
Spis treści
Pod adresem onkologia.gov.pl ruszył 27 maja Narodowy Portal Onkologiczny. Jak zaznaczyła wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk, jest to projekt, który w jednym miejscu gromadzi informacje, wiedzę oraz doświadczenia dla osób zmagających się z chorobą onkologiczną. Jak zauważyła, jest "to miejsce wyjątkowe, bo stworzone nie tylko przez urzędników".
Narodowy Portal Onkologiczny - co to takiego?
Celem Narodowego Portalu Onkologicznego jest zapewnienie dostępu do sprawdzonych i przystępnych informacji na temat onkologii, stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla pacjentów, opiekunów i specjalistów, przeciwdziałanie dezinformacji w sieci, a także wzmocnienie poczucia sprawczości i kontroli u osób dotkniętych nowotworem.
Portal jest inicjatywą Ministerstwa Zdrowia. Łączy w sobie wiedzę specjalistów, ponieważ wszystkie informacje na portalu są sprawdzane przez ekspertów. Na dodatek, informacje, które są w nim zawarte przygotowane są wraz z pacjentami i organizacjami pacjenckimi.
Jak podkreśliła Kacperczyk, informacje na portalu są merytoryczne, przyjazne i potrzebne. Dodała też, że ma nadzieję, że będzie to ważny portal, który będzie edukował i wspierał w trudnych momentach, by łatwiej było przejść przez chorobę.
Jakie informacje znajdziemy w Narodowym Portalu Onkologicznym?
Narodowy Portal Onkologiczny powstał z myślą o różnych użytkownikach, a na dodatek z myślą o ich emocjach, różnorodnych poziomach wiedzy i odmiennych momentach, w których się znajdują.
Na portalu znajdą wsparcie informacyjne zarówno osoby zdrowe zainteresowane profilaktyką i z podejrzeniem choroby, jak i pacjenci po diagnozie oraz chorzy po zakończonym leczeniu i ich bliscy.
Portal onkologia.gov.pl zawiera m.in.: przewodniki "krok po kroku", kompendium chorób nowotworowych, a także informacje mające na celu wsparcie emocjonalne w chorobie. Dodatkowo gromadzi adresy, kontakty, fundacje onkologiczne oraz mapy ośrodków, bazy organizacji i porady prawne.
"Ogromna rzecz dla pacjentów"
Jak zauważa jedna z pacjentek, Anita Wojtaś-Jakubowska, która leczyła się onkologicznie, portal, "to ogromna rzecz dla pacjentów." Podkreśliła wagę wykonywania badań profilaktycznych. "Mnie gastroskopia uratowała życie" – wyjaśniła. U pacjentki wykryto nowotwór jeszcze zanim zaczął dawać objawy.
"Miałam mnóstwo pytań. Wiedziałam, że nie mogę wejść w Googla i zadać tych pytań, bo niechcący trafię na to, czego wcale nie chcę czytać" – zaznaczyła. Dodała, że w portalu w jednym miejscu są informacje na temat różnych nowotworów i różnych etapów zweryfikowane przed ekspertów. "Gdybym trzy lata temu miała dostęp do takiego źródła, to byłoby łatwiejsze" – podkreśliła.