Dziś rusza Narodowy Portal Onkologiczny. "Ogromna rzecz"

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dziś, 27 maja 2025 roku, ruszył Narodowy Portal Onkologiczny. W portalu osoby chore na nowotwór oraz ich bliscy znajdą zweryfikowane informacje na temat każdego etapu leczenia. Ale nie tylko.
laptop dziewczyna kobieta
Dziś rusza Narodowy Portal Onkologiczny. "Ogromna rzecz"
shutterstock

Pod adresem onkologia.gov.pl ruszył 27 maja Narodowy Portal Onkologiczny. Jak zaznaczyła wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk, jest to projekt, który w jednym miejscu gromadzi informacje, wiedzę oraz doświadczenia dla osób zmagających się z chorobą onkologiczną. Jak zauważyła, jest "to miejsce wyjątkowe, bo stworzone nie tylko przez urzędników".

Narodowy Portal Onkologiczny - co to takiego?

Celem Narodowego Portalu Onkologicznego jest zapewnienie dostępu do sprawdzonych i przystępnych informacji na temat onkologii, stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla pacjentów, opiekunów i specjalistów, przeciwdziałanie dezinformacji w sieci, a także wzmocnienie poczucia sprawczości i kontroli u osób dotkniętych nowotworem.

Portal jest inicjatywą Ministerstwa Zdrowia. Łączy w sobie wiedzę specjalistów, ponieważ wszystkie informacje na portalu są sprawdzane przez ekspertów. Na dodatek, informacje, które są w nim zawarte przygotowane są wraz z pacjentami i organizacjami pacjenckimi.

Jak podkreśliła Kacperczyk, informacje na portalu są merytoryczne, przyjazne i potrzebne. Dodała też, że ma nadzieję, że będzie to ważny portal, który będzie edukował i wspierał w trudnych momentach, by łatwiej było przejść przez chorobę.

Jakie informacje znajdziemy w Narodowym Portalu Onkologicznym?

Narodowy Portal Onkologiczny powstał z myślą o różnych użytkownikach, a na dodatek z myślą o ich emocjach, różnorodnych poziomach wiedzy i odmiennych momentach, w których się znajdują.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na portalu znajdą wsparcie informacyjne zarówno osoby zdrowe zainteresowane profilaktyką i z podejrzeniem choroby, jak i pacjenci po diagnozie oraz chorzy po zakończonym leczeniu i ich bliscy.

Portal onkologia.gov.pl zawiera m.in.: przewodniki "krok po kroku", kompendium chorób nowotworowych, a także informacje mające na celu wsparcie emocjonalne w chorobie. Dodatkowo gromadzi adresy, kontakty, fundacje onkologiczne oraz mapy ośrodków, bazy organizacji i porady prawne.

"Ogromna rzecz dla pacjentów"

Jak zauważa jedna z pacjentek, Anita Wojtaś-Jakubowska, która leczyła się onkologicznie, portal, "to ogromna rzecz dla pacjentów." Podkreśliła wagę wykonywania badań profilaktycznych. "Mnie gastroskopia uratowała życie" – wyjaśniła. U pacjentki wykryto nowotwór jeszcze zanim zaczął dawać objawy.

"Miałam mnóstwo pytań. Wiedziałam, że nie mogę wejść w Googla i zadać tych pytań, bo niechcący trafię na to, czego wcale nie chcę czytać" – zaznaczyła. Dodała, że w portalu w jednym miejscu są informacje na temat różnych nowotworów i różnych etapów zweryfikowane przed ekspertów. "Gdybym trzy lata temu miała dostęp do takiego źródła, to byłoby łatwiejsze" – podkreśliła.

©℗
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Zapisz się na newsletter
Chcesz wiedzieć jak dbać o swoje zdrowie? Chcesz uniknąć błędów żywieniowych? Być na czasie z najnowszymi zmianami w przepisach prawa medycznego, farmaceutycznego i praw pacjenta? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Newsletter
Drukuj
Skopiuj link