
Paula Nowak

Ponad 250 tysięcy dzieci w Polsce ma podwyższony poziom ołowiu we krwi – alarmuje UNICEF. Jednym z głównych źródeł skażenia może być woda w kranie. Ołowiane rury to element starych instalacji wodociągowych wciąż funkcjonujących w wielu polskich budynkach.

Dieta kopenhaska, znana również jako dieta trzynastodniowa lub dieta duńska, to jedna z najbardziej rygorystycznych kuracji odchudzających, a jej popularność wynika z obietnicy szybkich efektów. Co się je na diecie kopenhaskiej? Jakie są skutki uboczne diety kopenhaskiej?

Osoby z niepełnosprawnościami oraz rodzice dzieci z niepełnosprawnościami nie będą musiały się już wielokrotnie stawiać przed zespołami orzeczniczymi. Dotyczy to osób chorujących na blisko 150 genetycznych chorób rzadkich oraz osoby lub rodziców dzieci z Zespołem Downa.

Zawód opiekuna medycznego powstał z powodu zmniejszającej się z roku na roku liczby pielęgniarek. Opiekunowie medyczni stają się coraz bardziej potrzebni w obliczu szybkiego starzenia się społeczeństw. OZZPiP wydał oficjalne stanowisko w sprawie tego zawodu.

Jak zadbać o mózg? Nie każdy zna odpowiedź na to pytanie. Tymczasem mózg to niezwykle skomplikowana struktura, na dodatek pełna tajemnic – także dla naukowców.

Jak mądrze zarządzać czasem dzieci przed ekranem? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Jak wynika z najnowszych badań, aż 89,63 proc. dzieci w wieku 7–14 lat codziennie korzysta z telefonu lub tabletu spędzając średnio aż 4 godziny i 8 minut przed ekranem. Niestety, długotrwałe skupianie wzroku na obiektach znajdujących się blisko może prowadzić m.in. do przyspieszonego rozwoju krótkowzroczności.

Nabiał bez laktozy, pieczywo bez glutenu – coraz więcej osób decyduje się sięgać właśnie po takie produkty. Czy to oznacza, że laktoza i gluten mogą niekorzystnie wpływać na układ trawienny?

Czy prawidłowe ciśnienie nie wynosi już 140/90? Specjalista wyjaśnia jak i dlaczego zostały zmienione wytyczne.

W Polsce zidentyfikowano dwa ogniska zakażeń WZW typu A - w województwie podlaskim i lubuskim. Łącznie stwierdzono ok. 30 przypadków.

Im szybciej zdiagnozowana choroba, tym lepiej. Dotyczy to także choroby Alzheimera. Również w tym przypadku wczesne zauważenie objawów umożliwia dłuższe życie w lepszej formie. A te mogą pojawić się kilka, a nawet kilkanaście lat przed diagnozą. Jakich objawów nie warto ignorować?

— Początkowe objawy w przypadku większości pacjentów nie są charakterystyczne. Wiążą się z "jakimś dyskomfortem w brzuchu", wzdęciami, zaburzeniami łaknienia, niestrawnością, często z nieintencjonalnym chudnięciem — mówi o raku trzustki w rozmowie z serwisem Medonet lek. Kamila Jakubiak z Radomskiego Centrum Onkologii.

Kapusta odgrywa ważną rolę w kuchni polskiej – jest bazą surówek, kluczowym składnikiem bigosu oraz świetnym dodatkiem do gołąbków. W kuchni azjatyckiej także cieszy się popularnością, choć tam – zamiast białej - częściej spotkamy kapustę pak choi. Co to za warzywo i czy warto po nie sięgnąć?

Czosnek i kurkuma to dwa niezwykle cenione w medycynie naturalnej składniki, które od wieków są stosowane do wzmacniania odporności i ochrony organizmu przed infekcjami. Oba produkty mają silne właściwości prozdrowotne, ale ich działanie różni się pod wieloma względami.

Dzieci coraz rzadziej wybierają ruch na świeżym powietrzu. Częściej spędzają czas przed ekranami. Badania pokazują, że zaledwie 16,8 proc. dzieci i młodzieży w Polsce spełnia zalecenia dotyczące codziennej aktywności fizycznej. Jednocześnie, średni czas spędzany online przez nastolatków wynosi 5 godzin i 36 minut dziennie.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o wpływie spożywania mięsa na zdrowie. Dużo uwagi poświęca się czerwonemu mięsu, które uznawane jest za główną przyczynę chorób sercowo-naczyniowych i które, za sprawą zawartego z nim cholesterolu, może prowadzić do miażdżycy. Równolegle istnieją przekonania, że pewne rodzaje mięs, takie jak drób czy cielęcina są zdrowe. Jak jest w rzeczywistości?