie. A czasem także osoba z mózgowym porażeniem dziecięcym, która potrzebuje więcej czasu, by przejść kilka kroków. Choroby neurologiczne są coraz częściej obecne w naszym otoczeniu – a jednak, jak wskazują specjaliści, codzienne wyzwania osób, które się z nimi mierzą, nadal zbyt rzadko stają się tematem rozmowy.

Udar mózgu, stwardnienie rozsiane, padaczka

Mimo że pojęcie "choroby neurologiczne" brzmi specjalistycznie, w rzeczywistości obejmuje wiele powszechnie znanych diagnoz. Choroby neurologiczne to schorzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego – w tym mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów.

Do tej grupy zalicza się m.in. udary mózgu, stwardnienie rozsiane, parkinsonizm, padaczkę, mózgowe porażenie dziecięce czy neuropatie. Mogą one powodować trudności w mówieniu, chodzeniu, koordynacji, a także zaburzenia poznawcze czy przewlekły ból.

Wiedza jest ograniczona, wsparcie niewystarczające

– Badanie przeprowadzone przez SW Research wiosną 2025 roku pokazuje, że 64% dorosłych w Polsce zetknęło się z niepełnosprawnością neurologiczną: 34% – w rodzinie, 30% – wśród znajomych. Mimo tak powszechnego występowania tych schorzeń, jednocześnie tylko 3% respondentów uznaje, że społeczeństwo w większości dobrze rozumie potrzeby osób chorych neurologicznie – przekazuje Ottobock Polska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

43% badanych przyznało, że ma jedynie ograniczoną wiedzę na temat ich codziennych trudności, a 7% – że nie wie o nich nic. Szczególnie krytycznie oceniane jest wsparcie instytucjonalne: dwie trzecie respondentów uważa je za niewystarczające, a tylko 3% określa jako bardzo dobre. Najwięcej nierówności dostrzega się na rynku pracy – 56% osób uważa, że osoby chore neurologicznie nie mają w nim równych szans.

– Wciąż brakuje nam społecznej wiedzy o osobach z niepełnosprawnościami, w tym neurologicznymi. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wiele z tych osób – po zakończeniu edukacji – wycofuje się z życia społecznego i pozostaje w domu. Oczywiście są wyjątki, ale to sprawia, że dla większości społeczeństwa temat ten jest mało znany - mówi Karolina Ciwantuch, fizjoterapeutka z Centrum Aktywnej Rehabilitacji Fundacji Avalon.

Jak dodaje, często zdarza się, że osoby zdrowe nie wiedzą, jak się zachować, jak pomóc – działają intuicyjnie lub unikają kontaktu. - Bywa też, że osoby dorosłe z niepełnosprawnością traktowane są jak dzieci, mimo że często mają wykształcenie, samodzielnie się komunikują i funkcjonują w codziennym życiu. Wyręczanie ich w prostych czynnościach – "bo będzie szybciej”, "bo nie potrafisz”, "bo zrobię to lepiej” – jest przejawem braku zrozumienia – dodaje Ciwantuch.

3 miliardy ludzi na świecie

– Często mówimy o empatii, ale wciąż brakuje nam narzędzi, by naprawdę ją wyrażać. Niepełnosprawność neurologiczna nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka – dlatego łatwo ją zignorować. A przecież to często temat obecny bardzo blisko: w rodzinie, wśród przyjaciół, w sąsiedztwie – mówi Tomasz Stelmaszak z Ottobock Polska.

Z danych opublikowanych przez The Lancet Neurology wynika, że w 2021 roku na choroby neurologiczne cierpiało ponad 3 miliardy ludzi na świecie. Złożoność tych schorzeń sprawia, że każda forma wsparcia – od empatycznej rozmowy, przez odpowiednie warunki w pracy, po dostęp do nowoczesnych metod leczenia – ma znaczenie.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link